2. Nesil Ryzen İşlemcilerin ve Anakartların Çıkış Tarihi Kesinleşti

AMD ikinci nesil yüksek performanslı Ryzen CPU'larının 2018 Nisan ayında piyasaya sürüleceğini basın bülteni ile doğruladı. Bu süreye eş değer olarak yine ikinci nesil Ryzen işlemci destekli anakartlar da aynı tarihte çıkmış olacak. Peki yeni Ryzen mimarisinin yol haritası ve performans değerleri nasıl ?

Daha Yüksek Performans

İlk Ryzen serileri ile kıyasladığımızda ikinci nesil Ryzen işlemcilerin aralarında %30'luk bir performans artışı olduğu gözle görülür bir şekilde ortada. Yeni APU sistemler, 7 nm teknolojisindeki Vega yenileme söylentileri ve yeni Navi mimarisi 2020 yılına kadar bizlere eşlik ederken, bir de yeni Ryzen işlemcilerin geliyor olması piyasayı epey canlandıracak.

Hatırlarsanız Intel - AMD tarafında gelen büyük sıçramalar ve ataklardan sonra işlemci üstüne işlemci üretmiş ve piyasaya sunmuştu. Aralarında gelişen bu tatlı rekabet her ne kadar 'tatlı' görünse de Intel içten içe kendini yemeye başladı. Bir de üstüne Intel işlemcilerde çıkan açık yüzünden yavaşlatmaya gidecek olması, Intel severleri de üzdü.

Hal böyle olunca ikinci nesil Ryzen işlemcilerin piyasada çok daha fazla tutunacağını düşünüyorum. Türkiye'de ilk Ryzen sistem rehberi yapan ve aynı zamanda en fazla Ryzen sistem rehberi hazırlayan bir teknoloji kanalı olarak söylüyorum: kullanıcılar Ryzen'i çok sevdi. F/P açısından zaten Intel ile kıyaslandığında büyük bir cazibe kattığı gibi, bu sene de yine Ryzen senesi olabilir.

Önemli Not: İçiniz rahat olsun, ikinci nesil yeni Ryzen işlemcileri satın aldığınızda diğer Ryzen işlemcili anakartlarınıza soket bakımından uyumlu olacak. AMD'nin bu politikayı 2020 yılına kadar sürdüreceği söyleniyor.

Precision Boost 2 Teknolojisi

Başlıktaki bu teknolojiyi ilk kez duyuyor olabilirsiniz. Ancak AMD ikinci nesil yüksek performanslı Ryzen işlemcilerinin Nisan ayında piyasaya sürüleceğini doğruladıktan sonra, üstüne bir de ilk 12nm Zen+ işlemcilerinin daha yüksek saat hızlarına sahip olacağı ve Precision Boost 2 teknolojisini destekleyeceği açıklandı.

Bu teknoloji sayesinde işlemcinizi daha iyi saat hızlarına çıkartabiliyor ve aynı zamanda daha stabil bir şekilde çalışmasını sağlayabiliyorsunuz. Şimdiye kadar geliştirilen turbo teknolojisinin en gelişmiş algoritmasına sahip kendileri.

Şuan için AMD'ye 5.0 GHz hızları çok yukarıda görünse de, geçen söylemiştim yine söylüyorum: AMD bu hızlar için zemin hazırlamaya devam ediyor. Çok değil, bu hızları da AMD ile göreceğiz.

Önemli Not: Kapanışa geçmeden önce X470 platformunun da 2. Nesil Ryzen CPU'lar için optimize edileceğini de belirtelim.

Soğutucular da Değişti

Soket açısından aynı kalan ancak görünüş açısından şekil değişikliklerine uğrayan yeni soğutucular karşımıza Wraith Prism adı ile çıkacak. Prism'e aslında çokta yabancı değiliz. SteelSeries kullanıcıları yakından tanıyacaktır. Üzerinde gelişmiş RGB aydınlatmalarından dolayı bu isim yeni soğutuculara verilmiş.

İşlemcinin üzerinde kasa ile birlikte bütün olarak çalışacak olan yeni Wraith Prism soğutucuların yine X ibaresi taşımayan işlemciler ile geleceği belirtiliyor.

İlgili Etiketler