2018 Model Samsung Galaxy A8 ve A8+ İle Tanışın!

Galaxy S8'in tasarımını anımsatan Samsung'un yeni akıllı telefon modelleri Galaxy A8 (2018) ve A8+ (2018) nihayet tanıtıldı. Bir önceki 2017 modeline göre ciddi bir tasarım farkına sahip olan modeller, IP68 sertifikası ve çift ön kamera gibi göze çarpan özelliklere de sahip. Yeni modellerin satışı Ocak 2018'de başlayacak.  

 

Tasarım Değişikliği Yaramış

2017 model A8'lere baktığımızda, ön tarafın eski Galaxy S3 ve S4'leri anımsattığını, arka bölümün ise Galaxy C serisinin çizgilerini taşıdığını söyleyebiliriz. Özellikle ön tasarım konusunda azımsanamayacak bir kesim tarafından eleştirilen A8 (2017) modelinin ardından, önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek olan Samsung Galaxy A8 (2018) ve A8+ 2018 modellerinde ciddi bir tasarım farklılığı göze çarpıyor. Sonsuz ekran teknolojisi olarak adlandırılan panel, bu cihazda en göze çarpan taraf olmuş. Her ne kadar Galaxy S8'in ekran panelini anımsatsa da, yavaş yavaş kokmaya başlamış olan A8 (2017)'nin tasarımına göre çok daha güzel bir görünüme sahip olduğunu söyleyebiliriz. 

Gear VR Desteği, Çift Ön Kamera ve Daha Fazlası

Samsung şirketinin önümüzdeki ay satışa çıkarmayı planladığı yeni akıllı telefonları olan Galaxy A8 (2018) ve A8+ (2018) modelleri, Galaxy A serisine ilk defa Gear VR desteği getiriyor.

İki yeni model de, ön yüzünde çift ön kamera barındırmakta. Bu iki adet kamera, özçekim durumlarında kullanıcı ile arka planı birbirinden ayırarak bokeh(arka planı bulanıklaştırma) efektli fotoğraflar çekmemize olanak tanıyor. Bu kameralardan biri 16 megapiksel'e ve f/1.9 diyafram genişliğine sahipken, diğer kamera 8 megapiksellik bir çözünürlük değeri sunuyor. Bir de canlı odak adı verilen hizmet var ki, daha öncesinde çektiğiniz bir özçekime bokeh efekti uygulayabiliyor. Bu da güzel düşünülmüş bir özellik.

Yine iki modelde de arka tarafa baktığımızda bizleri 16 megapiksellik ve f/1.7 diyafram genişliğine sahip bir kamera selamlıyor. Görüntü sabitleme, hızlı çekim ve yemek modu gibi özelliklere de bu kamerada yer verilmiş.

Ekran tarafına geldiğimizde ise Galaxy A8’de 2220 x 1080 piksel çözünürlüğünde 5.6 inç'lik bir ekran bulunuyor. Bahsi geçen ekran, 18,5:9 görüntü oranına sahip. Galaxy A8+’ta ise büyüklüğü 6 inçe yükselirken çözünürlük ve görüntü oranı gibi değerler değişmiyor. Her iki telefonda da Sonsuz Ekran paneli kavisli cam ile korunmakta. Bu ekranların panelleri ise pek çoğumuzun tahmin edeceği üzere Super AMOLED.

Bunların yanında yeni iki model, su ve toza dayanıklılığını gösteren IP68 sertifikasına sahip. Yalnız bir konuda dikkatinizi çekmek istiyorum ki, dediğimiz gibi suya ve toza dayanıklı. Yani geçirebilir. Aklımızda bulunsun.

İki telefon da merkezinde 8 çekirdekli bir işlemci yer alıyor. Bu işlemcilerden ikisi 2.2 GHz hızında, diğer altı da 1.6 GHz saat hızında hızında çalışmakta. Galaxy A8 (2018) modelinde bu işlemciye 4 GB RAM 32 ya da 64 GB'lik bir depolama alanı eşlik etmekte. A8+ (2018)'de ise bu seçeneklere 6 GB RAM de ekleniyor. Her iki modele de bu dahili depolama alanının yetmediği durumlarda -veya zevk için- 256 GB'a kadar Micro SD kart ile depolama takviyesi yapılabiliyor. 

Bağlantı noktasında Bluetooth 5.0 ve NFC desteğine sahip olan iki cihaz da, yeni akıllı telefonlarda görmeye alışık olduğumuz USB-C kablosu ile şarj edilebiliyor ve dosya aktarımı yapabiliyor. Bunlara ilaveten, 2018 model Galaxy A8’de 3000 mAh kapasiteli bir pil bulunurken, Galaxy A8+ modelinde ise pil kapasitesi 3500 mAh olarak belirlenmiş.

Peki Ne Zaman Çıkacak?

2018 Model Samsung A8 ve A8+ cep telefonları Ocak 2018'de yani önümüzdeki ay içerisinde satışa çıkacak. Fakat şirket, yeni modelleri için planladıkları fiyatı henüz açıklamadı. 

İlgili Etiketler