PC HocasıHaberler50 Milyon Kişinin TC Kimlik Bilgileri Çalındığı Hurafesi

50 Milyon Kişinin TC Kimlik Bilgileri Çalındığı Hurafesi

 

Son bir haftadır sözde “büyük teknoloji haberleri sitesi” olarak tanımlanan bir çok web sitesinde yayınlanmış Türkiye’de yaşayan 50 milyonu aşkın kişinin kimlik bilgileri sızdırıldı hurafesi detaylandırıldı. Peki işin gerçeği nedir ?

50 Milyon Kişinin TC Kimlik Bilgileri İnternet Üzerinden Sızdırılmadı

Bu konuda Binali Yıldırım‘ın Ensonhaber’e yaptığı açıklamada şu satırlara yer verildi: “Seçim dönemlerinde siyasi partilere verilen bilgiler üzerinden sızdırılmış. Ama kimin sızdırdığını bilemiyoruz” derken, 2009 ve 2010 yılı seçim zamanı bir kişi tarafından bu bilgilerin dışarıya aktarıldığı belirtildi.

Bende Var Mıyım Diye Kontrol Etmeyin!

İlgili web sitelerine girerek “acaba ben de var mıyım ?, bilgilerim ellerinde var mıdır ?” şeklinde düşünceye kapılarak aramalar yapmamanızı öneriyoruz. Bu bilgileri girdiğiniz taktirde size ait başka bilgilere ulaşma amacı arka planda yürütülüyor.

O bilgileri kontrol etmeye gerek olmadığı gibi, Binali Yıldırım’ın açıklamasında “bir şey yapamazlar, biz hükümet olarak meselenin arkasındayız. Gereken hem bilişim alt yapısı hem de dijital alt yapılarda çalışmalar devam etmektedir. Hem yasal, hem de idari soruşturmaları yürütüyoruz.” açıklamalarını yaptı.

İçerikleri Yayınlayan Siteler

Abcdtekno siteleri bu haberi “son dakika” olarak geçiyor ve başlık olarak “50 milyon kişinin TC kimlik bilgileri sızdırıldı, şimdi ne yapacağız, yandık eyvah!” ile basıyor. Bu sitenin Sosyal Medya takipçileri güçlü olduğu için, çok kısa süre içerisinde haber yayılıyor.

Ardından bir diğer ShiftEnterCapslock siteleri yine benzer bir başlıkta takipçilerine yazıyı duyuruyor. Bu siteler genellikle Google News servisi kayıtlı oldukları için anında indeks alarak binlerce kişiye ulaşıyor. Şimdi ne oldu ? 1 milyona yakın kişi bu haberi gördü ve çevresinde paylaşmaya başladı.

Ne yazık ki günümüzde teknoloji ve haber sitelerinin durumu bu. “Adsense reklamından biraz daha fazla para kazanmak, biraz daha sitemize insan gelsin demek (gelsin de nasıl gelirse gelsin) veya firmalar bize daha çok reklam versin” davranışı içerisindeler her zaman. Sözümüz para kazanmalarına değil. Bu şekilde insanları sürekli kandırıyor olmaları. Yani olay internetten değil, bir kişi üzerinden dağıtılmış olması.

kimlik-bilgileri-hack

Gelelim Yukarıdaki Görsele

Yukarıdaki görsel çeşitli internet sitelerinde yayınlandığı gibi, “ögeyi denetle” seçeneğine çok açık içeriklerdir. Buraya dilediğinizi yazarak, dilediğiniz internet sitesinde paylaşabilirsiniz. Yani 2010 yılından ibaret olan görselleri de bugün alınmış gibi tekrar piyasaya sürebilirsiniz.

Sözde Emniyet’i hackleyen grupların ve TC kimlik bilgilerinin sızdırıldığı içerikleri de aşağıdaki maddeler ile açıklanmıştı.

1-) Bit shifting bir şifreleme türü değildir.

2-) Veritabanınızı ve Mysql indeksleyin. Bir işe yaramayan veritabanınızı düzeltmek zorunda kaldık.

3-) Arayüze karmaşık bir şifre koymak, size hiçbir koruma sağlamaz.

4-) Erdoğan hakkında bir şeyler yapın! Ülkenizi tanınır hale getirmek yerine yok ediyor!

Yukarıdaki maddeler olaya biraz daha gerçekçilik kazandırmak adına yapılmış oyundan ibarettir. Birincisi Emniyet Genel Müdürlüğü ve Emniyet siteleri MYSQL kullanmamaktadır. Doğal olarak Emniyet’te 50 milyon kişinin TC kimlik bilgileri veya diğer bilgileri aynı tabanda bulunmamaktadır. Hiçbir emniyet sitesi bu şekilde bir Mysql kullanmamaktadır. Yani çeşitli hacker grupları 2010 yılında yapılan bu oyunları bugün yapılmış gibi göstermekten başka hiçbir şey yapmadılar.

Yani emniyet burada suçlu değil, emniyet üzerinden hacklenerek bilgiler sızdırılmadı.

kimlik-bilgileri-hack (2)
Dosyayı İndirdiğinizde Ne Oluyor ?

Aşağıdaki ekran görüntüsü de bundan 4 ay önce Anonymous’a ait hacker grupları tarafından yayınlanmış ve 2.8 GB değerindeki rar dosyasının içerisinde T.C vatandaşlarının kimlik bilgilerinin herkese açık hale getirildiği iddia edilmişti.

kimlik-bilgileri-hack-3

Ancak bu rar dosyasını indiren sazan arkadaşlarımız TC kimlik bilgilerine ulaşacağı hayallerini süslerken, rar dosyasını açtıkları anda çalışan exe dosyası tüm bilgilerinin dışarıya akmasını sağlayan trump virüsünden başka bir şey değildi. Bazı uyanık lamer arkadaşlarımız da rar dosyasını indirdikten sonra sağ tıklayıp “tara” dediğinde hiçbir virüs bulunmadığı için “ooo yaşasın temizmiş hemde” diyerek kendilerini tatmin ettiler.

egm-hack
Sonuç

PC Hocası olarak aslında önemli bir noktaya değinmeye çalıştık arkadaşlar. Büyük sandığınız bir çok web sitesi aslında küçük siteler ile kıyaslanamayacak kadar değersiz olabiliyor. Lütfen bu gibi haberlere aldırış etmeden önce biraz araştırın ve bazı haberlere itibar etmeyin.

Sözde internet üzerinden çalınan 50 milyon kişinin TC kimlik numaraları şuanda tüm dünya genelinde dolaşıyor olarak biliniyor. Belki bu haberimiz sadece sayfamızı beğenen kişiler tarafından görülecek. Hiç problem değil, gerçeği ne kadar kişiye gösterebilirsek, o kadar kârdır bizim için.

Güncelleme 1#

Aşağıdaki ekran görüntüsünde bu databaseyi paylaşan Twitter hesabı o tweeti sildiği görülüyor. Lütfen bu tür oyunlara itibar etmeyiniz. Aşağıdaki IP adresine giriş yapmaya çalıştığınızda da linkin down olduğunu görebiliyoruz.

50-milyon-kimlik-bilgisi-sizdiran-hesap

Güncelleme #2

Hali hazırda internette gezen veriler indirildiğinde dosyanın içerisinde yer alan botnetin kullanıcıları etkilediği yönünde paylaşımlar yapılıyor. Bugün Binali Yıldırım‘ın yaptığı resmi açıklamada yaklaşık 50 milyon kişinin kimlik bilgilerinin internet üzerinden çalındığı iddialarının doğru olmadığını açıkladı.

Ayrıca Binali Yıldırım: “50 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kimlik bilgilerinin çalındığı iddialarının gerçeği yansıtmamaktadır. Şu an çeşitli internet sitelerinde ortaya çıkan  haberlerin güncel bir değeri yok. Bu, bildiğimiz bir konudur, geçmişte yaşanmış  bir hadisedir” açıklamalarını yaptı. 

Güncelleme #3

https://thanksgiving.who.ec sitesinden sorgu yapan arkadaşlarımız kimlik bilgilerini kısmen görebiliyorlar. Ancak yazımızın tamamını okumadıkları için yanlış yorum yapabiliyorlar. Bu web sitesindeki kimlik bilgilerinin dışa aktarım tarihi 2010 yılına aittir. Yani yeniden alınmış veya çalınmış bir olay bulunmamaktadır. Bu içeriklerin 6 yıldır gündeme gelmemiş olması da ilginç.

Bu web adresinden bilgilerinizi sorgulattığınızda eğer oturduğunuz adresten taşındıysanız veya farklı bir değişiklik yapıldıysa eski bilgileri görmektesiniz. 2016 yılına ait çalınmış bir veri veya database bulunmamaktadır.

Burada yer alan tüm bilgiler 29 Mart 2009 seçimlerinde reşit olup sandığa kaydı bulunan kişilere ait olduğu belirtilmektedir. YSK’dan o dönemde sadece TC kimlik numarası ile arama yapılabildiği için teker teker toplandığı belirtilmektedir.

Selametle,

PCH Online 

PC Hocası Facebook

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

77 Yorum

  • Teşekkür Ederiz İlbey,

   Vakit ayırıp okuduğunuz için de ayrıca teşekkürler.

   • Aga boş yapmışsın çoğu kişi ulaşabiliyor dataya ihtiyacım olduğu zaman giriyorum bende

    • Aynen. uzun uzun yazmışlar saçma sapan. indir gir gör işte. 50 milyon kişinin bilgisi var.

 • Açıkçası özgün yazınız ve gerçek fikriniz için teşekkür ederim. Ne yazık ki günümüz internet siteleri tam da tarif ettiğiniz gibi. Hele Google News spam kaynıyor. Bahsettiğiniz örnek siteleri de tahmin etmek çok zor değil, emeğinize sağlık 🙂

 • İsmini uygunsuz olur diye vermediğiniz sitelere kapak olsun. Elinize sağlık.

  • Merhaba Emre Bey,

   Herhangi bir web sitesinin emeklerine karşı bir sataşma veya farklı düşüncemiz bulunmuyor tabii ki. Ancak Sosyal medyada yönlendiren sitelerin durumları gerçekten içler acısı.

 • Bunun gibi bi haber 2010 da olmuştu galiba yalan olduğunu baya önceden biliyordum ama sonuçta diğer insanlarında içinde şüphe bırakmamışsınız teşekkür ederiz PChocamız 🙂

  • Bilgi paylaşımı için tşkr fakat ne olursa olsun 2010 yılında olan adres farklı olabilir eywallah ama tc.anne.baba ve soyadımız aynı vede bilgilerimiz herkezin elinde geziyor ne yapıcaz aslında konu oo

 • Biz forum açılsın diye bakıyoruz Pchocası 🙂 acele edin sorucak birsürü sorumuz var

 • Valla bende görmüştüm çalındı diye bi yazı ve cidden inanmistim ? aydınlattığınız için teşekürler 🙂

 • “AP ajansı, sızan bilgilerin doğruluğunu, 10 TC kimlik numarasını kontrol ederek kısmen teyit edebildiğini duyurdu.” sozcu.com da bunu iddia etmişler.Yaptıkları karşılaştırma ne kadar doğrudur?

 • Tener bey ineternette bu bilgilerin doğru olduğunu teyit eden bi çok görsel var siz dosyayı indirip baktınız mı acaba?

 • Merhabalar katıldığım ve katılmadığım bazı noktalar var. Birincisi emniyet mysql kullanmıyor bu kesin bilgi ve doğrusunuz. Bu bilgiler emniyetten alınmamış. Ancak diğer husus, kendim dahil olmak üzere yaptığım bir çok sorgulamada anne adı baba adı tckn ve açık adresime kadar her tür bilgiye ulaşabildim. Açıkçası korktum. Bu bilgiler nasıl bir araya getirildiyse kim tarafından yapıldıysa derhal tespit edilmelidir.

  • Merhaba Yasin Bey,

   Emniyetten alınması imkansız zaten. Hiçbir veri bir arada tutulmuyor. Biz tamamen bunu savunuyoruz ve neredeyse herkes EGM’den alındı diye haberler yapmış. Bu gibi oyunlara gelmemek lazım.

 • Şuan Türkiye den girlmiyor vpn ile girilebiliyor ve indirenlerde var gerçektende denildiği gibi 49 milyon kişinin verisi varmış.

 • Bu haberin okurken nedense duygulandım. karınca daha küsmüş dağın haberi yok misali aday ol verelim başkan

 • Kimlik bilgileri gerçekten de sızdırıldı ancak güncel değiller, 2010 yılına aitler… Yeni olan şey bir arama motorunun varlığı. Öyle şifreli falan değil..Ben sıradan bir vatandaş olarak bir internet sitesinden İsim soyisim yazarak kendim de dahil bir sürü tanıdığımın kimlik bilgilerine ulaşabiliyorum. Allahtan kayıtlı olduğum adres eski.. Bu hadisenin ne zaman yaşandığıyla zerre ilgilenmiyorum, “şimdi ne olacak ?” sorusunu cevaplayabilecek bir bakan olmasını isterdim… Mesela adres bilgileri güncel olanlar napıcak, taşınacak mı?

 • isim bilgilerini değiştirerek kendimin eşimin bilgilerine ulaşabiliyorum siteden.
  Abdullah yerine kendi ismim ve Gul yerine kendi soyadım yalnız bilgiler bir 5 sene eski gibi

  • Merhaba,

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Zaten biz çalınmadığını savunmuyoruz. Bakan Binali Yıldırım’da bugün yaptığı açıklamada bilgilerin eski olduğunu, “önceden böyle bir şey yaşandığını ve ısıtıp ısıtıp önümüze sürüyorlar.” dediğine istisnaden konular sürekli gün yüzüne çıkıyor. Güncel bir çalınma olayı bulunmamaktadır.

 • Merhaba sayın admin bende sizin gibi umutlu olmak isterdim ama altta verdiğim linke ad ve soyad girdiğinizde tüm kimlik bilgileri kabak gibi karşımızda. Devlet büyüklerimizin bile. Ama siz bu linki yayınlamayın sadece kendiniz bakın. Ayrıca bilgilerin eski olması bir şeyi değiştirmiyor. Çünkü TC numarası her yıl değişen bir şey değil anne baba adı da hep sabit kalan bilgiler. Güncel değil diye kendimizi avutmak çok komik geliyor bana.
  adres : thanksgiving.who.ec

  • En az 30 sorgulama yaptım. Her bireyin A’dan, Z’ye tüm bilgileri mevcut ve doğru…
   EGM, Mernis, TKGM veya YSK..! Ne fark eder ki?
   Ülkemiz kaynaklı bir kurum derdest edilmiş ve bilgilerimiz ortaya saçılmış.
   Rezalettir, büyük rezalet…

 • Kimlik bilgilerinin değişmediği gerçeğini bence ele alırsak, bana yazının son güncellemesinde bahsedilenler çok saçma geldi açıkçası. 2010 yılında çalsa ne farkeder, herkes kütüğü anne babasının mı ismini değiştiriyor. Adresim değişse ne olur değişmese ne olur. İçimi rahatlatacak hiç bir şey olmadı açıkçası bu yazıda babalar gibi herkesin kimlik bilgileri meydanda.

  • Merhaba Umut Bey,

   TC Kimlik bilgilerinin yayınlanmamış olması gerekirdi tabii ki. Bunu kimse istemez sonuçta. Bu konuda dilerseniz size en yakın karakola başvurarak bilgi alabilirsiniz. Her vatandaşın bu konu hakkında tedbir alması en doğal hakkıdır.

 • Benim bilgilerim çıkmadı, ailemi de arattım onların da çıkmadı milletin nasıl çıkmış anlamıyorum ?

 • Biraz önce CNN Türk canlı yayınında sunucular kendi kimlik bilgilerine ulaştılar yalnız adresler eski ev adresleri imiş 6 yıl önceki.

 • 2010 da soruşturma açıldı mı? bilemiyorum ama bügün soruşturma açılmışsa neden?

 • yetkililer bu siteyi doğruladı hocam, ardından da erişime kapattılar milletin kafasını karıştırıyorlar diye sürekli olarak.

 • 50 milyon kişinin kimlik bilgileri 2009 yılında çalınmıştır. TC kimlik, ev adresi ve diğer detaylar çıkabiliyor. Bir bankaya gittiğinizde hesap açmak için Devlet vatandaşın kendi kimlik bilgilerini bile koruyamıyor.

 • Şimdi mesela yeni bir alısün hattı alacağınız zaman kimlik fotokopisi ve adres bilginizi veriyorsunuz, değil mi? İstese o alısün bayii sizin bilgilerinizi toplayıp bir yerlere servis edemez mi? Bu kadar niye büyütülmeye çalışılıyor bu konu? Maksat ülkede skandal varmış gibi gösterip iç karışıklık çıkarmak, piyasaları etkilemeye çalışmak. Üretmek yerine döviz al-sat yapan, faize para yatıran bazı para babalarının tezgahı da olabilir.

 • evet doğru benim ve kardeşimin kimlik bilgileri ve adresi hacklenmiş adresim 10 önceki adres ama kimlik bilgileri falan doğru nasıl olacak bana zararı olurmu bilmiyorum.

  • Merhaba Hamit Bey,

   Kimlik bilgileri hakkında Binali Yıldırım açıklama yaptı. Vatandaşların endişelenmemesi gerektiğini belirtti o yüzden hakkınızda herhangi bir yasal işlemin de bu konuda başlatılacağını düşünmüyoruz. Devlet bu konuda vatandaşlarını koruma altına aldığı belirtiliyor.

   • Ya devlet en mahrem bilgilere sahip çıkamamış, vatandaşa Nasıl sahip çıkacakmış.! Kim inanır.

   • bugün müge anlıda 100.000.-tl dolandırılan çift çıktı.Polis olduğunu belirttip tüm kimlik bilgilerini sıralayarak bu çiftin kafasını karıştırarak dolandırmışlar.Yazık günah.Kişiler devlet tarafından söylemlerle korunamaz.Uygulama, sistem geliştirmek gerekiyor.

 • Sallamayin bu bir vatana ihanet suçudur acilen önlem alınmalıdır bakanlar istifa etmelidir mit ne halt ediyor bu mu güçlü devlet!

  • Lütfen haberimizi doğru okuyunuz biz bilgilerin çalınmadığını söylemiyoruz,bu bilgilerin devlet web siteleri hacklenerek elde edilmediğini söylüyoruz.Bakan Binali Yıldırım bu konuda da aynı açıklamayi yaptı

 • En iyi açıklamayı bu sitede gördüm, ağzına sağlık kardeşim ama linki yayinlamasaydin iyiydi

  • Teşekkür ederiz Numan bey teknoloji siz okurlarımıza diğer siteler gibi yanlış bilgilendirme yapmıyoruz. Bakan Binali Yıldırım açıklama yaptı bu konuda bu bilgilerin internet ortamından çalınmadığını siyasi partiler kanununa göre YSK bu bilgileri siyasi partilere verdiğini ve şuan için soruşturma başlatıldını bildirdi.

 • Dün 05.04.2016 haberlerde herkes geçmiş dönem haberleri yeniden yayınlanıyor derken bgn 06.04.2016 haberlde RTE ve diğer siyasetçilerin bilgileri yayınlanınca hemen “Soruşturma” açıldı, bu da azda olsa durumun vehametini ortaya sermeye yeter. Ben kendimin ve çevremin tc no dahil çoğu bilgilerini gördüm ve durum kötü. Bu bilgiler kötüye kullanılabilir. Hayır Olsun bakalım

 • Kimlik bilgileri indirilebiliyor olsa bile bazıları bu konuyu fazla mübalağa ediyor. İnternette alışveriş yaptığınız sitelere TC kimlik numarası, adres ve hatta kredi kartı bilgilerini verebiliyorsunuz. Sanki ortada bir skandal varmış gibi yaygara yapanlar var. Günümüzde ABD’de en çok işlenen suçların başında kimlik hırsızlığı geliyormuş. İSöz konusu ülke ABD. Üstelik yakın zamanda SSL ile ilgili bir güvenlik açığı çıkmıştı ve dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar bu durumdan etkilenmişti. Geçen ay da ABD’de bir telefon şirketinin müşteri bilgilerinin çalındığına dair haberler çıkmıştı. Türkiye’de neredeyse bakan istifa etsin, başbakan istifa etsin, cumhurbaşkanı istifa etsin propagandaları yapılacak.

 • Yazınız güzel, bilgi kirliliğini önlemeyi amaçlamışsınız ama bir kaç sorum var;
  1-Bu bilgilerin 6 veya 7 yıl önce çalınmış olması bence önemini yitirmiyor. Sonuçta adres bilgileri hariç kimlik bilgilerimiz her sene yenilenmiyor. Benim kimlik bilgilerim 6 sene önce neyse şu an hala o.
  2-Şu an yayınlanan dosyanın sql dosyası olduğu söyleniyor, exe dosyası değil.
  3-Bu bilgilerin hangi kurumdan çalınması veya emniyetin mysql kullanmaması beni ilgilendirmiyor. Orada yazan bilgilerin çok kolay bir şekilde internete düşmesi bence problem sizce?
  4-Evet bu tür kimlik bilgilerini elde etmek o kadar zor değil, ama 50 milyon kişinin kimlik bilgilerini databasee kaydetmek biraz zor olmalı sanırım. Hiç tanımadığım bir kişi benim bilgilerimi elde edebiliyor. Bence hiç hoş değil. Sizce?

  • Merhaba Ali Bey,

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Olaya geniş açıdan bakacak olursak böyle bir hadisenin yaşanması tabii ki Türkiye Cumhuriyeti dahil tüm vatandaşların aklında ister istemez soru işaretlerine neden oluyor haklı olarak. Ancak Binali Yıldırım’ın bugün TV’de yaptığı açıklamada herhangi bir şekilde 2009 yılından bugüne kadar yaşanmış olaydan kişilerin başına bir şey gelmeyeceğini, endişe etmemeleri gerektiğini, devletin bu konuda her türlü çalışmayı yürüttüğü ve her durumda destekçi olacaklarını belirttiler. Yani adınıza bir işlem yapılsa dahi, bu durum ekarte edilebilecek düzeye getirilmiş durumda olduğu söyleniyor. Yaşananlar hiç hoş şeyler değil tabii ki, 2009 yılındaki seçimlerde çeşitli yapılanmaların bu bilgileri dışarıya sızdırdığı bildiriliyor.

   • Yalan falan değil bildiğin kimlik bilgileri sızdırıldı, isteyen o siteye girip baksın. EGM veya farklı bi yer farketmez, kimlik bilgileri sızdı mı, sızdı. Bu büyük bir skandaldır…

 • Sayın Admin,
  Çalınan bilgiler 2010 yılına ait olması ve bunun çalınmış olması hiç bir önlem alınmamış olması sorumsuzluğu ortadan kaldırmaz. önemli olan bunun için ne önlem alındı 50 milyon vatandaş adres bilgileri dahil herşeyleri şuan milyonlarca art niyetli yada ticari düşüncenin elinde.

 • site kapalı ama dns değiştirince giriliyor liste gibi döküldü adresim ve tc ama bu şekilde herkes ulaşabilir dns değiştirip kimler paylaşmış o sitede bilgileri anlamış bütün ailemin var yani

 • sitenin ismi yukarıdaki açıklamalarda var zaten sakın girmeyin ben girdim pcye virüs bulaştı hemde birsürü virüs programı sürekli uyarı veriyor girmez olaydım sakın telefonlarınızdan girmeyin virüs bulaşabilir

 • İç rahatlatıcı bir çaba içine girmişsiniz fakat; isim ve soy isimle arama yapıldığında tüm bilgiler ortaya çıkıyor. nüfsa kayıtlı olduğu il vs.. kabak gibi tüm bilgilerimiz ortada ev adresine kadar göçebe değilizki altı ayda bir adres değiştirelim..

 • Hey very nice web site!! Man.. Beautiful.. Wonderful.. I’ll bookmark your web site and take the feeds alsoKI am satisfied to seek out a lot of helpful information here in the publish, we want work out extra techniques in this regard, thank you for sharing..

 • kimlik bilgileri sızması sorunmu tüm siteler üyelerin bilgilerini naptığını sanıyorsunuz öyle siteler varki vatandaşlık numarasız üye yapmıyor. hem nolacak kimlik bilgilerimiz sızdıysa , bize küfrediliyor tehtit ediliyoruz şahsi resimlerimiz yayınlanıyor hemde adresleri teleonları firmaları belirli kişiler yapıyor, bunları belgeleyip suçduyurusunda bulunduk sonuç ne sizce savcılık takipsizlik kararı veriyor, böyle bir ülkede sizce adaletvarmıki kimlik bilgileri sızmasına birşeyler yaparlar.

 • bilgiler sızdırılmış veya çalınmış ben kontrol ettim gerçekden adresime kadar tüm bilgiler maalesef internette kötü niyetli insanlar için biçilmiş kaftan ALLAh a emanetiz.

 • Malesef öyle değil yeğenlerim 13 yaşında 0 tarihte bebeklerdi onlarda sorguladım çıktı
  komşu kzı 20 yaşında o tarihte küçüktü oda sorgulamada çıkıyor malesef hepsini çalmışlar.

 • Emniyetten çalındığı hurafe 2010 da çalınan Seçmen bilgileri var. Yani 2010 yılında 18 yaşından büyük yaşayan herkes var. Annem babam dedem hepsi var içinde..

 • Hala bu bilgiler sorgulanıp insanların kişisel bilgilerine ulaşılabiliniyormu… Site ne alemde veya farklı siteler de veya farklı şekillerde 50 milyon insanın kimlik bilgileri servis edilmeye devam ediliyormu… devlet bu bilgileri sızdıranlar ve sızdırmasına göz yumanlar hakkın da neyapıyor, ne yapmış… Vs vs. Gerçekten allaha emanet yaşıyoruz… birgün polis asker savcı hakim diye araarak bu bilgilerden birçok dolandırıcı kötü ve art niyetli insanlar mağduriyet yaratmazmı.

 • Siteye girmeden yazılmış yanlı bir yazı olmuş, bildiğiniz isim soyisimle tc numaramı karşıma çıkardı

 • iyi sallamışsın kral, çatır çatır indirdim 50 milyon kişinin bilgileri ortadaydı gayet. Henüz bir siteden doğru linkten download yapamayıp exe virüsleri yemişsin galiba 🙂

 • zuhauhaua boş yapmanın böylesi. Senin indirdiğin kaynakta exe virüs olabilir. yukarda arkadaşın yazdığı gibi doğru siteden indirmeyi bile beceremeyip birde olayın gerçek olmadığını iddia etmek. olay olduğunda herkes indirip denedi ve bilgilere ulaştı. hala bu çalınan bilgilerle işlenen suçlarla uğraşıyor emniyet.

 • güzel boş yapıp insanları kandırmışsın ben kendim indirdim database yi tüm sülalem çıktı tüm bilgileride dogruydu

 • iyi günler yazınızı okudum fakat checkword.cc isimli sitede 10 güne kadar güncel verilere ulaşılabilmekte. yani halen sızdırılıyor neden derseniz 1 mart 2021 doğumdu çocuğumun bilgileri nüfus kaydı yaptıktan sonra kontrol ettiğimde tüm bilgilerine ulaşılıyordu.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video