ABD’deki Şiddet Olaylarının Faturası Oyunlara Kesiliyor

Son dönemde Amerika Birleşik Devletleri'nde ortaya çıkan şiddet eğilimli olayların faturası video oyunlarına kesiliyor.

Başkan Trump'ın daha önce şiddetin sorumlusu olarak video oyunlarını göstermesiyle birlikte Beyaz Saray, konuya ilişkin bir video yayınladı.

ABD son yıllarda suç eğilimleri bakımından oldukça sıkıntı çeken ülkelerin başında geliyor. Özellikle çocuk yaşta denilebilecek bireylerin çeşitli silah ve materyaller ile okul basma; adam kaçırma, soygun ve gasp gibi çeşitli suçlara yönelmesi ülkede tedirginliği arttırdı. Trump hükümeti ise bu kötü durumun önüne geçmek için çalışmalar başlatmıştı.

Başkan Donald Trump'a göre ülkede meydana gelen tüm şiddetin kaynağı video oyunları ve filmler olduğu için çözüm arayışları bu platformlara yapılacak müdahale ile başladı. Geçtiğimiz günlerde de konuya daha fazla eğilmek adına oyun yapımcıları ile bir toplantı yapılacağı duyurulmuştu. Bugün ise o toplantının detayları belli oldu.

Video oyun üreticilerinin ve oyun karşıtlarının katıldığı toplantıda yaklaşık bir saat süren görüşme gerçekleşti. Toplantıda video oyunlarının içerdiği şiddet görüntüleri yapımcılar ile paylaşılırken oyunlara yönelik herhangi bir karar alınmadı. Ancak başkan Trump'ın ilerleyen günlerde bir karar alması bekleniyor. 

Aslında toplantıdan bir karar çıkmaması şaşırılacak bir şey değil zira bu tür oyunların şiddete yönlendirdiğine dair herhangi bir kanıt yok. Video oyunlarının tüm dünyada popüler olduğunu ancak suç olaylarının sadece ABD'de artış gösterdiğini de hesaba katarsak sorunun çözümünün video oyunları değil başka noktalar olabileceğini düşünüyoruz.

Belki de Trump, dünya üzerinde yürüttüğü savaşları ve bireysel silahlanmayı tartışmalı. Bakalım ilerleyen günlerde Trump bu konu ile ilgili ne gibi adımlar atacak. Toplantıda paylaşılan videoya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Peki sizler video oyunlarının insanları şiddete yönlendirdiği fikrine katılıyor musunuz? Sizce bu sorunun çözümü ne olmalıdır?

İlgili Etiketler