Akıllı telefon pazarı küçülmeye gidiyor

 
- PC HOCASI

Akıllı telefon sektörü ülkemizde hızlı bir büyüme içerisindeyken, pazar trendleri olarak çok tatmin edici seviyelerde ilerliyordu. Ancak 15 Temmuz darbe girişimi, dolardaki sürekli iniş ve çıkışlar akıllı telefon sektöründe soru işaretleri oluşturdu. Bunun sonucunda oluşan ekonomik belirsizlikler büyüyen teknoloji gruplarında ciddi bir negatif etki ve kırılma oluşturdu.

IDC (International Data Corparation) şirketi tarafından hazırlanan Türkiye 2016 3.çeyrek raporlarına bakıldığında akıllı telefon pazarı yıllık bazda %11 (yoy), bir önceki çeyreğe göre ise %17 (qoq) küçülme göstererek toplamda 2.75 milyon ithalat yapıldı ve bu çeyreği kapattı. Ciro tarafında ise yıl bazında küçülme aynı kaldı fakat bir önceki çeyreğe göre %25 (qoq) küçülme meydana geldi.

Malumunuz dolar şuanda yüksek olmasından kaynaklanan sorunlar bir kenara, son kullanıcı fiyatlarda indirimi baskılamak ve hatta zaman zaman ürün fiyatlarının fazla oluşundan şikayet edildiği gibi, üreticiler bazında 15 Temmuz darbesi ve arkadan gelen ekonomik kriz ortamı daha da düşen karlılıklar ile baş etmek durumunda.

Zira geçen sene piyasaya sürülen akıllı telefonlar ve ülkemizde faaliyet gösteren firmalara bakıldığında üretim ve tanıtımlar bir hayli azalmış durumda. Teknoloji zincirleri hemen hemen tüm oyuncular piyasalara yansıdığı şekilde ölüm kalım savaşı içerisinde olduğu gibi, düşen satışlar ve karlılık, azalan tüketici güveni, fiyatlar üzerinde bulunan ciddi rekabet bu oyuncuları çok zor durumda bırakıyor.

Aynı zamanda Telekom operatörleri tarafından da pek parlak durum olduğu söylenemez. Türk Telekom ve Avea'nın birleşmesinin bayiler üzerindeki etkisi yılın ortasında bitti bitecek denilirken, Türk Telekom distribütörleri üzerindeki karlılık baskısı cihaz satışlarına ne yazık ki olumlu yansımamaktadır. Turkcell tarafındaki yönetimin belirsizliği, Turkcell'in cihaz satışları durumunda tutumunu da etkiliyor. Uzun yıllardır cihaz satışı konusunda liderliği kaptırmayan Turkcell, bu kanalda gerileme kaydetmiş durumda.


Gelelim Samsung cephesine. Firma %43'lük pazarı payı ile liderliğini koruyor olsa da, rakamlar öyle demiyor. Yılın önceki çeyreklerine bakıldığında Q3'te daha düşük bir performans görüldü. Burada tabii ki Note 7 vakasının önemi çok çok büyük. Ekstra J serisinde bulunan tedarik sorunu da durumu fitillemiş durumda. Apple ise iPhone 7 öncesinde 2015 Q3 verilerine göre düşük performansına benzer bir şekilde pazar payında %15 ve ithalat rakamlarında gerileme kaydetti.

Güney Koreli LG firması da G4'de yakalamış olduğu çıkışı G5'te sürdüremezken, organizasyonel değişiklikler ile pazar payı %4'e düşmüş oldu. Yerli oyuncular tarafında ise olumsuzluklar yerine aksine güzel gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. General Mobile bu konuda en iyi örneklerden bir tanesi. Android One serisi ile stratejisine strateji katmış durumda. %13'lük pazar payı ile ilk dört marka arasında yerini korumaya çalışıyor. Vestel ise son çeyrekte Vodafone desteğini alarak pazar payını %7'ye çıkarttı.

IDC Türkiye tarafından yayınlanan bu veriler 2016 verilerini özetler nitelikte. Aslında tabloya baktığımızda yerli oyuncuların yükselişini görürken, yabancı oyuncuların da düşüşü net bir şekilde gözlemlenebiliyor. Umarız bu kırılgan dönem kısa süre içerisinde sorunsuz tamamlanır ve firmalar istedikleri müşteri kitlelerine ulaşırlar. Zira kar edemeyen büyük firmalar ne yazık ki bulundukları ülkelerden çekilme kararı alabiliyorlar.

 

BUNLAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • Kez Okundu
  • 0 Yorum
  • 0 Beğeni
  • 0 Google +
YORUM YAP

YORUMLAR


ads

EN ÇOK OKUNANLAR

POPÜLER İNCELEMELER

ads