reklam
PC HocasıHaberlerAmazon, sürücüsüz araç Zoox’i satın almak için görüşmelerde

Amazon, sürücüsüz araç Zoox’i satın almak için görüşmelerde

Amazon‘un mülkiyeti altında, Amazon’un robo taksi işine büyük bir ilgisi olmadığı için Zoox‘un misyon açıklaması neredeyse kesinlikle değişecekti. Her ne kadar, son zamanlarda ortaya çıkan pandemi ve ilgili sosyal uzaklaştırma tedbirleri göz önüne alındığında, sürücüsüz araç endüstrisi ilginin yeniden arttığını görebiliyordu.

Amazon’un kendi kendini süren araç start-up Zoox’u satın almak için ileri görüşmelerde bulunduğu bildiriliyor. Konuyu bilen kaynaklar The Wall Street Journal‘a, anlaşmanın şirkete 3,2 milyar doların altında değer vereceğini söylüyor. Resmi bir anlaşma birkaç hafta sürebilir

Zoox sözcüsü, yayına yaptığı açıklamada, çok sayıda tarafın stratejik bir işlemine ilgi duyduğunu ve teklifleri değerlendirmek için Katar Ortakları ile birlikte çalıştığını söyledi.

PlayStation 5 Oyunlarının Türkiye Fiyatları Nedir?

2014 yılında kurulan Zoox’un vizyonu, robo taksi pazarı için özerk bir araç yaratmaktır. Firma 2018’de 800 milyon dolarlık fon topladı, ancak Journal’a göre ek sermaye artırmaya çalıştı.

Amazon, teslimatlara ve genel lojistiğe yardımcı olmak için yıllardır otonom ve elektrik teknolojisinin kullanımını araştırıyor. Örneğin, Eylül ayında, şirket 2030 yılına kadar tüm filoyu işletmeye alma planlarıyla otomobil üreticisi Rivian’dan 100.000 elektrik dağıtım aracı sipariş etti. Geçen yaz, e-ticaret devi Güney Kaliforniya’daki teslimat robotları ile denemeye başladı ve ilkini gerçekleştirdi. 2016 yılında Prime Air drone teslimatı.

Bu konu hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmından bizler ile paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Emir Tekbaba

Emir Tekbaba

İstanbul doğumlu teknoloji ve uzay meraklısı biri ve aktif olarak PcHocası'nda editör.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

AD

Bugün En Çok Okunanlar

Advertisement