reklam
Ana SayfaHaberlerAMD CEO’su: Ray Tracing Teknolojisi Üzerinde Çalışıyoruz

AMD CEO’su: Ray Tracing Teknolojisi Üzerinde Çalışıyoruz

AMD’nin CEO’su konumunda olan Lisa Su, CES 2019’da yeni ekran kartı olan Radeon VII modelini duyurmuştu. Ardından Ryzen 3000 işlemciler ile ilgili detaylar geldi ve ilginç bir açıklama ile işlemci GPU’larına Ray Tracing geleceği bilgileri paylaşılmıştı.

Bugün de CEO Lisa Su, ekran kartlarına Ray Tracing teknolojisi geleceği konusunda “üstü kapalı” olarak açıklamalar yaptı. Bu açıklamaların üzerine rakip NVIDIA hakkında da G-SYNC ile FreeSync’in detaylarına da değindi.

AMD Ekran Kartlarına Ray Tracing Gelecek

Konferansın ardından PC World editörlerinin sorularına cevap veren ve basın konuşmasına katılan Su, burada ışın izleme teknolojisinin AMD için çok önemli olduğunu vurguladı ve eko sistemin (oyunlarda yazılım desteğinin) daha önceden hazır olmadığını hatırlattı.

Bununla birlikte Ray Tracing (Işın İzleme) teknolojisinin ne zaman ekran kartı veya işlemci GPU’larına geleceği konusunda net bir bilgi vermedi ve şunları ekledi;

“Detay vererek sizleri baştan çıkartmayacağım. Bu benim tarzım değil. Bu yüzden şuan söyleyebileceklerim arasında ışın izleme çok önemli bir teknolojidir. Önemli teknolojiler arasında yer aldığı için, bu alanda neler yaptığımız hakkında çok fazla şey duyacak ve göreceksiniz. Bilirsin, tüm eko sistem ortaya çıkmaya başladıkça, hem donanım hem de yazılım olarak üzerinde çalışmaya devam ediyoruz.”

“Eko Sistemler Hazır Değil”

Başkan açıklamalarını yaparken aynı zamanda mantıklı ve elle tutulur cümleler kurmaya devam ediyor. Zira önden bilgi vererek, basını hem yanlış yönlendirmiyor hem de yapamayacağı işlerin altına pek girmediği için “acele etmeyin. Hepsini hazırlıyoruz” gibi detaylar paylaşıyor.

Ray Tracing Destekli AMD Ekran Kartları Yolda

Son cümlesinde ise;

“Gelişimin derinliklerinde olduğumuzu ve donanım – yazılım arasında eş zamanlı çalıştığımızı söyleyebilirim. Bu sayede tüketiciler ne görecek? Bugün çok fazla faydasını görmüyor. Zira eko sistem buna hazır değil. Işın izleme hakkında daha fazla konuştuğumuz zaman, tüketicilerin tam anlamı ile bunları göreceğini düşünüyorum.”

Burada CEO, NVIDIA tarafından Ray Tracing ile gelen oyunların oldukça az olması ve bunun zaman isteyen bir gelişme olduğunu vurgulaması ön plana çıkıyor.

Önemli Not: Tüm bu açıklamalara karşın CEO, AMD‘de daha önceden ışın izleme teknolojisinin ekran kartlarında yer aldığını belirtti ve detaylı açıklamalarını da ekledi. Bu ikili tatlı atışmalar hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz