AMD FreeSync 2 teknolojisi neler sunuyor ?

 
- PC HOCASI

AMD bu sene gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar ile bizleri hayran bırakmaya devam ediyor. Şimdi de AMD FreeSync 2 teknolojisi geliştirdiklerini duyurarak daha düşük gecikme süresi, yüksek parlaklığa sahip pikseller ve mükemmel siyah geçişleri ile büyük bir gelişme vaat ediyor.

Yeni AMD Radeon FreeSync 2 teknolojisi 2017'nin ilk yarısında kullanıcılar ile buluşacak. Aslında bu duruma en çok sevinen oyuncular oldu. Çünkü yukarıda bahsetmiş olduğum gibi çok daha düşük gecikme süreleri, yüksek parlaklık sunan pikseller, geniş renk gamutu ve mükemmel siyahlar için birlikte harmanlanmış durumda.


Tüm bunlara ek olarak FreeSync 2 destekleyen monitörler de piyasada yerini almaya hazırlanıyor. Bu monitörler düşük resim kare hız telafisi (LFC) teknolojisini de destekliyor. HDR oyun deneyimini yaşamak için FreeSync 2 teknolojisi yazılım, oyun ve monitör üzerinde büyük değişikliklere sahne olacak.

Hatırlayacak olursanız günümüzde kullanılan mevcut HDR taşıma formatları ekran tarafında ton haritalaması gerçekleştiriyordu. Televizyonlar için geliştirilen film içerikleri bu yönde tasarlandığından dolayı, çoğunlukla kabul edilebilir seviyenin üzerinde gecikme süresi sunuyordu.


Ancak şimdi AMD'nin FreeSync 2 teknolojisi ile üretilen API, iş yükünü Radeon GPU'ya aktararak düşük gecikme süresi sunacak. Bu durum ise oyunun ton haritalamasını direkt olarak ekran parlaklığı, kontrast değeri ve renk alanına uygulamasını sağlıyor. AMD Radeon FreeSync 2 teknolojisi ile sRGB'ye göre iki kat daha fazla parlaklık ve renk hacmi elde ediliyor.

Şimdi gelelim FreeSync ve FreeSync 2 teknolojisini kullanacak monitörlere. Şuanda 3 farklı markanın modelleri belirlenmiş olsa da, ilerleyen zamanlarda bu ürün çeşitlerinde artış göreceğiz.


AMD FreeSync 2 destekleyen monitörler ise şu şekilde;

❱ BenQ XL2540 (24 inç)

❱ Acer XF270HU

❱ Samsun C34F791

Yukarıda bahsi geçen monitörler FreeSync 2 teknolojisi beraberinde kullanacaklar. DisplayPort3 HBR3 destekleyen ve 60 Hz'nin ötesinde Ultra HD çözünürlük sunacaklar. Aynı zamanda Polaris mimarisi temelli olan Radeon RX serisi de bu duruma dahil olarak destekleyecek.


Şuanda AMD'den yapılan açıklamaya göre yeni FreeSync 2 teknolojisini bir çok monitör üreticisi ürünlerine dahil etmek için değerlendirmelerde bulunuyor. Yakın zamanda RX serisi ekran kartları için yeni bir güncelleme gönderilebilir.

 

BUNLAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  • Kez Okundu
  • 0 Yorum
  • 0 Beğeni
  • 0 Google +

Etiketler

YORUM YAP

YORUMLAR


ads

EN ÇOK OKUNANLAR

POPÜLER İNCELEMELER

ads