AMD RX 7900 XTX

AMD RX 7900 XTX ile RTX 4080 İlk Kez Karşı Karşıya Geldi

  Google News

AMD RX 7900 XTX, AMD’nin yeni amiral gemisi ekran kartı. Henüz piyasadaki yerini almadı ama kart için açıklanan teknik özellikler ve mimari yapısı beklentileri karşıladı. Tabii ki yeni ekran kartı için ilk akla gelen soru, Nvidia’nın yeni ekran kartlarına karşı durumu ne olacak sorusu.

Evet henüz AMD’nin yeni ekran kartları için incelemeler de yayınlanmadı ama bu sorunun cevabı için şimdiden paylaşımlar gelmeye başladı. En son Videocardz sitesinde yeni ekran kartının RTX 4080 ile karşılaştırmasını gösterdiği söylenen görseller yayınlandı.

AMD RX 7900 XTX Performans Konusunda RTX 4080 Modelini Geride Bırakabilir mi?

Yayınlanan görsellere bakıldığı zaman, yeni amiral gemisi modelinin Geekbench üzerinden test edildiğini görüyoruz. Test sisteminin detayları yok ama paylaşılan görsellerde gördüğümüz kadarıyla test için kullanılan anakart modeli ROG Crosshair X670E Extreme modeli.

Bunun dışında kullanılan işlemci de Ryzen 7 7700X olarak gözüküyor. Yani test sistemi de öyle basit tutulmamış. Son nesil donanımlara yer verilmiş.

Teste geri döndüğümüz zaman, iki ayrı şekilde değerlendirme yapıldığını görmekteyiz. Biri Vulkan API ile bir diğeri de OpenCL ile yapılan testler.

Baştan söyleyeyim ki OpenCL ile Vulkan API arasında da önemli farklar var. Elde edilen sonuçlara göre AMD RX 7900 XTX ekran kartı, Vulkan API kullanıldığı zaman RTX 4080 modeline göre %15 oranında daha hızlı. Tabii ki henüz Geekbench listelerinde resmi olarak RTX 4080’in sonuçları yer almıyor ama manuel test sonuçlarından elde edilen değerlere göre bir karşılaştırma yapılmış.

AMD RX 7900 XTX

Buraya kadar olan kısmı değerlendirecek olursak RX 7900 XTX daha hızlı yorumunu yapabiliriz. Ama biraz daha ileri gitdiğimiz zaman işlerin karıştığını görüyoruz. Şöyle ki testlerin OpenCL’de yapılması durumunda kart bu kez %14 geriye düşmüş.

Yani kesin bir sonuç için yeni AMD ekran kartının incelemelerinin yayınlanmasını beklememiz gerekiyor. Şimdilik paylaşılan bu görselleri bir ön bilgi gibi değerlendirelim. Zira bahsedilen testlerde AMD’nin ekran kartının Vulkan skoru 179579, OpenCL skoru 228647 olarak gözüküyor ama bu sonuçlar kesin testler sonrasında değişebilir. Doğru bir değerlendirme için biraz daha beklememiz gerekecek.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video