PC HocasıAndroidAndroid Kullananlar Dikkat: Bu 25 Uygulama Yüklü ise Kaldırın

Android Kullananlar Dikkat: Bu 25 Uygulama Yüklü ise Kaldırın

 

Evina isimli bir güvenlik şirketi, Android‘in uygulama mağazası Google Play Store’da “Facebook Kimlik Doğrulama” sayfaları üzerinden Facebook giriş bilgilerinizi çalan 25 uygulamayı keşfetti ve bunu rapor etti.

Keşfedilen kötü amaçlı yazılım uygulamaları; el fenerlerinden görüntü editörlerine kadar çeşitli kategorileri kapsıyor ve arka planda çalışmaya sürekli devam ediyor. Tarayıcınızda Facebook giriş sayfası gibi görünen bir sayfa açarak çalışmanızı burada yapmaya zorluyor ve bilgilerinizi çalıyor.

Bu tip uygulamaları indirmiş çoğu kullanıcı bilgilerinin çalınması bir yana sürekli telefonlarında pop-up reklam pencerelerinin açıldığından, reklam bildirimlerinin gelmesinden ve bunlardan ortaya çıkan bir çok şeyden şikayetçi.

Android 11 ile Bluetooth Kulaklarınızın Hangi Codec Bileşenlerini Desteklediğini Kontrol Edebileceksiniz

Güvenlik şirketi durumu Google‘a iletti ve bahsi geçen uygulamalar Google Play Store’dan kaldırıldı ancak aşağıdaki listeyi kontrol etmenizi kesinlikle öneririm. Böylelikle eğer aşağıdaki uygulamalardan bir tanesi bile yüklüyse hemen kaldırmalısınız.

2020 Virüslü Android Uygulamaları

Uygulamaların güvenilir bir kaynaktan (Googe Play Store) indirilmiş olduğu göz önüne alındığında, son kullanıcıların kendilerini korumaları zor olabilir. Bunun bir yolu telefonunuza kötü amaçlı yazılımdan koruma uygulamaları yüklemek, diğeri ise Google Hesabınız ve Facebook Hesabınız gibi önemli hesaplarınızı iki faktörlü kimlik doğrulamayla korumaktır.