Apple 2018 Yılında OLED Ekrana Geçiyor !

  Google News

Bildiğiniz üzere Apple diğer akıllı telefon markalarının aksine bugüne kadar çıkardığı tüm telefonlarda LCD ekran teknolojisini kullanmakta. 9toMac sitesinden açıklama yapan Nikkei Asian Apple’nin 2018 yılında ekranlarda kullandığı LCD teknolojisini şuan-ki android telefonlarda özellikle kullanılan OLED (Organic Light Emitting Diode) ile değiştireceğini duyurdu.

OLED teknolojisi LCD teknolojisine göre daha yeni bir teknoloji, OLED ekranda her piksel kendi ışığına sahip. LCD’de ise her piksel bir arka ışık ile aydınlatılıyor. Piksellerin kendi ışığına sahip olması ile her piksel kapatılabilir ve bu şekil de daha çok güç tasarrufu elde edilirken aynı zamanda ekranda daha doğru siyah renk elde edilir. Apple ilk iPhone’dan beri LCD ekran kullanmakta. Şuan bu teknolojiyi aktif olarak Samsung ve Motorola gibi akıllı cihaz üreticileri OLED ve AMOLED ekranlar kullanmakta.

apple-iphone-6

Apple’nin en büyük donanım parçası üreten Foxxconn geçenlerde açıklanan bilgilere göre LCD ekran teknolojisine 4 milyar dolar yatırım yaptığını duyurdu. Öte yandan Apple 2015 yılının ilk çeyreğinde 74 milyon iPhone sattığını açıkladı, satış oranlarına bakıldığında Apple’ın 2 yıl dan daha kısa sürede OLED ekran teknolojisine geçmesi gerektiğini görebiliyoruz.

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

1 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video