M2 Pro ve M2 Max

Apple, M2 Pro ve M2 Max İşlemcilerini Duyurdu

  Google News

Apple’ın genelde Mart ayında düzenlediği Mac etkinliği bu sene sürpriz bir şekilde öne çekilmiş oldu. Marka etkinlik kapsamında yeni işlemcileriyle beraber yeni Mac modellerini de duyurdu. Etkinlikte M2 Pro ve M2 Max işlemcileriyle tanıştık.

Bir hayli iddialı özelliklerle gelen yeni işlemciler, özellikle yeni MacBook modellerini bir adım öteye taşıyacak gibi duruyor. Peki nasıl özellikler var?

M2 Pro ve M2 Max İşlemci Özellikleri Neler?

Yeni işlemcilerde güç ve verimlilik odaklı bir düzenlemeden söz edebiliriz. İşlemcileri ayrı ayrı ele alacağım. Teknik detayları daha geniş incelemek lazım.

M2 Pro ve M2 Max

M2 Pro Neler Sunuyor?

Yeni işlemcide son nesil üretim teknolojisini görüyoruz. Seri 2. nesil 5nm üretim teknolojisi kullanılarak üretilmiş. Haliyle işlemcinin daha verimli olması da sağlanmış durumda.

Bu teknolojiyle beraber yeni nesil işlemci, 40 milyar transistör barındırıyor. M2 ile karşılaştırıldığı zaman transistör sayısının 2 katına kadar çıktığını görüyoruz. Bahsettiğimiz gibi verimliliği ön planda olan bir işlemci.

Tabii ki eski işlemciye göre değişen sadece transistör sayısı değil. M2 Pro, birleşik bellek konusunda da 32 GB’a kadar kapasite sunuyor. M2’nin iki katı birleşik bant genişliği sunulmuş. Kesin bir değer isterseniz 200 GB/s birleşik bellek bant genişliği var diyebiliriz.

M2 Pro ve M2 Max

M2 Pro çekirdek sayısı konusunda ise 10 ve 12 CPU çekirdeği seçenekleriyle geliyor. Burada verimlilik ve performans olmak üzere çekirdeklerde farklı gruplamalar görüyoruz. En iyi versiyonda 8 adet performans çekirdeğine karşın 4 adet verimlilik çekirdeği var. Diğer versiyonda performans çekirdeklerinin sayısı 2 adet daha az.

M1 Pro ile karşılaştırıldığı zaman sadece 10 çekirdekli versiyonun bile %20 daha iyi performans verdiği de söylendi. Yani çekirdek performansları da artmış durumda.

Gelelim GPU birimine. M2 Pro yine beraberinde dahili bir GPU birimiyle geliyor. Bu GPU biriminde de 19 adet çekirdek görüyoruz. Eski nesil ile karşılaştırıldığı zaman çekirdeklerin sayısı az da olsa artmış durumda.

Bunun yanında L2 cache miktarı da değiştirilmiş. Tam olarak veriler açıklanmadı ama daha geniş bir L2 bellek ile beraber grafik hızlarının %30 arttırıldığı söylendi. Özellikle görüntü işleme performansında bir artış sağlanmış.

M2 Max Neler Sunuyor?

Gelelim Max modelinin ne gibi özellikleri olduğu kısmına. M2 Pro ve M2 Max ikilisi içerisinde de daha iyi olan model Max modeli. Seri özellikle transistör sayısı ile ile dikkat çekiyor. 67 milyar transistör sayısına sahip olan M2 Max işlemcisi, M2 ana modeline göre 4 kat daha fazla olan 96 GB’a kadar hızlı birleşik bellek desteği sunuyor.

Bu da demek oluyor ki 400 GB/s birleşik bellek bant genişliği sunuluyor. M2 Pro modelinden bile 2 kat daha iyi değerler görüyoruz.

Gelelim çekirdek sayısına. Yeni nesil çekirdeklere sahip olan Max serisi 12 GPU çekirdeği ile beraber geliyor.

M2 Pro ve M2 Max

Burada asıl fark ise GPU çekirdeklerinde karşımıza çıkıyor. M2 Max modelinde 38 adede kadar ulaşan GPU çekirdeği görüyoruz. Aynı zamanda yine L2 miktarının da artırıldığı açıklandı. Tam olarak değerin ne olduğu ise söylenmedi.

M2 Pro ve M2 Max işlemcileri için açıklanan teknik detaylar bunlar. Bunun dışında işlemcilerin genel yetenekleri konusunda da önemli açıklamalar yapıldı. Bunları da ekleyelim istiyorum.

  • İki modelde de son nesil Secure Enclave güvenlik desteği var.
  • M2 Pro ve M2 Max modellerinde yeni nesil Neural Engine bölümü bulunuyor. 16 çekirdekli yapay zeka bölümünde, saniye 15.8 trilyon işlem yapılabiliyor. Yapay zeka biriminin eski nesle göre %40 daha hızlı olduğu da açıklanan bir diğer bilgi.
  • Görüntü sinyal işleme birimi yenilenmiş. Yapay zeka birimiyle beraber bu kısım, kameranın görüntü kalitesini tepe noktaya çıkarıyor.

Yeni işlemcilerle donatılmış olan MacBook Pro ve Mini modellerini de ayrıca ele alacağız. Şimdilik işlemciler için söyleyeceklerimiz bunlar.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video