reklam
Ana SayfaHaberlerApple, Siri’nin Feminizm Konusunda Evrensel Olmasını İstiyor

Apple, Siri’nin Feminizm Konusunda Evrensel Olmasını İstiyor

Apple mühendisleri tarafından yayımlanan bir raporda, Apple’ın iddiaya göre, ses asistanlarında cinsiyet politikaları konusundaki konuşmasında odak noktası olmasına rağmen, MeToo gibi olaylarla ilgili olarak Siri’yi mümkün oldukça nötr hale getirdiğini ortaya koydu. The Guardian’a göre, Apple’ın Siri’nin diğer konuların yanı sıra MeToo’nun hareketini içeren “hassas konulara” verdiği yanıtları yeniden yazmak için dahili bir projeye sahip olduğunu bildirdi. Sızan belgelere göre plan onun için üç şekilde yanıt vermesini sağlamaktı: “yapma”, “sapma” ve “bilgilendirme”. Kadın hakları veya cinsiyet eştiliği gibi konularda sorular sorulduğunda Whit’in yanıtı, şimdi Siri’nin tepkisi.

Siri bu konuda testten geçirildi!

Bir teknoloji haber sitesi bunu Siri’ye feminizm hakkında ne düşündüğünü sorarak test etti. Siri ise sorulan souya “Bana, bütün insanlara eşit muamele edilmesi gerektiği gibi görünüyor” diye yanıt verdi. Kadın hakları hakkında soru sorulduğunda neredeyse aynı cevabı verdi.

Xiaomi Mi9 Pro 5G Tanıtıldı: 30W Hızlı Kablosuz Şarj Desteği

Siri’ye erkeklerin haklarını veya MeToo hareketini sorduklarında ise, “Önemli olan senin fikrin” diye yanıtladı.

Bu o kadar da ironik olmazdı ki, Siri’nin ses asistanlarının cinsiyet kodlu tacize nasıl cevap vermesi gerektiği konusundaki tartışmalarda bir örnek olarak sıkça kullanıldığı gerçeği için değildi.

Amazon, Alexa konusunda boş durmadı

Mayıs ayında bir UNESCO raporunda, kadın seslendirilmiş dijital asistanların cinsel açıklamalara aldatıcı tepkiler vermesinin kötü davranışları güçlendirerek potansiyel olarak kadınlara zarar verdiğini belirtti.

Quartz, iki sene önce, Apple ve Amazonda’dan sırasıyla Siri ve Alexa’yı yeniden programlamasını isteyen, daha proaktif bir ihanetle taciz ve iğrenç sözlere cevap vermelerini isteyen bir dilekçiyi bildirdi. Amazon, o zamandan beri Alexa’yı “Buna cevap vermeyeceğim” şekilnde cinsel yorumlara yanıtlamak üzere yeniden programladı.

Advertisement