PC HocasıYazılımGüvenlikSiber GüvenlikApple ve Meta Sistemleri Hackerlar Tarafından Kandırıldı

Apple ve Meta Sistemleri Hackerlar Tarafından Kandırıldı

   

Polis memuru gibi davranan ve henüz çocuk yaşta olduğu belirtilen Hackerlar tarafından, dünyanın en büyük şirketlerinden olan Apple ve Meta sistemleri kandırıldı, bu eylemin bazı müşterilerin kişisel verilerini almak için yapıldığı söyleniyor.

Bloomberg haber ajansında yayınlanan habere göre Hackerlar, hackledikleri bazı polis yetkililerinin hesaplarını kullanarak Apple ve Facebook’un merkezlerine bazı kullanıcıların kişisel ve abonelik bilgilerini almak için “acil veri talepleri” gönderdi.

Böyle talepler genelde mahkeme kararları gerektirse de, sözde “acil” talepler için bu tür prosedürler genelde izlenmeyebiliyor. Zira daha öncesinde Apple, Amerikan hükümetiyle bu tarz konularda bir çok sorun yaşamıştı.

Abone adresleri, telefon numaraları, IP adresleri gibi verileri ellerinde bulunduran Hackerların kurbanlarına şantajlar yaptıkları ortaya çıktı.

Apple ve Meta

Facebook sözcüsü Andy Stone DailyMail.com’a şunları söyledi: “Her türlü veri talebinin yasal olarak geçerli olduğunu kontrol ediyoruz ve herhangi bir kötüye kullanımı tespit etmek için yetkililerden gelen talepleri doğrulamak için gelişmiş sistemler ve prosedürler kullanıyoruz. Ayrıca, ihlalde bulunduğu bilinen hesapların talep gönderebilmesini engelliyoruz ve bu durumda da yaptığımız gibi şüpheli veya hileli talepler içeren olaylara yanıt vermek için kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışıyoruz. ”

Apple tarafından net bir açıklama gelmezken konu ile ilgili 2021 yılında açılmış olan davalar açıklamaların aksini işaret ediyor. Konu ile ilgili olarak adli soruşturmalar sürerken bir çok sivil toplum kuruluşunun veri güvenliği ile ilgili kaygılarını içeren açıklama yaptığını görüyoruz.

Özellikle son iki yılda pandemi nedeniyle internet üzerinden alışverişlerimizi sıklaştırır hale geldik. Hatta bu yönüyle online işlemlerin günlük hayatımıza kattığı rahatlığı da hissetmiş olduk. Ancak bu tarz “veri güvenliği” konuları kullanıcıları huzursuz etmeye devam ediyor.

Yakın zamanda ülkemizden bir çok örnekte de gördüğümüz üzere, bu tarz kullanıcı verilerinin dark web gibi ortamlarda bir çok alıcısının bulunduğunu da unutmamak gerekiyor.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/apple-ve-meta-sistemleri-hackerlar-tarafindan-kandirildi-125859/ linkinden 26.05.2022 18:05:09 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Seçkin Savaş

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertorial