ASRock Arc A750 Challenger

ASRock Arc A750 Challenger Ekran Kartı Ortaya Çıktı

  Google News

Intel’in yeni nesil masaüstü ekran kartları için beklenen duyuru gerçekleşti. İlk tanıtım sonrasında özel modeller için duyurular hemen gelmedi ama görünen o ki yeni ekran kartlarını çok beklemeyeceğiz. Zira özel modeller de bir bir ortaya çıkmaya başladı. ASRock Arc A750 Challenger bunlardan biri oldu.

Tokyo Game Show 2022 etkinliğinde de sergilenen ekran kartı, tasarım olarak da ortaya çıkmış oldu.

ASRock Arc A750 Challenger Çift Fanla Gelecek

Yeni ekran kartının görsellerine baktığımız zaman, referans kart modelinde olduğu gibi çift fanlı tasarımın benimseneceğini görüyoruz. Önde geniş çift fan olacak ama ön yüz tasarımının daha sade olduğunu göreceğiz.

Herhangi bir aydınlatma kısmı ya da ek bir dokunuş yok gibi duruyor. Çift yuvalı tasarımıyla çok büyük bir kart olmayacağını da anladığımız ASRock Arc A750 Challenger modelinde, çift 8 pinli güç konektörü bulunacak.

Unutmadan port kısmında da 3 adet DP ve 1 adet HDMI portunun göze çarptığını eklemiş olalım.

ASRock Arc A750 Challenger

Henüz bu özel model için saat hızlarını bilmiyoruz ama kartın temelde teknik özelliklerinin neler olduğunu biliyoruz. Hatırlamak gerekirse seride ACM-G10 GPU birimi yer almakta.

28 Xe çekirdeğinin yer aldığı ekran kartında FP32 çekirdek sayısı ise 3584 olarak belirlenmiş. Referans olarak duyurulan kart için saat hızı 2050 MHz seviyesinde. Ama dediğim gibi ASRock özel modelinde bu durum değişir mi değişmez mi belli değil.

Son olarak bellek kısmında da söz edelim. 8 GB GDDR6 bellekle beraber gelen ekran kartı, 16 Gb/sn bellek hızı sunuyor ve 256 bit bellek veriyoluyla beraber geliyor.

Tüm bu özelliklerle yeni ekran kartları ne zaman piyasada olacak ya da fiyatları ne olacak bilemiyoruz.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video