reklam
Ana SayfaBilimModern Astronomide Cebir Nasıl Kullanılır

Modern Astronomide Cebir Nasıl Kullanılır

Modern Astronomide Cebir Nasıl Kullanılır

Cebir, hepimizin bildiği ve kullandığı isimle matematik. Astronomide cebir büyük bir öneme ve paya sahiptir. Gezegenlerin yer değişmelerini ve hesaplamalarını ölçmek için matematik bilmek şarttır örneğin. Bununla birlikte gezegenlerin birbirine yakınlığı, yine matematik bilimiyle idrak ve tahlil edilebilir.

Zaten tarihe dönüp baktığımızda Galileo Galilei fizikçi ve matematikçi buna en büyük örnek teşkil ediyor. Dünyanın yuvarlak olduğunu ilk bulan kişi olan Galileo, aynı zamanda ünlü bir astronom ve matematikçiydi. Bir matematik dehası olan bu düşünür, matematiğin değerlerini ve rakamlarını kullanarak astronomi bilimini de geliştirmiştir.

Astronomide Cebir

 

Astronomide cebir rakamlar, hesaplamalar ve ölçümler şeklinde kullanılır. Halihazırda düşününce matematiğin bütün bilimlerin özü ve atası olduğunu kavrıyoruz. İş sadece astronomi de bitmiyor. Bir geometri uzmanı da üçgenin iç açılarını bulmak için matematik bilmek zorunda. Bir fizikçi de aynı şekilde bir açıyı hesaplarken dar mı geniş mi olduğunu rakamlar vasıtasıyla çözebilir.

Başta da belirttiğim gibi burçla matematiğin ve astronomiden doğar. Bu da astrolojiyi beraberinde getirir. Görüldüğü üzere bütün bilimler birbirine bağlıdır. Gök cisimlerini teleskopla incelerken evrenin sanat eseri sayılabilecek kadar matematiksel bir dengede kurulduğunu görürüz.

SpaceX'in Uydu Tabanlı İnternet Projesi Starlink, Dördüncü Uçuşunu Başarı ile Tamamladı

Yıldızların bize ne kadar uzak olduğunu matematik sayesinde biliriz. Astronomi ile astroloji arasındaki bağıntıyı da matematik sağlamıştır. Sonuç olarak evren büyük bir matematiğin üstüne kurulmuştur ve insanoğlu rakamları bularak işini kolaylaştırmıştır.

Astronomide Cebir Nasıl Kullanılır

Astronomi ve Astroloji

Astroloji günlük hayatımızın içinde yer etmiş bir bilim. Her ne kadar bazı çevreler tarafından bilim olarak kabul edilmese de çoğunluğun görüşüne bir bilim. İlk tanıştığımız insanlara ismini, mesleğini sorduktan sonra, biraz muhabbet koyulaşır koyulaşmaz burcunu sorarız.

Birine burcunu sormak bir yakınlaşma vesilesi olduğu gibi, bir toplumsallaşma denemesidir aynı zamanda. Erkekler birbirlerine tuttuğu takımları, kadınlar ise burçlarını sorar. Her burcun genel özellikleri olduğu gibi günlük ve yıllık ahvalleri de vardır. Astronomi özellikle Türk toplumunda ”fala inanma falsız da kalma” minvalinde bir öneme sahiptir. Kimse içten içe inanmasa da büyük bir kitle burcunun genel özelliklerini taşıdığına inanır ve günlük fal yorumlarına mutlaka bakar.

Astronomi hakkındaki diğer yazılarımıza ulaşmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Tekrar görüşmek üzere hocalar, sağlıcakla kalın.

Görsel kaynağı: phys.org

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

AD

Bugün En Çok Okunanlar

Advertisement