PC HocasıBilimElementler Nedir ve Astronomide Ne İşe Yararlar

Elementler Nedir ve Astronomide Ne İşe Yararlar

Astronomide Elementler Ne İşe Yarar
 

Astronomide elementler evrenin gizemini çözmek için önemli bir faktördür. Astronomi gök cisimlerinin uzaydaki hareketlerini, kimyasal ve fiziksel yapılarını, durumlarını inceleyen bilim dalıdır. Gökyüzünün bilinmezi ve gizemi, insanoğlunun çok eski tarihlerden beri ilgisini çekmiş ve araştırmasına neden olmuştur.

İlk araştırmaların yapıldığı dönemlerde bilim olarak kabul edilmeyen astronomi, M.Ö. 6. Yüzyılda Yunanlıların çalışmalarıyla bilimsel boyuta taşındı. Astronomide elementler ne işe yarar yazımızda bu sorunun cevabını arayacağız.

Elementler nedir?

 

Fiziksel veya kimyasal yollar ile kendinden daha basit ve farklı maddelere ayrılamayan, aynı cins atomlardan oluşan, saf maddelere element denir. Canlı ve cansız varlıkların tamamı elementlerden oluşur.

Bilinen 101 çeşit element vardır. Hidrojen, Helyum, Lityum, Bor, Karbon, Azot, Oksijen, Sodyum, Magnezyum, Alüminyum, Kükürt bunlardan yalnızca bir kaçı… Eczacılık, tarım, uzay bilimleri, ev eşyaları yapımları gibi günlük hayattın her noktasında kullanılan elementler, insanlar için hayati öneme sahiptir. H20 diğer adıyla SU olmasaydı, yani hidrojen ve oksijen elementleri birleşmeseydi neler olurdu bilinmez…

Elementler evrende oluşan canlı ve cansız her şeyin ana maddesi; insan ırkında yıldızların oluşumuna kadar her şeyin. Japon bilim insanları evren 2-4 milyar yıl yaşındayken elementlerin evrenin geniş bir bölümüne eşit olarak dağıldığı görüşünü savunuyor. Böylece evrenin kimyasal bileşiminin de son derece iyi karıştığı ortaya çıkıyor.

Evrenin başlangıcı olarak kabul edilen Büyük Patlama sonrası meydana gelen hidrojen ve helyum elementlerinden oluşan gaz bulutu ile yıldızlar oluşuyor. Yıldızlar ısı üretebilmek için hidrojeni kullanırken, yıldızların içindeki tepkimelerden hidrojen karbon, oksijen, demir ve daha ağır elementler oluşuyor. Tüm evren böylece büyük bir çeşitliliğe sahip oluyor. Hidrojen elementi biyolojik anlamda tek başına belirleyici bir role sahip olmadığı için, karbon ve oksijen atomları ile bağlanması yaşamın kimyasını oluşturuyor. Gizem her geçen gün biraz daha çözülüyor.

Yine bir bilim makalesinin daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. Astronomi hakkındaki diğer yazılarımıza ulaşmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Sağlıcakla kalın hocalar, tekrar görüşmek üzere.

Etiketler

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video