Astronomide Fizikten Nasıl Yararlanılır

Bu yazıda son zamanlarda fazla ilgi duyulmaya başlanan astronomide fizik hakkında genel bilgileri sizlere derledim. Öncelikle hayatımızın her alanında fiziksel olaylar, durumlar ve oluşumlar meydana gelmektedir. Ancak bunun zaman içinde algılamamız ve her insanın anlayabilir haline getirilmesi, yeni keşiflerle fiziksel bilgilerin daha kolay kazanılması zaman almıştır. Ancak fizikten yararlanma milattan öncesine kadar dayanmaktadır.

Astronomi de çok eski zamana dayalı olup dünyamızın ve diğer gök cisimlerinin incelenişi görülmektedir ki bunlar incelenirken fiziksel olarak da fark edilmemiş olsa da incelenmiştir. Astronominin gelişimi ile farklı ana dalları ortaya konulmuştur ki bunlardan birisi de astrofizik olmaktadır.

Astronomide Fizik

 

Fizik sayesinde birçok yapının algılanıp yorumlanması sağlanmıştır. Fizik sayesinde yıldızların yapısı, durumu, evrimleri, kozmik olarak gerçekleşen olayların yorumlanabilmesi, güneş ve güneş sistemi hakkında hareketi, uyduları hakkında bilgi sahibi olunması gibi alanlarda kullanılmaktadır. Fizik çok geniş bir konu olduğundan mekanik, termodinamik, kuantum mekaniği, elektromanyetizma, çekirdek ve parçacık yapısı, istatistiksel mekanik, atomik ve moleküler fizik gibi çok derin alanlarda yardımcı olmaktadır.

Astronomide Fizikten Nasıl Yararlanılır

Astronomide Fizik ile Sağlanan Yenilikler

 

Gök cisimlerinden alınan radyo sinyallerinin fark edilmesi 1931 yılında Karl Jansky tarafından olmuştur ve daha sonra fiziğin yardımı ile uzay morötesi, kızılötesi, X ışınları ve gama ışınları ile incelenip bilgi sahibi olunmaya başlanmıştır.

Evrenin yapısı ve ölçülmesi adına yapılan teoriler 20. yy başlarında ortaya konulan Hubble uzay teleskobu ile bu bilgi sağlanmaya başlanıp evren modeli ortaya konulmaya başlanmıştır. Fermi Gama ışını Uzay Teleskobu ile uzayda birçok keşif ve teoriler gerçek halini almıştır. Teoriler daha iyi açıklanmış ve bilgisi sağlanmıştır. Yapılan araştırmalara göre incelenen kara maddenin de bir kaç yıl içerisinde daha net bir şekilde açıklanacağı, hangi maddelerden kaynaklı oluştuğu bilgisi farklı yöntemlerde kullanılarak bilgisi sağlanacağı düşünülmektedir.

Güneşten gelen ışınları, oluşan patlamaların, yapısı ve büyüklüğü hakkında bilgi sağlanması, güneş etrafında hareket eden her gezegenin iç yapısı büyüklüğü birbirlerine uzaklığı, güneş sistemimizin ve etrafımızdaki daha büyük sistemlerin ve galaksilerin incelenip harita ve bilgilerinin sağlanması, bunların incelenmesi için sağlanacak olan uydu, teleskop ve araçların yapılmasında fizik her daim bulunmaktadır.

Astronomi hakkındaki diğer yazılarımıza ulaşmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Eğer bu tür yazılarla ilgileniyorsanız bilim kategorisinde tekrar görüşmek üzere hocalar, sağlıcakla kalın.

İlgili Etiketler