PC HocasıBilimAstronomide Önemiyle ve Etkileriyle Gökada

Astronomide Önemiyle ve Etkileriyle Gökada

 

İnsanlık daima gökyüzüne karşı merak içerisinde olmuştur. Yıldız, gökada, gezegen… Hepsi insanın dikkatini çeker. İnsanın fizyolojisinde merak vardır ve bu merakı bastırabilmek için daima araştırmalar yapmaya yönelir. Bilinmeyenleri içinde barındıran, gizemlerle dolu gökyüzü kurcalanmaya hazır bir deryadır. Geçmişten günümüze kadar bu böyle gelmiş ve böyle gideceğe benziyor. Bu alana yoğunlaşan araştırmacılar ardı ardına keşfettikleri nice bilgiler ile maceralarına macera katmışlardır. Şimdi gelin gökada hakkında önemli olduğunu düşündüğüm konulara değinelim.

Gökadalar dediğimiz yapılar soruları cevaplanamayan konularla insanları kendilerine çekmiştir. Eğer “Astronomide gökadanın önemi ve etkileri nedir? ” diye bir soru yöneltildiyse konuyla ilgili en önemli sorun hala bahsi geçen yapıların ölümü ile ilgilidir. Her ne kadar astronomide gelişmiş bir teknoloji kullanılsa da bu bilgi tufanının sırrı çözülemeyen konularındandır. Dolayısıyla gökada insanlık için önemi büyük ve etki alanı geniş bir bulmacadır.

Gökada

 

Gökada, milyarlarca yıldıza sahiptir. Bu yıldızlar devasa büyüklüktedir. Geçmişin haberlerini de içinde barındırırlar. Sonuçta evren her zaman yenilense de en uzun varlık gösteren, belki de Dünya’mızın oluşumuna şahitlik eden yıldızlar mevcuttur. Samanyolu diye adlandırılan sarmal gökada, Dünya ve Güneş sistemini içine alan, yani bizimde içinde bulunduğumuz yıldız topluluğudur. Elips ve ya düzensiz şekilde de gökadalar bulunur. Evren hakkında yapılan araştırmalar göstermiştir ki evren daima genişleyen, bununla kalmayıp her geçen gün genişleme hızını arttıran bir yapıdadır. Her genişleme gökadaların ve içerisindeki yıldızların birbirinden uzaklaşmasına veya yakınlaşmasına neden olurken, bu süreçte bazı gökadalar ise ölmeye başlar.

Bazı gökadalar birleşmeye başlar, aralarında kilometrelerce uzaklık olan yıldızlar birbiriyle çarpışmadan devasa büyüklükte yeni bir gökada oluştururlar. Yıldızlar arasında çarpışma olmamasının sebebi birbirlerine karşı uyguladıkları itme kuvvetidir. Yalnız gökadalarda bulunan gaz ve toz bulutu kümeleri birbirlerine çarparak yörüngelerini değiştirip, merkezin yoğun bir gaz bulutuyla kaplanmasına sebep olur. Bu bulut çöktüğünde dev yıldız kümelerinin oluşumu tamamlanır.

Anlatılanlara göre gökadalar sadece yıldızlardan oluşmamıştır. İçerisinde gaz ve toz bulutları ayrıca meteorlar ve gezegenler de mevcuttur. Bu konularla ilgili araştırmalar halen devam etmektedir. Ben de son zamanlarda bu alanda ilgi seviyemdeki artış nedeniyle sürekli olarak araştırmalar yapıyorum. Astronomi hakkındaki diğer yazılarımıza ulaşmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Tekrar görüşmek üzere hocalar, sağlıcakla kalın.

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video