reklam
Ana SayfaBilimAstronomik Veriler Nedir ve Nasıl Elde Edilir

Astronomik Veriler Nedir ve Nasıl Elde Edilir

Astronomik Veriler Nasıl Elde Edilir

Astronomik veriler elde edilirken çeşitli teknikler uygulanmaktadır. Bu teknikler gözlemsel astronomi alanının konusuna girmektedir ve astronomlar, gözlem yaptıkları cisim ile ilgili ışık ölçümleri ve tayfsal gözlemler yapmaktadırlar.

Öncelikle ışık ölçümü tekniği nedir?

Fotometri olarak da isimlendirilen ışık ölçümü, ışıkölçer, diğer adıyla fotometre denilen cihazlar yardımıyla gerçekleştirilmektedir. Bu tekniğin iki çeşidi vardır, birincisi objektif ikincisi ise subjektif ölçüm yapmak üzeredir. Objektif ölçümde daha çok ışık kaynağı olan cismin hangi dalga boyunca, hangi ısı ve renk düzeneği içerisinde cismi etkilediğini ölçmektedir. Subjektif ölçüm ise, söz konusu ışık kaynağının yaydığı ışığın, ışıktan etkilenen cisimce nasıl algılandığı, yani ışık kaynağının hedefi ne şekilde etkilediği belirlenmek üzere uygulanmaktadır.

Tayfsal Ölçüm nedir?

Işığın daha küçük dalga boylarına ayrılarak, ne tür dalga boylarına sahip olduğunu ve enerjisinin belirlenmesine yarayan gözlem tekniğidir. Bu teknik özellikle uzayda en önemli ışık kaynağı olan ve güneşin de içinde bulunduğu yıldızları incelemek üzere kullanılmaktadır.

Söz konusu gözlem teknikleri, astronomi ve uzay bilimleri alanında ya da fizik üzerine yüksek düzeyde eğitim almış kişilerce gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle, fizik ve astronomi üzerine oldukça güçlü bir bilgi birikimi ve arkaplan gereklidir.

Bilim İnsanları Stresin Neden Saçı Beyazlaştırdığını Açıkladı

Bununla beraber, ilerleyen teknoloji, araştırmacı ve gözlemcilerin daha kolay ve ayrıntılı gözlem ve analiz yapmasına katkı sağlayan çeşitli cihazların gelişimine katkı sağlamışlardır. Yukarıda da söz edildiği gibi fotometre cihazı bunlardan birisidir. Bunun yanında, kodlanmış maskeler, uydular ve benzeri cihazlar da aktif şekilde astronomide kullanılan aygıtlardır.

Astronomik veriler ve işleyiş

 

Veriler elde edildikten sonra alanında uzman kişiler tarafından, yine alana özgü hesaplamalar ile analiz edilmektedir ve çeşitli istatistiksel sonuçlar elde edilmektedir. Bu bulgular ise, sonrası süreçte yapılan gözlemlerin daha iyi yorumlanmasına, ayrıca gelecekte meydana gelecek uzay hareketlerinin hesaplanmasına katkı sağlamaktadır.

Söz konusu verilerin elde edilmesi, yalnızca evreni anlama konusunda değil, dünyamızı, dünyanın hareketlerini anlama ve ileride ortaya çıkması mümkün olayları tahmin etmede oldukça faydalıdır. Zira, doğal afetler ve diğer doğa olayları, evrensel enerjiden etkilenmektedir. Gezegenimizin diğer gezegenler, yıldızlar ve uydular ile etkileşimi, mevcut çekim alanını etkileyen, bu ise yeryüzündeki hareketlerin yönünü belirleyen çok önemli unsurlardır.

Astronomi hakkındaki diğer yazılarımıza ulaşmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Tekrar görüşmek üzere hocalar, sağlıcakla kalın.

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz