ASUS ROG STRIX RTX 3060 12G Ekran Kartı İncelemesi

  Google News

PC Hocası’ndan herkese merhabalar. Birbirinden farklı ürünleri incelediğimiz hocanın masasında bugün, ASUS ROG STRIX RTX 3060 12G ekran kartı incelemesini gerçekleştiriyoruz.

Tasarım

ASUS ROG STRIX RTX 3060 12GB ekran kartı tasarımsal açıdan aynı gibi görünse de, içerisindeki bazı yerlerde değişiklikler bulunuyor.

ASUS ROG STRIX RTX 3060 12GB ekran kartı, yine aynı modelin RTX 3080 ekran kartına göre boyut olarak daha küçültülmüş, boyu daha kısa ve fan tasarımları aynı gözükse de boyutlarında küçüklük olduğu göze çarpıyor.

Bu ekran kartının soğutucu blokları da revize edilmiş durumda. Örneğin RTX 3080’de 2.9 mm’lik kalınlık bulunurken, RTX 3060’da bu durum 2.7 mm’ye düşürülmüş görünüyor.

Fan konusu açılmışken oranın da değiştirildiğini söylemeliyiz. Artık eksen teknolojili olan bu fanlar ortadaki fan saat yönünde dönerken, sağ ve soldaki fanlar ise saat yönünün tam tersine dönüyor.

Ekran kartı fan hızı ‘Low’ ayarlarda düşük bir ses yayarken, ‘Ultra’ ayarlarda çok daha yüksek bir ses yayıyor. Ses incelemesini detaylı olarak videoyu izleyerek değerlendirebilirsiniz.

RTX 3080 tek blokta kalın metal soğutucu kullanırken, RTX 3060’da aralıklı üç blok görünüyor.

Ekran kartının arkasında ROG detaylarını andıran bir backplate bulunuyor. Kapasitörleri üzerinde bu backplate’in biraz kapattığını görüyoruz, ama şu anki haliyle ROG tasarımının iddiali bir görünüme sahip olduğunu söyleyebiliriz.

GPU’yu daha iyi anlayabilmek için soğutmanın arkasında ne olduğunu görmek gerekiyor. Bunun için ise içini açıyoruz. Arka backplate’de yer alan sekiz adet vidayı söktükten sonra kartı hafifçe sağ-sol yaparak soğutucuyu bloktan ayırıyoruz.

Dikkat ettiğimiz ilk nokta kartın üzerinde iki adet fan kontrolcüsü bulunuyor olması, yani kasanızdaki fanları ekran kartına taktığınız zaman ekran kartı ile beraber aynı anda fanları kontrol edebiliyorsunuz.

Burada termal pedleri görüyoruz mosfet ve VRAM’lerin üzerini kapatıyor. ASUS ROG serisi ekran kartlarından biri saniyelerde iletilen Watt’ları sıkıntısız olarak gönderebilmek için uzun ömürlü kapasitör, bobin ve mosfetler seçilmiş bu duruma da Super Evo 2 ismi veriliyor.

Bu tasarım işlemleri gerçekleştirirken manuel olarak değil, tamamen fabrika ortamında ve robotik olarak el değmeden tasarlanıyor.

Her ekran kartları için geçerli olan bir durum bulunuyor. Bu VRAM’ler en çok ısınan bileşenlerden birisi olduklarından dolayı üzerlerinde ısıyı emen termal pedlerin olması 4-5 dereceye kadar avantaj sağlıyor.

Soğutucu bloğun 2.7 mm’lik kalınlığa sahip olduğunu söylemiştik. 4 adet ısı borusuyla devam eden headsink tasarımı RTX 3080’e göre daha hafif duruyor.

RTX 3060 ekran kartının backplate kısmındaki ROG gözünde bir RGB aydınlatma yer alıyor. Bir de ön tarafta bulunan kenar LED çift taraflı renk geçişi sağlıyor. Bizce, eski ROG’lara göre bu tasarımın daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Kart, güç kaynağınızın 8 pin PCI Express güç girişini talep ediyor.

Teknik Detaylar

  • Bellek: 12GB GDDR6
  • CUDA Çekirdeği: 3584
  • Engine Clock: 1912MHz
  • Gaming Mod: 1882MHz
  • Güç Konektörü: 8-pin
  • TDP Değeri: 170W
  • Güç Kaynağı: 650W (Tavsiye edilen)
  • Bellek Arayüzü: 192-bit

Performans

Ortalama 10 dakikalık bir 3D Max Time Spy testi yapıyoruz. Bu test FullHD ayarlarda yapıldığı gibi, kartınızı ve işlemcinizi zorlayarak bir puan elde etmemizi sağlıyor.

ASUS ROG STRIX RTX 3060 12G bu testten 8855 grafik skoru elde ederken, overall’da 9159 puana kadar ulaşıyor. Bu süre zarfında sıcaklıklar maksimum 63.25 dereceye kadar geldiğini görüyoruz.

Oyun Performansı

Hocanın Yorumu

Kart, ROG STRIX’in performansını bize yine vaadediyor. Tasarım olarak yine yakışıklı ve kaslı görünüyor. Bir spor otomobil edasını bana hissettiriyor. Ama en önemlisi soğutma, ROG STRIX’in kafamıza kazımış olduğu soğutma performansı burada da devam ediyor. Yani, bizim test etmiş olduğumuz bütün oyunlarda 60 derecenin üzerine çıktığını görmedim. Ekran kartını bir de yüzde yüz performans altında çalıştırdığımızda da 68.7 derecenin üzerini görmedim. Bu da demek oluyor ki ROG STRIX’in soğutma performansı zaten kanıtlıydı ama aynı şekilde yeni kartlarda da devam ediyor.

ASUS ROG STRIX RTX 3060 12G ekran kartı incelememizin sonuna geliyoruz, incelememizin video biçimine yazımızın başında bulunan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Ürün hakkındaki görüş ve yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın. Başka bir incelemede görüşmek üzere hoşça kalın!

Yazar Hakkında

Zeliha Yılmaz

Teknoloji dünyasının içerisinde kaybolmuş, Radyo Televizyon bölümü mezunu yazmaya sevdalı bir girişimci.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video