ASUS RP-AC68U Ön İncelemesi

  • Şık Tasarım
  • Torrent İstemcisi
  • Güçlü Ağ Bağlantı Yapısı
  • Biraz Fazla Alan Kaplıyor
  • Emsallerine Göre Biraz Pahalı

PC HOCASI NOTU86 PUAN

Online oyunları oynarken tek istediğimiz iyi bir FPS ve güzel bir gecikmesiz ağ bağlantısıdır. O yüzden her zaman için sağlam bir modem ve arayüz ile çalışmak isteriz. Biz de bu hafta ASUS'un kablosuz menzil arttırıcısı olan RP-AC68U modeline yakından bir göz atıyoruz.

 

ASUS RP-AC68U Neler Sunuyor ?

 

Açıkçası cihazı dışarıdan ilk görenler bilgisayar kasasına benzetiyor. Hiç bilmeyenler ise ASUS'un çıkartmış olduğu bir mini PC olarak nitelendirebiliyorlar. Ancak her ikisi de olmadığı gibi, RP-AC68U modeli yukarıda da belirtmiş olduğum üzere bir kablosuz menzil arttırıcı. Şık ve agresif tasarımı ile birlikte oyuncular için geliştirilmiş bir cihaz. Tekrarlayıcı ve erişim noktası olarak çalışan ASUS RP-AC68U, ağ yönetimi konusunda oyun trafiğini öncelikli olacak şekilde programlıyor.

 

5 adet Gigabit Ethernet portu bulunan cihazın, aynı zamanda 802.11ac standartlarında ve 5 GHz bandında 1900 Mbps hız sunan Wi-Fi desteği de bulunuyor. Şık ve hırçın bir tasarım anlayışını benimseyen cihazın gerçekten de müthiş bir albenisi var. Volkani bir görünüm veren şıklarını olur da kapatmak isterseniz ön panelde yer alan "ASUS" yazısına dokunmanız yeterli oluyor. Gelin şimdi de ASUS RP-AC68U modelinin teknik özelliklerine bir göz atalım.

 

 

ASUS-RP-AC68U

TEKNİK ÖZELLİKLER

 

Cihazın teknik özelliklerine bakacak olursak Ethernet bağlantısının hakkını veren bir aktarım hızı sunduğuna şahit oluyoruz. 2.5 GHz ve 5 GHz bantlarının toplam hızı üzerinden 1900 Mbps hızlarını rahatlıkla görebiliyor ve bu gerçekten sağlam bir değer. Arka panelde bulunan USB 3.0 bağlantısı sayesinde yazıcı veya bir depolama birimini bağlayıp, ağda paylaşma seçeneğinden faydalanabiliyorsunuz.

 

Tüm bunlarla birlikte ASUS RP-AC68U modeli bir çok cihaza aynı anda 4K video yayını yapabiliyor. Ayrıca WPS tuşu sayesinde de tek tuş ile eşleştirme yapabilmek mümkün. Bağlantıları ile oyun için özelleştirildiğinden hem LAN partilerinde hem de çevrimiçi oyunlarda oyun paketlerine vermiş olduğu öncelik sayesinde minimum gecikme değerlerine sahip olarak oyunların keyfini çıkartabiliyorsunuz.

 

ASUS-RP-AC68U-2

YAZILIM

 

İnternet tarayıcısına repeater.asus.com yazdıktan sonra, ağınızda cihazı bulup ilk kurulumu gerçekleştirmeniz gerekiyor. Şifre belirlemesi yaptıktan sonra, kullanım modunu seçiyorsunuz. Bu ayarlar tamamlanınca geldiğiniz ana ekranda “yerel ağ IP’si” yazan kısımda cihazınızın IP numarası bulunuyor. Sizden bundan sonraki erişimlerinizde o IP numarasını kullanarak erişim sağlamanızı isteyecek. O yüzden bir kenara not etmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Yazılımın genel özelliklerinden bahsedecek olursak eğer; AiCloud 2.0 uygulaması sayesinde ASUS’un bulut depolama hizmetine otomatik olarak yedek atabiliyorsunuz. Ayrıca cihaza bir USB disk taktıktan sonra, “USB uygulaması” sekmesinde yer alan “Download Master” uygulamasını USB diskinize indirip, biraz uzun bir kurulumdan sonra torrent istemcinize kavuşmuş oluyorsunuz. Bu sayede işlemlerinizi yaparken, daha az elektrik harcamış oluyorsunuz.

 

ASUS-RP-AC68U-3

SONUÇ

 

Dışarıdan baktığımızda adeta bir bilgisayar kasasına benzeyen ASUS RP-AC68U modeli üst seviye bir kablosuz menzil arttırıcısı. Bu cihazı sadece repeater olarak kullanmak açıkçası saygısızlık olur. En ideal kullanım biçimi erişim noktası modudur. Bununla birlikte bir torrent istemcisine sahip olması ve oyun için özelleştirilmiş olması büyük bir avantaj diyebilirim. Bu sayede paylaşım yolu ile herhangi bir şeyi indirirken yada paylaşırken bilgisayarınızı sabahlara kadar açık bırakmaya gerek kalmadan indirme işlemlerini sağlayabiliyorsunuz.

 

Oyuncular için özel erişim noktası olarak üretilen ASUS RP-AC68U modeli açıkçası biraz fanteziye kaçıyor. Gerçekten online oyunlara merakınız çok fazla ise böyle bir cihazı kullanabilirsiniz. Ancak günlük kullanımlarda ve normal kullanıcılar için pek tercih edilecek bir model değil. Şuanda cihazın piyasa satış fiyatı 650 TL‘den başlayan fiyatlar ile çeşitli e-ticaret sitelerinde ve mağazalarda satılıyor.

 

ASUS-RP-AC68U-4

İlgili Etiketler