PC HocasıİncelemeASUS ZenBook UX435E Dizüstü Bilgisayar İncelemesi

ASUS ZenBook UX435E Dizüstü Bilgisayar İncelemesi

 

PC Hocası’ndan herkese merhabalar. Farklı farklı ürünleri incelemeye aldığımız hocamızın masasında bugün, ASUS Zenbook 14 UX435E  dizüstü bilgisayarının incelemesini gerçekleştiriyoruz.

Yeni Zenbook 14 dizüstü bilgisayarları 2 farklı versiyon ile piyasaya sürülüyor. Bunlardan birisi ScreenPad ve bir diğeri ise Ultralight oluyor. Ultralight versiyonunun ScreenPad’den temel farkı 990 gram ağırlığı, NumberPad 2.0 ve dokunmatik ekran seçeneğinin bulunmaması.

Aynı zamanda bir adet daha UX425 ZenBook 14 sürümü bulunuyor. Bu bilgisayar, farklı panel seçenekleriyle birlikte geliyor. Bu bilgisayar ise biraz daha düşük, giriş düzeyi fiyatlandırma amacı ile sunuluyor.

Tasarım

ZenBook 14, Intel’in en yeni 11. Nesil CPU’su ile birlikte geliyor ve ekran kartı olarak NVIDIA MX450’ye sahip.

Dört taraflı kompakt bir NanoEdge ekrana sahip ve sürükleyici görseller için %92 ekran/gövde oranı sunuyor. Bu durum da oyunları ve izleyecek olduğunuz dizileri daha geniş bir ekranda izleme keyfi sunuyor. Oyun oynarken de daha geniş bir ekranda oynamak çevredeki nesneleri daha net ve daha geniş bir açıyla görmenizi sağlıyor.

Elle yazma durumunu iyileştirmek, ultra ince kasa profilini vurgulamak, dizüstü bilgisayarın soğutma kapasitesini ve ses kalitesini iyileştirmek için özel olarak tasarlanan ErgoLift menteşelerinin bu dizüstü bilgisayarda kullanıldığını görüyoruz. Bir dizüstü bilgisayarda bir kullanıcının başına gelen en büyük problem genellikle soğutma problemleri oluyor. Bunun için de dışarıdan ek olarak bir araca ihtiyaç duyuluyor. Bu dizüstü bilgisayarda ise bu durumun iyi bir şekilde üstesinden gelinmiş gibi duruyor.

ASUS ZenBook 14’ün bir TUV panel sertifikası bulunuyor. Bu TUV panel sertifikası, ekrandan %70 daha az mavi ışığın gelmesini ve titreşimsiz bir görüntüyü garanti ediyor. Mavi ışık, IPS ekrana sürekli olarak baktığınızda göz retinasına zarar veriyor. Bu durum da gözlerinizin yorulmasına sebep oluyor. TUV sertifikalı paneller ise bu sorunun önüne geçiyor. Özellikle uzun süreli olarak bilgisayar başında vakit geçiren birisiyseniz göz sağlığınız açısından bu gibi mavi ışık oranı düşük ekranları tercih etmeniz göz sağlığınız açısından ciddi önem taşıyor.

ZenBook 14, hibrit güç moduna sahip olan en yeni 11.Nesil CPU tarafından destekleniyor. Günlük işler için yeterli güç sağlıyor ve yerine göre pil ömründen tasarruf sağlayarak daha uzun süreler bilgisayarınızı kullanmanıza olanak tanıyor. Ancak, zorlu iş performansları için %40’a varan bir güç artışı da sunuyor. Eğer üç boyulu modelleme ya da çizim işleriyle uğraşıyorsanız bu tarz güç artışı işlerinizi daha performanslı bir şekilde yapmanızı sağlayacaktır.

Bir dizüstü bilgisayar satın alınırken kullanıcıların göz önünde bulundurdukları en önemli özelliklerden birisi de batarya ömrüdür. ZenBook 14’de bu konuda geliştirme sunuyor ve bu dizüstü bilgisayar 12 saate kadar pil ömrü vaadediyor.

Yeni 11. Nesil Intel dizüstü bilgisayarlarda ASUS, çevrede bulunan gürültüyü önemli bir ölçüde azaltmak ve net bir ses kalitesi sunabilmek için AI gürültü teknolojisini uyguluyor. Bu durum evden çalışan ya da öğrenci arkadaşlarımız için oldukça iyi bir özellik gibi duruyor. Toplu bir mekanda oturuyorsanız bu durumu iyi bir şekle çevirmek için bu bilgisayar iyi bir alternatif olabilir.

En yeni ZenBook modellerinden bazılarında geleneksel kulaklık jakı bulunmuyor. Ancak ZenBook 14 UX435E’in farklı klavye ve anakart tasarımı nedeniyle kulaklık jak girişi yer alıyor.

Teknik Detaylar

  • İşlemci: Intel Core i7-1165G7 2.80GHz (Max: 4.70GHz) 12MB Cache | Intel Core i5-1135G7 2.40GHz (Max: 4.20GHz) 8MB Cache
  • Ekran Kartı: Intel Xe Graphics ya da NVIDIA MX450 2GB GDDR6
  • RAM: 16GB LPDDR4x 4266MHz
  • SSD: 1TB PCIe NVMe 3.0 x4 M.2 SSD
  • Bağlantılar: Intel WiFi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.0
  • Girişler: 2x USB Type-C Thunderbolt 4, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x HDMI 2.0, 1x Jak Girişi, 1x microSD kart okuyucu
  • Batarya: 65wh Lityum Batarya
  • Kompakt Boyutlar: 319 x 199 x 159mm 1.35KG

ASUS Zenbook 14 UX435dizüstü bilgisayar incelememizin sonuna geliyoruz. Ürün hakkındaki görüş ve yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın. Başka bir incelemede görüşmek üzere hoşça kalın!

Yazar Hakkında

Osman Baytekin

Osman Baytekin

Bilinçli bir oyuncu olma yolunda ilerleyen, oyun meraklısı, bir PC Hocası editörü.

1 Yorum

  • Çok güzel cihazlar da işte çok pahalı abi bu ülkede bir şey almak haram

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video