PC HocasıCep TelefonuASUS Zenfone Max vs Lenovo Vibe P1 Karşılaştırması

ASUS Zenfone Max vs Lenovo Vibe P1 Karşılaştırması

 

Piyasa adından sıkça söz ettiren ASUS Zenfone Max ve Lenovo Vibe P1 cihazları teknik özellikler bakımından pek çok noktada kesişiyor. Özellikle firmaların üzerine basarak pazarlamaya çalıştığı 5000 mAh değerindeki bataryaları kullanıcıları cezbederken, iki akıllı telefonu performans ve  tüm teknik özellikler bakımından karşılaştırıyoruz.

ASUS Zenfone Max vs Lenovo Vibe P1

Orta segment akıllı telefonlar arasındaki popüler cihazlar arasında gösterilen bu iki telefonu performans, batarya, kamera, ekran ve tasarım yönünden karşılaştırıyoruz. Ek olarak aşağıda yayınlamış olduğumuz karşılaştırma tablosundan tüm teknik detayları inceleyebilirsiniz.

Öncelik olarak firmaların akıllı telefonlarını överek hem sosyal medya platformlarında hem de web sitelerindeki “abartmalarına” itibar etmeyiniz. Asus Zenfone Max‘ı Lenovo Vibe P1‘den düşüren en büyük fark malzeme yapısı onu başta bir belirtelim. Zenfone Max‘ta plastik alaşımlı kasa bulunurken, Vibe P1’de metal kasa bizleri karşılıyor. Plastik kasalı akıllı telefonlar her zaman oyun ve internet kullanımlarında “daha fazla” ısınırlar. Bu konuda Zenfone Max 1-0 geriye düşüyor.

ASUS-Zenfone-Max-ozellikler
Ek olarak Vibe P1 modeli 9.9 mm kalınlığa sahipken, Zenfone Max modeli 10.6 mm kalınlığa sahip. Ağırlık olarak 189 gram ve 202 gram olarak akıllı telefonlar piyasa satışta. Gelelim cihazın ekran karşılaştırmalarına;

Ekran Karşılaştırması

Her iki cihazda da 5.5 inç ekran yer kullanılırken, Zenfone Max modeli 720p HD ekran ile gelirken, Lenovo Vibe P1’de Full HD çözünürlük yer alıyor. Ekran karşılaştırmasında da ne yazık ki Zenfone Max’ın 2-0 geriye düştüğünü belirtelim. Ekran koruyucusu olarak P1’de Gorilla Glass 3 bulunuyor. Zenfone Max’ta ise Gorilla Glass 4 kullanılmış.

Eğer akıllı telefonlarda ekran çözünürlüğüne dikkat ediyorsanız, Full HD olmayan bir ekranda gerçekten sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Performans Karşılaştırması

Cihazları şaha kaldıran en önemli özelliklerden olan performans bileşenleri yine burada ön plana çıkıyor. Lenovo Vibe P1‘de Snapdragon’un 615 işlemcisini görürken, Adreno 405 grafik işlemcisi ve 2 GB RAM ile desteklenmiş. Asus Zenfone Max modelinde ise Snapdragon 410 işlemci, Adreno 306 grafik işlemcisi ve 2 GB RAM bulunuyor. Dahili depolama birimleri ise 32’ye 16 GB olarak belirlenmiş.

Performans karşılaştırmasında da Lenovo Vibe P1 cihazının bir adım daha ön plana çıktığını görebiliyoruz. AnTuTu Benchmark testinde 25.350 puan alan Zenfone Max, 35.500 puan alan Vibe P1 modeline karşı 3-0 yenik duruma düşüyor.

lenovo-vibe-p1
Batarya Karşılaştırması

Öncelik olarak şurada anlaşalım değerli hocalar. Bir akıllı telefonda 5000 mAh batarya olması, o telefonun günlerce kullanılacağı anlamına gelmez. 2600 mAh bir batarya yeri geldiğinde 5000 mAh‘lık bataryayı ezebilir. Genellikle Li-on bataryalarda gördüğümüz performans eşleştirmeleri daha ön plana çıkabiliyor. Özellikle aşağıdaki görselde ASUS’un “5000 mAh ile 38 gün kullanım” vurgusu yaparak sosyal medyada yanlış bir strateji izlediğini söylemeliyim. Cihazın tüm veri akışını, mobil interneti, oyunları ve performans harcayan işlemleri kapatmanız gerekiyor. Yani bir nevi cihazın tüm hayat bağlarını kopartarak “bitkisel hayata” geçirmek gibi. Aynı durum Vibe P1 için de geçerlidir. O yüzden bataryaların yüksek kapasiteli olmasına lütfen kanmayınız.

Her iki cihazda da 5000 mAh batarya yer alırken, 1 günlük aktif kullanım süresi bulunuyor. Bu batarya ile Zenfone Max‘ta 9 saat 44 dakika kullanım, Vibe P1’de ise 12 saat 16 dakika kullanım süresi bulunuyor.

asus-zenfone-max
Peki Hangisini Almalıyım ?

Şuanda Lenovo Vibe P1’in piyasa satış fiyatı 1199 – 1299 TL arasında. Zenfone Max ise 999 TL olarak şuanda satılıyor. Arada bulunan “100 – 150 TL’lik fark verilmeye değer mi ?” sorusunun cevabını kesinlikle “Evet” olarak verebiliriz. Asus Zenfone Max ve Lenovo Vibe P1 karşılaştırmasında neredeyse her konuda üstün olan P1’i tercih etmenizi öneririz. Özellikle metal kasası, performansı ve kamera özellikleri sizi tatmin edecektir.

ASUS Zenfone Max ve Lenovo Vibe P1 Karşılaştırması

 

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/asus-zenfone-max-vs-lenovo-vibe-p1-21598-8559/ linkinden 29.07.2021 06:07:09 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

4 Yorum

  • Lenovo vibe p1 kullaniyorum aldigima pisman degilik fakat bataryadan fazla birsey beklemeyin yine her gece yatmadan sarja takacaksiniz gun icinde takma geregi yok oyle 2 uc gun gider diye dusunmeyin benim dusuncem keske 5S alsaydim sizde dusunuyorsaniz 5S alin pek fark yok diyebilirim..

  • Vibe p1 kullanıyorum android 6 geldi çok hızlandı kamera iyi şarjı çok hızlı doluyor 5000ma batarya 1.30 saatte dolarmı dolar bende inanamamıştım şarj adaptörü hayvan gibi..

  • Kaliteli bir inceleme olmuş “2600 mAh bir batarya yeri geldiğinde 5000 mAh’lık bataryayı ezebilir” diyerek çok güzel bir noktaya değinmişsiniz. Akıllı telefon pazarında kağıt üzerindeki değerler çoğu zaman aldatıcı oluyor, test edip deneyimlemek en akıllıcası.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video