reklam
Ana SayfaHaberlerAvrupa Uzay Ajansı’nın Geliştirdiği ExoMars Rover, Keşfe Hazır!

Avrupa Uzay Ajansı’nın Geliştirdiği ExoMars Rover, Keşfe Hazır!

Kızıl gezegeni misyon haline getirmiş tek şirket NASA yada SpaceX değil, Avrupa Uzay Ajansı da kendi rover aracını göndermek için ExoMars projesine sahip. Son zamanlarda ExoMars Rover tamamlandı ve gelecek yıl piyasaya sürülmeye hazır olacak.

Son adım, montaj işleminin Mars arazisinin hem panoramik hem de yakından manzaralarını çekebilen yüksek çözünürlüklü kamera eklemesiydi. ExoMars, numuneleri toplamak için bir matkap içeren araçlar kullanarak Mars hakkında coğrafi bilgi toplamaya odaklanacak amaç gezegendeki su tarihi ve yaşamı destekleme kapasitesinin var olup olmadığı hakkında daha fazla bilgi edinmemizi sağlamak.

PanCam

Rosalind Franklin, ExoMars Rover’a geçtiğimiz günlerde Panoramik Kamera sistemi (bir diğer adı ile PanCam) takmıştı. Kamera takımı, zemin seviyesinden 2m yükseklikte bir direk üzerine oturtuluyor ve nereye sürüleceği, delineceği konusunda bilimsel kararlara yardımcı olmak için ExoMars’ın günlük bilimsel işlemlerinde temel olarak kullanılıyor.

Avrupa Uzay Ajansı’nın İnsan ve Robotik Keşif Direktörü David Paker, aracın tamamlanmasının ExoMars programı için “önemli bir kilometre taşı” olarak nitelendirdi. Paker ve ekibi lansman öncesi bir sonraki test turu hakkında olumlu hissediyor;

Türkiye Kart'ın Çıkış Tarihi Belli Oldu

“Rover uçuşa hazır ilan edilmeden ve iniş platformu ve iniş modülünün içinde kapanmadan önce testlerin son turlarını tamamlamayı dört gözle bekliyoruz. Mars yüzeyine güvenli bir şekilde teslim edilecek.”

 

 

ExoMars bir çok zorlu testten geçecek

Rover’ın misyonuna uygunluğunu test etmek için, Rover’ın yaşayacağı sarsıntıyı ve bir vakum odasında vakit geçirmeyi çoğaltacak bir titreşim tezgahında oturmak da dahil olmak üzere kapsamlı bir dizi çevresel testten geçecektir. Rover’ın aşırı soğuğa da dayanabilmesi gerekiyor, mühendisler dışarıda -120°C (-184°F) ve rover içinde -60°C (-76°F) sıcaklıklarla karşılaşacağını bekliyorlar.

ExoMars aracının 26 Temmuz – 13 Ağustos 2020 tarihleri arasında bir yıldan kısa bir süre içerisinde fırlatılmaya ayarlandı.