PC HocasıYazılımGüvenlikBilgisayarınızın Ömrünü Çürüten Yazılımlar

Bilgisayarınızın Ömrünü Çürüten Yazılımlar

 

Bilgisayarınızda yapılan gizli işlemler sisteminizi yavaşlatmak ile kalmıyor istikrarsız ve tamamen kötü yazılımlara açık hale getiriyor. Bugün ise bilgisayarınıza engel olabilecek suç makineleri ile baş edebilmemin içeriklerini anlatıyoruz.

Eğer bir bilgisayar internete bağlı ise internetteki tüm tehlikelere karşı da açık demektir. Bilgisayarınızın internete bağlı olmaması durumunda ise tehditlerin bittiğini düşünmeyin. Ek olarak dışarıdan bilgisayarınıza sızabilecek yığınla etken bulunmaktadır.

TAM HER ŞEY YOLUNDA GİDERKEN

Bilgisayarınızı güllük gülistanlık kullanırken birden kasmalar, yanmalar, patlamalar, çatlamalar olduğunu fark ettiniz. Sonra kendi kendinize “lan ne oluyor bir şey de yapmadık ki” diyebilirsiniz. Hatta o çok görmeye alıştığımız farenin dönen çemberi de artık dönmemeye başladığında sinyaller çoktan verilmiş demektir.

Bu gibi durumlarda ise ilk olarak kötü niyetli yazılımlar suçlanır her zaman. Ancak siz o güzelim Virüslere, Malware’lara, Trojan’lara suç atarken bazen bu durumların kötü amaçlı yazılımlardan kaynaklanmadığını bilmeniz gerekli.

KÖTÜ AMAÇLI YAZILIM DEĞİLSE NEDİR ?

Eğer yukarıda bahsetmiş olduğum nedenlerden birisi değilse ilk olarak aklınıza “hiç biri değilse neden oluyor ?” diyerek kendinizi yemeye başlayabilirsiniz. Diyelim ki sevdiğiniz bir oyunu indirmek istediniz, paranız olmadığı için “AAK kuvvet” diyerek abandınız internete ve zor bela oyunu indirdiniz. Genelde Winrar ile sıkıştırılmış olan bu oyunların veya dosyaların içerisine gizlenmiş yazılımlar ile bilgisayarınızda bulunan tüm bilgilere erişebilmek mümkün.

Sonuçta bu insanlar bazı şeylerden para kazanmak veya bir şeyler elde etmek istemektedirler. Para kazanamıyor ise, bazı insanların bilgisayarlarında bulunan içeriklere erişerek altın değeri taşıyan dosyaları kopyalayabilmektedirler. Anlatmış olduğum bu ilk adımdan korunmak için ilk olarak Winrar dosyasını “sazan gibi” atlayarak masaüstünüze çıkartmayın! Dosyayı ilk olarak “Tam tarama” yaptırarak iyi bir antivirüse ellettirmenizde fayda var.

admin


HACKER’LARIN BENİM İLE İŞİ NE ?

Kötü yazılımların en ölümcül yanları ise ne yazık ki egolarıdır. Bilgisayarınıza zarar vermeye çalışan bazı iş güzar hacker’lar varlıklarını ara sıra hissettirmeyi severler. Bu nedenle hem kullanıcı hem de antivirüs yazılımları tarafından çok kolay tespit edilebilmektedirler. Yıkıcı olsalar da genellikle korunmak kolaydır diyebilirim.

PC’nizi gerçekten öldüren şeyler genelde daha sessiz ve nazik hareket edebilmektedirler. Tespit edilmeleri de daha zordur. Genellikle iyi niyetli oldukları gibi, kötü niyetli olan versiyonları saymakla bitmez. Örnek vermek gerekirse sürücüler ve başlangıç programları sizi canınızdan bezdirmek ya da PC‘nizi erkenden mezara göndermek falan niyetinde değildirler. Tüm bunların ardından, yüklediğiniz yazılımlar ile birlikte sisteme yüklenip CPU‘yu aşırı kastırmak ile beraber sabit sürücünüze parazit gibi yaşamaya başlayan, bilgisayarın belleğini yiyen ve yavaş yavaş ayağını kaydıran çöp yazılımlar geliyor.

Bu sayıda bilgisayarınızı öldürmeyi amaçlayan 10 gizli katili sizler ile paylaşıyoruz.

hack


NE GİBİ ÖNLEMLER ALABİLİRİM ?

*Öncelik olarak PC’nizi delirten sürücüleri onarmanız şarttır. Onarmak için Windows onarım aracını seçebilir, ya da ek programlardan faydalanabilirsiniz.

*Anlamsız başlangıç dosyalarını ve güncellemeleri yönetici onayı ile kaldırın.

*Microsoft uygulamalarına ait gereksiz çöp işlemleri kaldırın.

*PUP’ların ve reklam yazılımların geri gelmesini ek uygulamalar ile engelleyin.

*Vaktinde güncellemelerinizi yaparak sistem açıklarından korunun ve mutlaka bir güncel antivirüsünüz bulunsun.

BOZUK SÜRÜCÜLERİ ONARMA

Öncelik olarak baz almamız gereken alan Aygıt Yöneticisindeki Windows’da yüklü olan donanımları görüntülemek. Burada ise güncel olmayan tüm donanımları tek tek listeledikten sonra yapmamız gereken tek şey sağ tıklayıp “güncelle” demek.

aygit-yoneticisi


ÇOK FAZLA EKLENTİ TUTMAYIN

Bir bilgisayarda en fazla 2 veya 3 eklenti olması gereklidir. Bilinmeyen ve yapımcısının kimliği görünmeyen eklentilerden her şey beklenir. Klavye hareketlerinizi, tarayıcı şifre ve bilgilerinize kadar hepsini kaydedebilme özelliklerine sahiptirler.

Tarayıcı eklentileri hackerler için bulunmaz bir nimet olduğu gibi, genellikle Flash ve Java‘da sürekli yeni güvenlik açıkları keşfedilerek neredeyse her hafta güncellemeler yayınlanmaktadır. Dahası ise bellek üzerinde ciddi yük oluşturmaktadırlar. Yani bilgisayarınızı daha güvensiz hale getirmenin yanında yavaşlatmak ile de ünlüdürler.

Eklentileri Pıçaklayın

YouTube, Vimeo veya popüler siteler yavaş yavaş Flash Player‘ları terk ederek video desteği için çok daha güvenli bir sistem olan ve eklentisiz olan HTML5 sürümüne geçiş yaptılar. Bu sistem sayesinde tarayıcınız eklentiye ihtiyaç duymadan işlemleri kolayca arka planda çalıştırmaktadırlar. Üstelik uyumlu oldukları için Flash’a nazaran çok daha hızlı işlem yapmaktadırlar.

Java meselesine gelecek olursak kullanmak zorunda olduğunuz Java tabanlı şeyler yoksa tamamen kaldırmanızı önermekteyim. Arada bir işe yarıyor gibi görünseler de kötü amaçlı yazılım riski ardı arkası kesilmeyen güncellemeler ve tükettiği bellek miktarları bilgisayarınızı adeta kağnıya çevirmektedir.

bilgisayar-guvenligi


ESKİ YAZILIMLARI DEF EDİN

Sistemler her zaman güncellendiği ve her ay yeni versiyonları çıktığı için ihtiyaç duyulmayan yazılımların kaldırılması şarttır. Ancak bu kriteri pek de çok takan kimse olmadığı için sisteminizde yüklü olan eski yazılımlar sorun olarak devam ediyor.

Eski yazılım oldukları için hem daha fazla yer kaplayıp, bilgisayarınıza zarar verebilecek açıklar barındırmaktadırlar. Adı üstünde yani “güncel olmayan” diyoruz. Neden yukarıda “Java ve Flash Player’lar her hafta güncellenirdi.” derdim ? işte asıl nedeni bu.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/bilgisayarinizin-omrunu-curuten-yazilimlar-516/ linkinden 30.07.2021 09:07:52 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertisement