reklam
Ana SayfaBilimBilim Adamları ; Göz Kırptığınız da Zoom Yapan Kontakt Lens Ürettik!

Bilim Adamları ; Göz Kırptığınız da Zoom Yapan Kontakt Lens Ürettik!

Evet haber şaka değil.Bilim adamları yakınlaştırma ve uzaklaştırma için çift yanıp sönme gibi küçük göz hareketleri tarafından kontrol edilen bir robot lens oluşturdular.Çoğu yumuşak robot manuel olarak kontrol edilir veya önceden programlanır, ancak lensler, gözün kendisi kapalı olduğunda bile aktif olan insan göz küresindeki doğal elektrik sinyallerini taklit ettiğini belirttiler.

Kaliforniya Üniversitesi San Diego’daki araştırmacılar, lensi kontrol etmek için bu doğal yükten yararlandılar.Gözün elektrik potansiyelini ölçtüklerini – “elektro okülografik sinyal” olarak adlandırıldılar ve daha sonra bu aktiviteye cevap verecek lensler yapıldığını belirtti. Üniversitedeki lider araştırmacı Shengqiang Cai, New Scientist’e şunları söyledi : “Gözünüz bir şey görmese bile, birçok kişi göz küresini hareket ettirip bu elektro okülografik sinyali üretebilir” açıklamasında bulundu.

Çift Cinsiyetli Arı Keşfedildi!

Henüz üretilen lens’in ne kadar başarılı çalışacağını bilmiyoruz. Ancak ajan yıllardır bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz olayların gerçek hayatta da gerçekleşmesi de bizleri derinden etkileyeceği kesin.

 

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz