Candy Crush Artık Activision Blizzard’ın

Dünya'nın en çok indirilen ve oynanan mobil oyun serisi Candy Crush yeni sahibi ile tanışmaya hazırlanıyor. Dün gerçekleştirilen dev anlaşma sayesinde Activision Blizzard firması tarafından 5.9 milyar dolara satın alınmış oldu.

Activision Blizzard firmasının yapmış olduğu bu atak sayesinde ilerleyen zamanlarda oyunun farklı boyutlara taşınabileceğinin en büyük sinyalleri bugün verilmiş oldu. Şayet hepimizin yakından takip ettiği Call Of Duty ve Warcraft gibi dev oyunların yapımcısı Blizzard yapmış olduğu bu satın alma ile birlikte hisseleri yerinden oynattı diyebiliriz.

candy-crush


OYUN SEKTÖRÜNDE BÜYÜK GELİŞME

Böylesine büyük firmalar tarafından yapılan yatırımların oyun sektörünün gücünü bir kez daha ortaya sermiş oldu. Şayet King firması 5.9 milyar dolar gibi bir rakama satılırken, zaten Blizzard firması bu rakamları 12 ay gibi kısa bir sürede elde ediyor zaten.

Tüm dünya genelinde milyarlarca kes indirilen Candy Crush almış olduğu bu yatırım sayesinde farklı noktalara taşınmaya başlanacak. Tekil indirme sayısında 4 milyarı geçen, aktif oyuncu olarak da 472 milyon kişinin bağımlısı olduğunu söylemem doğru olur.

Şimdi ise Activision ekibinin yapacağı yeni ataklarda Candy Crush hangi noktalara taşınacak bende merak ediyorum. Hissedarlar olarak yakalanan bu trend King firmasını zengin ettiği gibi, alınan paralar ile belki farklı projeler geliştirilebilir. 5.9 milyar dolardan bahsediyoruz insanın okurken bile başı dönebiliyor.

Konuyu şöyle bir özetleyecek olursak bugün alınan bu hisseler ortalığı alt üst etmekle kalmadı, oyun sektörünün gücünü bir kez daha göstermiş oldu. Yatırılan o kadar yatırımlar ve insanların ilgi duyduğu oyunlar karşımıza ilerleyen zamanlarda nasıl çıkacak merakla bekliyoruz.

İlgili Etiketler