PC HocasıHaberlerCanlı Bomba Tespit Cihazı Mirtle Artık Türkiye’de

Canlı Bomba Tespit Cihazı Mirtle Artık Türkiye’de

 

İngiltere‘de popüler teknoloji şirketi olan RPSS, geliştirmiş olduğu canlı bomba tespit cihazı ile birlikte canlı bombayı 30 ile 45 metre uzaklıktan tespit edebilen cihaz geliştirildi. Türkiye’ye de getirilen bu cihaz sayesinde eylemcileri tespit ederek anında ilgili birimlere haber vererek müdahale edilmesini sağlıyor. Canlı bomba tespit cihazı hakkında detaylar ve Türkiye’de nerede kullanılacağı detayı haberimizde.

Canlı Bomba Tespit Cihazı Nasıl Çalışıyor ?

RPSS şirketi tarafından geliştirilen canlı bomba tespit cihazı Nano Sistem ile birlikte çalışıyor. Bilim Adamları tarafından geliştirilen tarama ve yönetme algoritması sayesinde eylemcileri 30 ile 45 metre uzaklıktan belirleyen bu cihaz Amerika Birleşik Devleti Başkanı Barack Obama ve İngiliz devi şirketlerin pek çok krallığını korumak için kullanılıyor. Aslında sistem dünya genelinde 5 yıldır aktif ve geliştirilmeye devam ediyor. Türkiye’ye de son zamanlarda artan terör olayları nedeni ile bir adet numune olarak Mirtle isimli cihaz getirildi.

Radyo dalgaları göndererek kişilerin üzerinde bulunan silah, bomba veya benzeri cisimleri hafızasında bulunan bir milyondan fazla ürün ve bomba seçenekleri sayesinde tarayarak görseller ile eşleştiriyor. Herhangi bir tehdit veya olumsuz an olduğunda durumu polis ekiplerine sinyal göndererek ve görüntüsünü ileterek uyarıyor.

canli-bomba-tespit-cihazi
Mirtle Cihazının Fiyatı Ne Kadar ?

Canlı bomba tespit cihazı Mirtle uyuşturucu, bomba, silah veya benzeri mühimmatları tanımak için geliştirildiği gibi, ekstra olarak geliştirilebilen algoritması sayesinde farklı modlar da eklenebiliyor. Cihazı Türkiye’ye getiren Nano Sistem Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Perut şunları söyledi: “Cihaz aslında yeni değil ve 5 yıldır aktif olarak kullanılıyor. İlk etapta ABD Başkanı Obama toplantılara gitmeden önce bu aletler sayesinde kalabalığı tarayarak herhangi bir eylem olup olmadığı araştırılıyor. Şuanda sadece devletler kullandığı gibi, özel sektörlere verilmiyor. Biz de kamu kurumlarımız için Türkiye’de tanıtımını gerçekleştirdik.” açıklamalarında bulundu.

Sistemi icat eden ve geliştiren kişi olan İngiliz Fizik Profesörü Nick Bowring, sağlayıcısı ve gelişimine katkı yapan kişi ise Carl Cagliarini olduğu açıklandı. Perut’un yaptığı açıklamalarda “Cihazın şuanki piyasa fiyatı 200 bin dolar. Şirket Türkiye’de de üretim için yatırım düşünüyor. Buradan da diğer bölge ülkelere ihracat yapacaklar.” dedi.

Canlı Bomba Cihazı Bir Tuzak mı ?

İngiltereli Bilim Adamları tarafından geliştirilen canlı bomba cihazı Türkiye’ye de ihraç edilecek ve yatırımlar yapılacak. İlk etap için tabii ki bir kaç tane alarak denemeler yapılacaktır. Bu cihazlar için ödenecek para şuan açıklanmadığı gibi, İngilizlerin yaptığı bir tuzak olarak da bakmak gerekir.

Şuan için ülkemizde halen devam eden terör olaylarını İngilizler fırsat bilerek bu cihazları “zaten almaya mecburlar, önüne geçemediler hala” mantığı ile tanesi 200 bin dolardan satacak. Açıkçası bu konuda iyi adım atılması gerektiğini düşünüyorum. İngiliz Bilim Adamları tarafından geliştirilen Mirtle hakkında tüm teknik bilgileri aşağıdan inceleyebilirsiniz.

 

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/canli-bomba-tespit-cihazi-mirtle-artik-turkiyede-21631-8855/ linkinden 29.07.2021 00:07:32 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video