Casper Via V10 İncelemesi

  • 5.1 mm İncelik
  • Android 5.0.2 Sürümü
  • Uygun Fiyat
  • 8 MP arka 5 MP ön kamera
  • 2000 mAh Batarya
  • MikroSD Kart Desteğinin Olmaması

PC HOCASI NOTU82 PUAN

Akıllı telefon sektörüne hızlı bir giriş yaptıktan sonra Casper Via V10 serisi teknoloji marketlerde ve internet sitelerinde yayınlanmaya başladı. Ülkemizdeki akıllı telefon tutkusunu ele alacak olursak Casper Via V10 inceliği konusunda çok iddialı. İddialı diyorum ancak telefonun sunmuş olduğu teknik özellikler ve fiyatını göz önüne almanızı da rica ediyorum. Çünkü piyasaya sunulan fiyat ile performans hakikaten iyi.

Aslında Casper'ın Via V9 serisini reklamlarda 2 ay kadar görmüş, eleştirmiş, incelemiş ve sosyal medya mecralarında yapılan yorumlar ile ele almıştık. Ardından Casper yeni telefonu V10'u çıkarttığını duyurmuştu. Aradaki mesafenin bu denli kısa olması akıllarda soru işareti bıraksa da şuan ki geliştirilmiş V10 serisi başarılı diyebiliriz.

casper-via-v10-ozellik


AKILLI TELEFON PİYASASI NEREYE GİDİYOR ?

Valla bize kalırsa akıllı telefon piyasası aldı başını gidiyor. Her ne kadar bağırsak da, duyursak da, incelesek de her ay yeni bir telefonu aramızda görmeye artık alıştık. Tıpkı Casper Via V10 örneğinde olduğu gibi, V9 - V10 arası çıkış süresi çok kısa oldu. Telefonun teknik özelliklerine geçmeden önce tasarımsal anlamda bir incelik ve hafifliği elinize aldığınız andan itibaren sizi cezbediyor.

Aslına bakılırsa Casper serisi akıllı telefonları satın alan kişilerin en büyük beklentisi batarya, ısınma ve dayanıklılığı ön plana çıkıyor. Çünkü bir akıllı telefonu ayakta tutabilecek en iyi aranan özellikler arasında bataryanın kaç saat boyunca aktif kalabileceği ( şarjın bitiş süresi ) ve kullanım sırasında ne kadar ısınabileceği. Yaklaşık 2 seneye yakın bir süredir akıllı telefonlardaki ataklarını gözlemlediğimiz Casper'ın başarılı akıllı telefon serilerine uygun fiyatlı bir serisi daha eklendi.

 

casper-via-v10-kutu


CASPER VIA V10 PERFORMANSI NASIL ?

En etkileyici sahnelerden birisi diyebilirim "Bir akıllı telefonun performansı". Çünkü akıllı telefonun satılabilmesi için müşterinin ilk sorduğu sorulardan birisi "Performans" bir sonraki sorusu ise "Teknik Özellikler" konusudur. Fiyat arttıkça telefondan beklenen özellikler ve detaylar aynı orantıda artmaktadır. 

Casper Via V10'un çalışma prensibi de aynı orantıda arttırılmaya devam ediyor diyebilirim. Çünkü içerisinde bulunan 1,2 GHz işlemci Snapdragon 410 ile birleştirilmiş. Ayrıca telefonda 2 GB RAM bulunurken, "insan şunu 4 GB yapar arkadaş yaa" demekten kendisini alı koyamıyor. Dahili hafıza konusuna da tıklayacak olursak 16 GB dahili hafıza piyasada ki bu tür telefonlara karşı en iyi seçeneklerden birisi. Fakat sistem bu hafızadan 4 GB alanını kendisine ayırdığı için size kalan bölüm 12 GB.

Telefonda ayrıca 3D uygulamaları çalıştırmak isterseniz Adreno 306 grafik işlemcisi dahil edilerek akıcı bir sürüş keyfi sağlanmak istenmiş. Ancak 3D uygulamaların performans bakımından istemiş olduğu içerikler telefonun ısınmasına ve kasmalara yol açabilmektedir. Bu kadar teknik özelliği konuşmuşken meşhur AnTuTu testini de yazmazsam olmaz. Casper Via V10 test süresi boyunca 21698 alarak beni çokta şaşırtmadı diyebilirim.

casper-via-v10

ANDROID 5.0.2 MÜJDESİ

Casper genellikle akıllı telefonlarını piyasaya sürdükten sonra güncelleme işlemlerini unutuyor. Burası piyasa gerçeği diyebilirim ve müşterilerin de telefonları kullanırken istemiş olduğu taleplerin başında geliyor. Ancak Casper Via V10 Android'in son sürümü 5.0.2 ile birlikte kullanıcılara sunuluyor.

Telefonda Android 5.0.2'nin yüklü olması "Bu sistem kaldırır mı ?" soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Ancak AnTuTu testinde yer alan puana bakılırsa hiçte söz konusu değil diyebilirim. Telefonu alıp uzun saatler kullanma ve test etme imkanım henüz olmadı ancak akıcı ve güzel bir arayüze sahip.

KAMERA ÖZELLİKLERİ VE BATARYA

Evet, 8 megapiksellik arka kamerası ve 5 megapiksellik ön kamerası tavsiye edilen satış fiyatı olan 999 TL için gayet normal. Arkadaşım daha ne bekleyebilirsin ki ? Telefon piyasada bulunan birçok markaya göre bu fiyata bu cihaz geliştirilmiş ve sunulmuş. Eksilerini aşağıda belirtmeden önce "kameraya laf yok" demek geldi içimden.

Şuanda piyasada bulunan 1400 - 1600 TL'lik cihazlarda bile ön kamerası 5 MP olmayan versiyonlar ile satışa sunulabiliyor. Aslında kızmış olduğum noktalardan birisine değineceğim şimdi. Tahmin yürütmek çok zor olmasa gerek "Batarya". Casper Via V10'da 2000 mAh batarya bulunuyor. Bu demek telefonun ( oyun oynama süresi hariç ) maksimum 1 gün gidebileceği anlamına geliyor.

Bu tür telefonlar piyasaya çıkarken % 80'lik kısmı 2000 mAh batarya üzerine ne yazık ki çıkamıyor. Çıkın arkadaşım, kameradan kısın, RAM'dan kesin, incelikten biçin ama şu telefonları artık bu bataryalardan arındırın.

GENEL ÖZELLİKLER

İşlemci: Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916 1.2 GHz

Grafik çekirdeği: Adreno 306 400MHz

Ekran Ekran Boyutu: 4.8 inç 

Çözünürlük: HD 1280 x 720

Ekran Teknolojisi: Amoled Gorilla® Glass 3

İşletim Sistemi Android 5.0.2

Kamera: 8 MP arka, 5 MP ön kamera

Ön Kamera / Front camera : 5 MP

Otomatik Odaklama : Mevcut

Dokunmatik Odaklama: Mevcut

Bağlantılar USB : Mikro USB

Bluetooth : Bluetooth 4.0

Dahili Hafıza: 16GB

RAM : 2 GB

Batarya: 2000mAh

Konuşma Süresi (3G): 5 saat

Konuşma Süresi (2G) : 8 saat

Ağırlık: 98.8g

Satış Fiyatı: 999 TL

İlgili Etiketler