Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 için Neden Para İadesi Yapılıyor? Sorun Ne?

  Google News

Cyberpunk 2077, yıllar yıllar önce ilk duyurulduğu zaman birçok oyun tutkunu gibi beni de heyecanlandırmıştı. Masal gibi bir giriş oldu ama gerçek anlamda oyunun hikayesi de tam bir masala dönüştü.

Zaten geliştirme aşaması uzun süren yapım ardı ardına 3 kez ertelendi. Kimi zaman performans sorunları kimi zaman koronavirüs salgını kimi zaman da yeni konsol uyumu gibi bahanelerle oyun sürekli ertelendi ama sonunda 10 Aralık itibariyle yayınlandı.

Oyun yayınlandı, sevildi ya da sevilmedi tartışılır ama performans sorunlarıyla gündeme geldi. Şimdi de gündemde şu var, konsol oyuncuları bir bir oyunu iade ediyor ve paralarını geri alıyor. Bu kadar bekledik ve beklentilerimizi çok yüksek tuttuk. Peki, şimdi oyunu neden iade etmek istiyoruz? Sorun ne? Firma bu konuda ne diyor? Gelin süreci bir ele alalım.

Cyberpunk 2077 konsollarda performans sorunlarına neden oluyor

Önce oyunun son erteleme nedenine dönmek istiyorum. Oyun son kez ertelendiğinde PS4 ve Xbox One konsolları için hazır olmadığı ve bu nedenle ertelendiği söylenmişti. Sonuçta Kasım ayında çıkacak oyun Aralık ayına kaldı. Fakat Cyberpunk 2077’yi satın alan konsol sahipleri, performans sorunlarından şikayet etmeye başladı.

Cyberpunk 2077

Özellikle PS4 kullanıcıları oyunun çok fazla donduğunu ve çökmelere neden olduğunu belirtmeye başladı. Reddit platformuna girdiğiniz zaman, bu konuda onlarca paylaşım görüyorsunuz. Yaşanan bu sorunlar, konsol sahiplerinin oyunu iade etmeye başlamasına neden oldu. İadeler o kadar arttı ki CD Projekt RED bir açıklama yaptı.

Bir dakika! Oyun performans sorunları nedeniyle ertelenmedi mi?

Firma iadelerin artması sonrasında konuya ilişkin açıklama yayınladı. Açıklamada performans sorunları olduğu kabul edildi. Açıklamayı tek tek anlatmayacağım ama özetle şu söyleniyor ki sorunların farkındayız ve güncellemeler için çalışıyoruz. En kısa sürede sorunlar çözülecek. Peki, ya bu oyun neden ertelendi? Gerekçe konsollarda yaşanan sorunlar olarak gösterilmişti.

Cyberpunk 2077O zaman akıllara şöyle bir soru geliyor, oyun henüz konsollar için çıkışa hazır değildi. Belki de firma bir kez daha erteleme kararı açıklamamak adına, konsollarda tüm sorunları çözmeden yapımı yayınlamak zorunda kaldı.

Güncellemeler elbette ki sorunu çözecektir. Sonuçta büyük bir yapımdan söz ediyoruz. Fakat firma bu güncellemeleri beklemek istemeyen kullanıcıların Cyberpunk 2077 yapımını iade edebileceklerini de söylüyor. Yani bir nevi karar artık kullanıcıların.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video