PC HocasıHaberlerDrone Kullanımına Denetim Getirildi !

Drone Kullanımına Denetim Getirildi !

 

Drone kullanımı geçtiğimiz 2 sene içerisinde büyük popülerlik kazandı ve bir hayli değişik enstantaneyle karşılaştık. Balta girmemiş ormanlardan sosyal yarar üretmeye, drone görüntülerine özel sosyal ağ yaratmaktan drone resimciliği yarışmalarına kadar birçok farklı imalat kolu kendine alan açtı. Diğer taraftan da huduttan illegal madde kaçıranları, Beyaz Saray’ın yanına istemsizce düşeni veya kış mevsiminde bakkala alışverişe gönderilenini de gördük. 

 

Tüm bu gelişmeler Federal Havacılık Heyeti’nu (FAA) drone’lar ile ilgili kaptanları bilgilendirmeye ve tertip etmeler yapmaya itiyordu. Geçtiğimiz yıl bu aralar FAA, drone kullanımı konusunda kolay bir kılavuz yayınlamıştı. Aradan bir sene geçtikten sonraysa FAA denetimini sıkılaştırmaya ve drone’ların hareket alanını belirlemeye karar verdi. Bir gün önce yapılan izahla da bu tertip etmelerin kaidelerini izah etti.

 

Artık Amerika Birleşik Devletleri’nde drone kullanan her ferdin drone’larını FAA’e kaydettirmesi ve plaka muadili bir sertifikalı hava taşıtı vesikasını drone’larının görünür bir yerine yapıştırması gerekiyor. Kamera gibi diğer ekipmanlar dahil ağırlığı 0,55 pound (250 gr) ile 55 pound (25 kilogram) arasında olan her taşıt FAA’in bilgisi dahilinde olmak zorunda. 2,2 ounce (62 gr) ağırlığından düşük olan Air Hogs Millennium Falcon gibi drone’lara sahip olanlar ise kayıt yaptırmak zorunda değil.

 

Drone sahipleri 21 Aralık’ta çevrimiçi olacak web sitesi üzerinden kayıt işlemlerini gerçekleştirecek ve 19 Şubat’a kadar kayıtlar devam edecek. Yeni drone sahibi olanlar ise ilk uçuşunu yapmadan FAA’e kaydolmak zorunda. Kayıt işleminin fiyatı ise kaç tane drone’a sahip olursanız olun 5 dolar olarak belirlenmiş.

 

Yasa da belirtilen süreler içinde kayıt yaptırmayanlar ise  cezalar şu şekilde; sıradan durumlarda 27.500 dolara kadar para cezası, suç unsuru içeren durumlarda ise 250.000 dolar para cezası veya 3 yıla kadar hapis cezası olacağı belirtildi.

 

Özellikle ülkemizde de bu aralar havalimanı bölgelerinde yasak olduğu halde izinsiz uçuşlar yapılmakta.Türkiye de böyle bir düzenleme ve denetleme getirilirmi yada ne zaman gelir bunu zamanla hep birlikte göreceğiz.

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/drone-kullanima-denetim-getirildi-2438/ linkinden 16.10.2021 02:10:14 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad