Düşürülen Rus Uçağı Sukhoi SU-24 Hakkında Herşey

  Gün içerisinde haberlerin son dakika olarak geçtiği Rus Uçağı Sukhoi SU-24, Türk F-16'ları tarafından düşürülmüştü. Peki hava sahamızı ihlal eden bu Rus Jeti'nin özellikleri nelerdir ?
- PC HOCASI

Gün içerisinde yüreklerin ağza geldiği, Rus Uçağı Sukhoi SU-24 hava sahamızı defalarca ihlal ederek Türk F-16'larımız tarafından 6 kez uyarılarak takriben uyarıları kale almadıkları için vurularak düşürülmüştü. Türkiye hava sahasındaki bu hareketliliğin sebebi olan SU-24 tipi savaş uçağının özelliklerine göz atıyoruz.

sukhoi-su-24-savas-ucagi

RUS UÇAĞI SUKHOI SU - 24 ÖZELLİKLERİ

Rus uçağı  dediğimize bakmayın. Bugün hava sahamızı ihlal eden SU-24 ilk olarak 1972 yılında Sovyetler Birliği tarafından havadan taciz ve saldırı türünde üretilen ayrıca ilk çift motorlu sistemi ile donatılan uçak özelliğini üzerinde barındırıyor. F-11 tipi savaş uçaklarına tip olarak benzeyen SU-24 sadece Rusya'da kullanılmadığı gibi, hali hazırda üç ülkede daha kullanılmaktadır.

 

Teknik özelliklere geçecek olursak geometrik bir yapıya sahip olan SU-24, havada 72° dönebilme kabiliyetine sahip. 4 farkı açı ayarı ile kalkış ve inişlerde sürekli irtifa değiştirebiliyor. SU-17'ye göre daha ağır hacme sahip olan SU-24, 230 Km/S iniş hızına izin veren Stol yapılarını barındırıyor. Ayrıca uçağın üzerinde iki adet Saturn/Lyulka AL-21F motor bulunmaktadır.

 

SU-24'ün kullanım amaçlarından birisi de düşük-irtifa görevleridir. Yani hem yükü hafifletmek, hem de bakımı kolaylaştırmak amacı ile sonradan giriş aktivatörleri iptal edilerek uçağa katkı sağlandı.

sukhoi-su-24-fighter

 

SU-24 SİLAH SİSTEMİ

Türkiye hava sahasını ihlal ettikten sonra defalarca uyarılan Rus pilotlar uyarılara aldırmayınca Türk F-16'larımız tarafından vurulmuş ve pilotlar paraşüt sistemini devreye sokarak kendilerini kurtarmıştı. Peki herhangi bir duruma karşı SU-24'ler hangi silah sistemini kullanıyor ?

* 500 mermi kapasiteli seri atış özelliğine sahip Gryazev-Shipunov GSh-6-23 topu yer almakta.

* Kanat bölümünde iki adet, dış kanat altında iki adet toplamda dört adet olmak üzere 8.000 kg kapasiteye sahip sekiz adet silah taşıyıcı yer bulunur. Bu taşıyıcılardan diğer dördü monteli olarak nükleer silah da taşıyabilme kapasitesine sahiptir.

* Dört adet Molniya R-60 Kızıl Berisi Füzesi yer alır. ( Savunma amaçlı )

su-24

Sukhoi SU-24'Ü KİMLER KULLANIYOR ?

Yazımızın başında da belirtmiş olduğumuz üzere şuanda belli başlı ülkeler SU-24'ü aktif olarak kullanıyor. Bu ülkelerin başında aktif olarak Beyaz Rusya, Rusya, Azerbaycan, Ukrayna ve Özbekistan gelmektedir. Ayrıca Rus Hava Kuvvetleri'nde 326 adet, Rus Donanması'nda ise 98 adet olmak üzere toplamda 424 adet SU-24 aktif olarak kullanılmaktadır.

Bugün Türk F-16'larımız tarafından birisi indirildiği için şuanda 423 adet SU-24 Rus Donanması'nda görev yapmaktadır. Açıkçası yapılan bu tacizin ardından kimi kaynaklara göre 10, kimi kaynaklara göre 6 kez uyarılmasına rağmen hala ihlalde bulunan Rus Uçağı için fazla tahammül bile gösterdik diyebilirim.

Sen bizim hava sahamızı babanın evi gibi sürekli taciz et, volta at, sonra yapılan uyarıları dikkate alma, vurulunca da "Türkiye ile ilişkilerimiz çok zarar görecek" açıklamasını yap. Neyse, fazla siyasete gerek yok PC Hocası olarak Allah, "Türk Ordusu'nu ve Türk Milletini Korusun" diyoruz.

 

BUNLAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 • Kez Okundu
 • 5 Yorum
 • 0 Beğeni
 • 0 Google +
YORUM YAP

YORUMLAR
  • Evrim

   24.11.2015 - 23:21
  • Çok yerinde bir hareket, ancak bu kadar beklememeleri gerekiyordu. 1 kere uyarırsın ondan sonra alnının çatısına çakarsın.

   Cevapla
   • Taner AYDOS
   • Taner AYDOS

    07.12.2015 - 15:13
   • Merhaba Evrim,

    Aslında buradaki yazıyı yazmamızın nedeni siyaset değil, Rus uçağı Sukhoi SU-24 hakkında bilgi vermekti 🙂

    Cevapla
  • Gunay kor

   24.11.2015 - 23:23
  • Katılıyorum o kadar uyarı bile çok fazla bizim uçaklar oraya girse uyarmadan vururlar emin olun!

   Cevapla
  • Samed Aydın

   25.11.2015 - 0:04
  • Yapılması gereken yapıldı. Ordumuza sonuna kadar güveniyoruz.

   Cevapla
   • Soner Umut

    25.11.2015 - 0:07
   • Doğru dedin kardeş çok bile uyardılar direk çekip vuracaklardı bence

    Cevapla


 • ads

  EN ÇOK OKUNANLAR

  POPÜLER İNCELEMELER

  ads