PC HocasıOyunEA Games, UFC İçin Müslüman Güreşçiden Özür Diledi

EA Games, UFC İçin Müslüman Güreşçiden Özür Diledi

 

Ultimate Fighting Championship olarak bildiğimiz EA Games oyunu geçtiğimiz hafta duyurularak oyuncuların beğenisine sunulmuştu. Oyun içerisinde yer alan dövüşçülerin hareketleri ve özellikleri tek tek ekranlara yansıtılırken, Müslüman Rus güreşçi Khabib Nurmagomedov’da ciddi bir hata yapılmıştı.

Rus Dövüşçü ve Hayranları Tepki Gösterdi

Hafif siklet klasmanında yer alan Khabib Nurmagomedov, oyun içerisinde müslüman olmasına rağmen UFC 2 oyununda sevinç hareketlerinde “haç çıkartma” animasyonu eklenmiş. Hal böyle olunca Ramazan ayında bile çıkmaması ile tanınan dövüşçüye resmen hakaret edilmiş gibi oldu. 

Söz konusu animasyonda diğer güreşçiler tarafından da kullanıldığı gibi, standart bir hareket olarak görülüyor. Yani sırf Nurmagomedov‘a özel bir animasyon olarak eklenmemiş. Ancak durumun farkında olan dövüşçü ve onun hayranları EA Games’a bildirim yaparak şikayette bulundu.

ufc2-mesaj

“Merhaba Khabib. Sadece senin ile iletişime geçmek ve dövüş sonrasında kutlama animasyonu ile ilgili kaygını yakından gördük ve haber vermek istedik. Geliştirici ekibimizi bu konuda bilgilendirdiğimiz gibi, bir sonraki güncellememizde kutlama hareketini değiştirmiş olacağız. Eğer bu olay seni herhangi bir şekilde üzdüyse özür dileriz.” dedi.

Durumun farkına varan EA Games ekibi ise yukarıdaki açıklamayı yaptı.

EA Games tarafından yapılan resmi açıklamadan sonra Rus Güreşçi Khabib Nurmagomedov da Instagram üzerinden şu açıklamayı takipçileri ile paylaştı:

“Elhamdülillah Müslüman’ım. Hıristiyanlarla hiçbir alıp veremediğim de yoktur kesinlikle. Bu hayatta herkes kendi yolunu seçer ve ben de İslam’ı seçtim. Oyunun geliştiricileri bir hata yapmış. Dürüst olalım, her insan hata yapar ve onlara bu konu yüzünden kin duymuyorum. Özür dilediler ve düzelteceklerine dair söz verdiler. Umarım gelecek sefere bunun gibi bir hata yapmaz ve herkesin inancını hesaba katarlar.” dedi.

ufc2-khabib-nurmagomedov

EA Games Saygı Kazandı

Açıkçası EA Games bu konu hakkında bir dönüş yapmayıp o dövüşçünün bildirimini kulak ardı etseydi belki de olay daha da büyüyecekti. Ancak EA ekibi işleri ufak bir mesaj göndererek tatlıya bağlamış durumda. Bu davranışı ile de bizlerin saygısını da kazandığını söylememizde fayda var. Karşılıklı saygı ve anlayış bu dünya için gerekli olan tek şey. Başka kişilere ve firmalara ders olması dileğiyle diyelim..

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/ea-games-ufc-icin-musluman-guresciden-ozur-diledi-21447-5991/ linkinden 28.10.2021 21:10:38 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

7 Yorum

  • UFC 2 ve EA Games’a yakıştıramadım bu hareketi kesinlikle. Benim hafif sıklet güreşçime haç çıkarma animasyonu eklettiler nasıl yapabilirler ?

    • Aynen bilerek yapmışlardır kardeşim katılıyorum sana. Hiç unutmam bir seferinde fifa da zamanında milli takımımıza haç desenli forma yapmışlardı.

  • Mesele basit işte dostum aynı animasyonu tüm dövüşçülerde kullanmışlar kasten bir şey olduğunu sanmıyorum burada

  • UFC 2 değil mesele aslında. Standart sevinç hareketleri atanabilen fonksiyonel bir yapıda bu kadar KÜÇÜK bir sorunu dert edebilmekte başarı konusu diyebiliriz. Çok yakında herşeyden alınan insanlar olarak, kendinden farklı gürüşteki kişilerle aynı zaman diliminde yaşamak istememeye kadar yolu görünüyor.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad