Nedir Bu Elektronik Sigara Ürünleri ?

Elektronik Sigara ?

Geçtiğimiz günlerde haberlerde sıkça gördüğümüz bir olay yaşandı bir Tekirdağ'da bir vatandaşımızın elinde son dönemlerin en popüler ürünü olan elektronik sigara patlaması yaşandı. Bu haberden sonra bu ürünlerin güvenli ve sağlığa zararı konusunda bir çok idia gündeme gelmiş durumda. Öncelikli olarak bu ürünlerin ilk piyasaya çıkış günlerinden bahsedelim bir pazarlama stratejisi olarak elektronik sigara ürünleri ilk etap da ‘sigarayı bırakma’ ürünleri olarak karşımıza çıkmaktaydı. İlerleyen süreçlerde ise bu ürünler bizlere sigaradan daha az zararı olduğu ile ilgili haberleri sıkça gördük.


Çalışma mantığı ?

Elektronik e- sigaralar tanım olarak dumansız, buharlaştırıcı bir cihazlar olarak tanımlanmakta. Hava   sensörü,  sigaranın  eş  ucundan  alım  çekildiğinde  bunu  algılar  ve  entegre  devreye  bildirir.  Devre  derhal  gücü  enerjik  ve  cihazın  "atomizer"  alçak  verilen  bölümündeki  basınçlı frekanslı  titreştirici  kısmı  devreye  sokar.  Bu  kısımda  bulunan  tugsten  -  wolfram  teli  derhal  ısınır  okunuşu  bahsetme  halindeki  alkaloit  sıvısını  buharlaştırır.  Oluşan  antipatik  buhar,  çekilmekte  olan  albeni  ile  birleşir.

Elektronik Sigara Kullanılmalı ?

İlk çıktığı dönemlerde  ön yargı ile yaklaşılan elektronik sigara ürünleri şimdiler de hayatın her alanında görmek mümkün ancak sağlığa yararlı veya zararsız olduğu konusunda henüz net bir bilgi yok  bazı bağımsız araştırma kuruluşları zararlıdır diye araştırma sonuçları açıklasa da henüz net bir gelmiş açıklama yoktur. Dünyanın bir çok ülkesinde geniş bir kullanıcı yelpazesi bulunmakta. Ülkemiz de de giderek kullanımı artmakta.

E- Sigaraların Patlama Haberleri ?

Bu konu ile ilgili satıcıların açıklamalarına göre elektronik sigaralar şarjlı ürünler olduğundan dolayı şarj durumunda kullanımlası riskli olarak ayrıca belirtilmekteymiş.  Yapılan diğer açıklamalarda ise her üründe olduğu gibi bu ürünlerde de markalar arası kalite farkları olduğu söylendi. Ayrıca Orijinal ürünler kullanmaya özen gösterilmeli, kullanım kurallarına uyulmalı soyulmuş yıpranmış piller derhal çöpe atılmalıdır. Alım yaparken öncelikli olarak bu kuralara ve kullanımına dikkat edilmesi gerektiği belirtildi. Son olarak ise satın alınan elektronik sigaranın kesinlikle düzenli olarak temiz ve bakımlı kullanılması gerektiği söylendi.

İlgili Etiketler