En İyi Video Efekt Programları – 2016

Projelerimizde veya üretmiş olduğumuz içeriklerde her zaman ihtiyaç duymuş olduğumuz video efekt programları gün geçtikçe daha zor bir hal alıyor. Videolara efekt vererek izlenilebilirliği arttırmak ve kullanıcıyı sıkmadan elde tutmak en önemli etkenlerden birisidir. Peki videolara en iyi efekti hangi programlar ile verebiliriz ?

Video Efekt Programları Ne İşe Yarıyor ?

Bu haftaki rehberimize geçmeden önce bu programların ne işe yaradıklarından bahsedelim. Örnek olarak bir YouTuber olmak istiyorsunuz ve kendi çapınızda videolar çekiyorsunuz. Bu videoları sade olarak kanala attığınızda izlenme oranları çok düşük kalabilir. Ancak çeşitli efektler vererek izlenilebilirliği kolayca arttırabilirsiniz. Videolara ufak efektler eklemek bile kullanıcıyı memnun eder ve videolarınızı sürekli izleme isteği uyandırır. Hal böyle olunca video efekt programları her geçen gün yenilenerek yeni efektler, uygulamalar ve güncellemeler eklenerek daha karmaşık bir hal almaktadır. 

Günümüzdeki video efekt programları basit, orta, zor ve extreme olarak dört sınıfa ayrılırlar. Her seviye için videolara çeşitli efektler verebileceğiniz programlar bulunmaktadır. Dilerseniz bu haftaki rehberimize  giriş yaparak video efekt programlarından bahsedelim.

Wondershare-Video-Editor

 

1-) Wondershare Video Editor

 

Tavsiyelere biraz basit programlardan başlayarak üst seviyelere doğru çıkacağız arkadaşlar. Wondershare Video Editor programı üst segment bir program olmadığı gibi, kolayca videolara efektler verebiliyorsunuz. 300’e yakın efekt yer aldığı gibi, videolar arası geçişler, slaytlar ve görüntüler ekleyebiliryorsunuz. Programın toplam boyutu 68 MB olduğu gibi, kısa sürede bilgisayarınıza kurulumunu yaparak videolarınıza efekt eklemeye başlayabilirsiniz.

Camtasia-Studio-8

 

2-) Camtasia Studio 7 ve 8

 

Belki de bu programı pek çok arkadaşımız duydu veya kullandı. Ancak listemize ısrarla eklemek istediğimiz kullanışlı video editleme ve efekt ekleme programlarından birisi de Camtasia Studio 7 ve 8 sürümleri oldu. Videolarınızı istediğiniz gibi ses alçaltma, yükseltme, görüntü değiştirme, yazı ekleme, geçiş ekleme, efekt verme ve daha pek çok işlemi uygulamanızı sağlıyor. Dilediğiniz ses dosyasını da ekleyebildiğiniz gibi, kolayca kullanabileceğiniz Türkçe kullanıma da sahip.

 

Özellikle Camtasia Studio 7‘yi indirerek kullanmanızı öneririz. Camtasia 8’de menülerin yerleri ve eski efektler bulunmadığı için onu sonradan önerdik. Bence en ideali şuan için 7 diyebilirim.

Particle-Illusion

 

3-) Particle Illusion

 

Yavaş yavaş profesyonelliğe doğru ilerlediğimiz video efekt programları serisinde sıra Particle Illusion‘a geldi. Aslına bakarsanız çok zor olmayan bu uygulamanın tek olumsuz tarafı videoları düzenlerken biraz daha özenli davranmanız gerektiği. Programı çözmek için 1-2 saat uğraşarak detayları kavrayabilir ve videonuza efekt vermeye başlayabilirsiniz.

 

Particle Illusion‘da sadece videolara efekt vermediğiniz gibi, dilerseniz resimlerinizi de efektler ile değiştirebiliyorsunuz. Desteklediği formatlar arasında ASF, AVI, WMV, BMP, CMP, IFF, JPG, PCT, PNG, PSD, RLA, RPF, SGI, TGA, TIF ve Mac için QT dosyaları bulunuyor.

Sony-Vegas-Studio-13

 

4-) Sony Vegas Studio 13

 

Profesyonel anlamda videolarınızı baştan aşağıya değiştirmek mi istiyorsunuz ? Eğer YouTube veya yayın yapacağınız mecralarda güzel bir yerlere gelmek istiyorsanız videolarınıza profesyonel efektler eklemeniz gerekmektedir. En basitinden videonun girişinde adınızın gelip ekrana yansıması, bir kaç saniye kaldıktan sonra tekrar kaybolması bile videoya farklı bir hava katmaktadır. Bunun için Sony Vegas Studio öğrenilmesi 1 ay kadar zaman isteyen ve profesyonel anlamda videolar oluşturabilmenizi sağlayan en önemli video efekt programlarından birisidir.

 

Programın içerisinde hazır efektler de olduğu gibi, neyin nereye uygulanacağını bilmek için epey bir antreman yapmanız gerekiyor.

 

NOT: Sony Vegas Studio programının kurulumu epey bir meşakkatilidir. Kurulumu gerçekleştirirken internetten destek almayı unutmayın.

Adobe-After-Effects

 

5-) Adobe After Effects

 

Adobe‘nin üretmiş olduğu en karmaşık, en profesyonel ve en iyi video efekt programlarından birisi olan After Effects ile aklınızda kurmuş olduğunuz tüm video kurgu işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. After effects, Adobe System tarafından üretilmiş ve hareketli grafik, görsel ve animasyon hazırlayabilmenizi sağlayan profesyonel bir uygulamadır.

 

Pek çok film ve dizi senaryolarında videolara ve çekimlere efekt eklemek için bu program kullanılmaktadır. Gerçekten After Effects programını ezberlemiş ve harika işler başarabilen kişiler sektörde minimum 5 bin TL’den başlayan fiyatlar ile çalışabilme imkanı da bulabilmektedirler.

İlgili Etiketler