Facebook, 61 Firmayla Kullanıcı Verilerini Paylaştığını Kabul Etti!

Cambridge Analytica ile başlayan, daha sonra açılan soruşturmalar ile devam eden Facebook veri ihlallerinde bir gelişme daha yaşandı. Soruşturma kapsamında Cuma günü kongreye sunulan 747 sayfalık ifadede Facebook, 61 firmayla kullanıcı verilerini paylaştığını itiraf etti.

Facebook, dünyanın en büyük sosyal ağı olmasının sorumlukları ile fena halde uğraşıyor. Bu yıl ortaya çıkan skandallar, Mark Zuckerberg'in ifade vermesi, ardı ardına gelen yeni ihlaller derken dünya devi sıkıntılı süreçler yaşıyor. İnternet tarihinin en büyük veri ihlali davası konumunda olan Cambridge Analytica ile ilgili yaşanan yeni gelişme Facebook'un artık ne kadar güvenilir olduğunu sorgulatır düzeyde.

2015 yılından itibaren Facebook, bu tür ihlalleri içeren işbirliklerini sonlandırdığını ve gizlilik konusunda daha dikkatli davrandığını son mahkemede kongreye belirtmişti. Ancak Cuma günü kongreye sunulan belgelerde sosyal ağ devinin, 2015 yılından itibaren 61 farklı şirketle veri paylaştığı itiraf edildi. İtiraf, şirket sahibi Mark Zuckerber'in binlerce soruya verdiği cevaplardan oluşuyor.

Belgelerde geçen ifadelere göre Facebook; AOL, Nike, United Parcel Service ve flört uygulaması Hinge dahil olmak üzere 61 şirkete bir kereliğe mahsus, altı aylık bir anlaşma uzatması sağladığı ortaya çıktı. Bununla birlikte Facebook Beta testlerinin bir parçası olarak verilen API erişiminin sebep olduğu, sınırlı arkadaşlık verilerine erişim sağlayabilecek beş şirket daha eklenmiş.

Belgelerde ayrıca ABD'li teknoloji devleri; Apple, Microsoft, Spotify, Amazon, Sony, Acer ve Çin merkezli Huawei ve Alibaba gibi 52 yerli ve uluslararası şirketle ortaklık kurulduğu kabul edildi. Belgeye göre şirketlerle kurulan anlaşmalar, Facebook deneyimlerini geliştirmek, insanlara sunmak ve bunun için farklı entegrasyonlar oluşturmak amacıyla yapılmış. Öte yandan Facebook, söz konusu şirketlerin 52 tanesi ile ilişkilerin kesildiğini ve Ekim ayında 7 tanesi ile de ilişkilerin bitirileceğini paylaştı. 

Ardı ardına gelen bu haberler ve Facebook'un yapmış olduğu ihlaller, kullanıcıları Facebook'un ya da bunun gibi diğer tüm sosyal ağların ne kadar güvenli olduğu sorusuna itiyor. Cambridge Analytica ile geçtiğimiz ABD seçimlerinde Facebook kullanıcılarından toplanan veriler ile yine aynı kullanıcılar manipüle edilmiş ve seçime büyük oranda etki edildiği paylaşılmıştı. Ortaya son çıkan sızıntının haberine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Bakalım ilerleyen günlerde soruşturma ile ilgili ne tür gelişmeler yaşanacak?