PC HocasıSosyal MedyaFacebookFacebook’ta yeni bir takım değişiklikler yapıldı!

Facebook’ta yeni bir takım değişiklikler yapıldı!

   

Günümüzde Facebook‘u bilmeyen yoktur sanırım. 1 milyarı aşkın kullanıcısı bulunan ve en aktif sosyal medya aracı olan Facebook geçtiğimiz vakitlerde yeni bir takım özellikler ekledi. Bu özellikler tasarımsal açıdan değil, işlevsel açıdan birkaç farklılık içeriyor.

Gerek uygulamalarda, gerek web sitesinde farklılıklara gidilen Facebook‘un yeni özellikleri birçok kullanıcı tarafından beğenildi. Ben de beğendim açıkçası, ama bazıları biraz çalıntı gibi. Neyse, devam edelim ve bu yeni özelliklere bir göz atalım.

“Sekmeler” özelliği geldi – Paylaşımları “not alabiliyoruz”

Websitesinde yeni özellikler test eden Facebook, artık “XYZ paylaştığınız bir videoya yorum yaptı.” veya “ABC, XYZ’nin gönderisine yaptığınız yoruma yanıt verdi.” gibi bildirimler hem bildirim kutusunda, hem de popup olarak direkt anasayfada çıkıyor. Ayrıca istediğiniz paylaşımı köşesindeki aşağı okuna tıkladıktan sonra “Sekmede göster” ile bir pencereye alabiliyorsunuz. Bu özellik benim şahsen hoşuma gitti. Her bildirime yeni bir sekme açınca biraz sıkıntı oluyor.

Mobil Facebook’ta ‘Hikayeler’ özelliği

Şahsen bu her şeyi “hikayeleştirme” akımından nefret ediyorum. Her uygulamaya hikayeler özelliği gelmesi de tuz biber ekiyor. Snapchat‘in temel özelliklerinden biri olan bu hikayeler özelliğinin, Facebook tarafından “çalınması” ve her bir uygulamaya teker teker konması biraz saçma ve sinir bozucu. Böyle giderse biz de 24 saatlik hikayeler olacağız.

Bu ‘yeni’ hikayeler özelliğinin Snapchat’tekinden, Instagram’dakinden, Messenger’dakinden hatta Whatsapp’takinden bile hiçbir farkı bulunmuyor. Zaten istediğimiz gibi fotoğraf çekip 24 saat değil, ömür boyu internette kalabilen fotoğraf koyarak durum güncellemesi yapabiliyorduk. Bu her şeye hikayeleri getirmek sinir bozucu. ‘Resmen kod israfı!’

 

Facebook Politikaları Güncelleniyor

Facebook, geçtiğimiz günlerde kendi resmi Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, “insanların internette kendilerini güvende hissetmesini sağlayacak bir yer” amaçlandığı belirtirken, geliştiricilerin gözetlemek için şirketten veri elde edemeyeceğini de ayrıca belirtti. Ayrıca thirdpart uygulamaların gizlice verilere erişmesini ve bilgi hırsızlığı yapmasını engellemek için de büyük önlemler alan Facebook,  özüne indirgeyecek olursak, Facebook belediyesi sizin kişisel bilgilerinizi korumak için çalışıyor.

Bu yenilikler sizler için. Siz de dikkatli olun ki, yeniliklere zorluk çıkartmayalım. İyi günler hocalar 😉

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/facebookta-yeni-bir-takim-degisiklikler-yapildi-20658/ linkinden 29.01.2022 13:01:17 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Banner