PC HocasıHaberlerGigabyte 6 Farklı RTX 2060 Ekran Kartı Serisini Duyurdu

Gigabyte 6 Farklı RTX 2060 Ekran Kartı Serisini Duyurdu

 

Gigabyte, NVIDIA Turing mimarisinin son ürünü olan yeni GeForce RTX 2060 ekran kartı serisini açıkladı. Toplamda 6 farklı model ile birlikte gelen firma, geliştirmiş olduğu kendi çözümlerini son kullanıcılar ile paylaştı. Peki Gigabyte RTX 2060 ekran kartı serisi bizlere neler vaat edecek?

Kartlar sırası ile AORUS RTX 2060 XTREME 6G, RTX 2060 Gaming OC Pro 6G, RTX 2060 Gaming OC 6G, RTX 2060 WindForce 6G, RTX 2060 OC 6G ve RTX 2060 Mini ITX OC 6G modelleri olarak gelecek.

Serinin En Babası: RTX 2060 XTREME 6G

Zaten görseller detay olarak bizlere pek çok şey anlatıyor. Serinin en baba ekran kartı modeli olan RTX 2060 XTREME 6G modeli, Ultra lüks bileşenlere sahip olduğu gibi, AORUS’un mükemmellik arayışını gözler önüne seren bir model. Tasarımsal açıdan zaten hem yurt dışında hem de ülkemizde oldukça fazla tercih edeni var.

Kartın ön yüzünde bulunan X ibaresi ismini anımsattığı gibi, arka tarafta da AORUS logosu yer alıyor. VRAM ve Mosfet’ler üzerinde de oldukça gelişmişlik vaat eden bu model, WindForce Stack 3 adet 100 mm fanlar ile birlikte geliyor.

Model aynı zamanda serinin en iyi termal performansı sağlayan yenilikçi çözümü olarak nitelendiriliyor. AORUS zaten bu kartta tamamen görsellik ve kaliteye odaklanmış. Yaptığımız testlerde selef modellerini kullanmış ve zaten detayları sizlerle paylaşmıştık. Ayrıca RGB Fusion 2.0 teknoloji ile de kartı kişiselleştirebilmeniz için aydınlatma efektlerini senkronlayabiliyorsunuz.

Önemli Not: Gigabyte’ın yeni RTX 2060 ekran kartı serisi ülkemizde şuanda 2400 TL‘den başlayıp, 3000 TL’ye kadar devam eden fiyatlar ile bulunabilecek.

RTX 2060 Gaming OC PRO 6G ve RTX 2060 Gaming OC 6G

Dikkat ettiyseniz başlıkta sadece “PRO” ibaresi farklılığı var. Gigabyte nedense bu seride sadece PRO adını farklılaştırarak iki aynı model geliştirmiş. Zira bu modeller şuanda kullanıcılar için en iyi üçlü fan çözümü olarak nitelendiriliyor.

Hatırlarsanız Gigabyte‘ın fan teknolojilerinde ortadaki fan saat yönünde hareket ederken, diğer iki fan da saat yönünün tersine hareket ederek daha etkili bir soğutma vaat ettiğini paylaşmış ve uzun zamandır bu teknolojiyi kullanmaktaydı.

Gigabyte “Alternatif Eğirme” olarak Türkçe tabiri bulunan patentli fan özelliklerini kullanıyor. Hava akışını en iyi şekilde tasarlamak adına kompozit ısı boruları dahil edilmiş ve ısının GPU’dan hızla dağılmasını sağlayarak eşit soğutma vaat ediyor. Ayrıca RGB Fusion 2.0 yine bu ekran kartı serisinde yer alacak.

RTX 2060 WindForce OC 6G ve RTX 2060 OC 6G

Bu iki model de kullanıcılar için en iyi Dual Fan çözümü olarak nitelendiriliyor. Dual Fan denildiğinde ise iki fanlı olduğunu net bir şekilde kavramakta fayda var. Zira RTX 2060 WindForce OC modelinde iki adet 100 mm fan gelirken, sadece RTX 2060 OC 6G modelinde 90 mm boyutlarında iki adet fan ile birlikte geliyor.

Yine kartın üzerinde kompozit ısı boruları, keskin bıçak tipinde tasarlanmış fan yapısı ve alternatif eğirme teknolojisi ile müşterilerine termal çözümler sunuyor. Ek olarak, arka plaka sadece estetik bir şekil sağlamak ile kalmadığı gibi, tam koruma vaat edebilmek için grafik kartının yapısını da geliştirmiş.

RTX 2060 Mini ITX OC 6G

Bu ekran kartı ise adından da anlaşılacağı üzere, küçük kasa severlere özel olarak tasarlanmıştır. Birinci sınıf malzeme yapısı, “küçük olsun ama iyi performans versin” düşüncesindeki kullanıcıları memnun edecek. Kompakt bir tasarım için orjinal grafik kartının uzunluğu 23 cm’den 17 cm’ye düşmesi de gözlerden kaçmadı.

Gigabyte, üst düzey AORUS XTREME‘dan sonra küçük kasalar için tasarlanan Mini ITX modeline kadar oyuncuların ihtiyaçlarını karşılamak adına 6 farklı ekran kartı serisini de bu şekilde resmi olarak duyurmuş oldu. Eğer ürünler ile ilgili merak ettiğiniz başka detaylar varsa, yorumlar kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Önemli Not: Gigabyte RTX 2060 ekran kartı serilerinin tamamında 3D Active Fan teknolojisi yer almaktadır. Bu özellik sayesinde kartınız ısınmadığı durumlarda boş yere çalışmaz ve toplam fan ömründen boşa harcamadan kullanım süresini totalde uzatmış olur.

Etiketler

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video