Gigabyte Yeni GTX 1070 Ti Aorus Ekran Kartını Duyurdu

Gigabyte firması yeni GTX 1070 Ti AORUS ekran kartını sonunda tanıttı. Sonradan yaptığı ataklar ile yakından takip ettiğimiz Gigabyte, bu modelde üç fanlı yapıda ekran kartını kullanıcılarına sunmuş oldu. Peki Gigabyte GTX 1070 Ti AORUS neler sunuyor ? Gelin hep birlikte yakından bakalım.

Hız Aşırtma Desteği ile Geliyor

Piyasadaki tüm GTX 1070 Ti ekran kartlarına benzer bir şekilde, AORUS ekran kartı da fabrikadan çıkışlı hız aşırtma özelliğine sahip değil. Ancak başlıkta 'hız aşırtma desteği var' derken şimdi tam tersini konuşuyoruz. Peki hız aşırtma olayı nasıl olacak ? Burada Gigabyte'ın özel AORUS Graphics Engine yazılımı devreye girerek tek tuşla hız aşırtma yapabilmemize olanak sağlayacak.

Aslında yazılım sayesinde Gigabyte bu karta +88 MHz daha ekleyebileceğimizi garanti ediyor. Zaten kutu içeriğinde de 'OC +88 MHz' ibaresi bizlere yansıtılmış. Tahminimizce bu durumun NVIDIA tarafından hız aşırtma kısıtlamaları olduğu için bu seviyede bırakıldığı yönünde.

Karta gelecek olursak, tek 8 pinli konektör ile gelen GTX 1070 Ti AORUS, 6+2 fazlı tasarımı ile özel diyebiliriz. LED aydınlatmalar için de RGB Fusion özelliğinin de olduğunu belirtelim. Ancak kartın üzerinde sadece AORUS logosu RGB olarak değişiyor. O yüzden aydınlatmanın biraz kısır kaldığını düşünüyoruz.

Soğutma Nasıl ?

Konunun hemen girişinde kartın üç fanlı yapıda geldiğini söylemiştim. Aynı zamanda bakır soğutmalı ve tam kapaklı bir arka plakaya sahip olan GTX 1070 Ti AORUS, teknoloji olarak WindForce 3X soğutma çözümü ile donatılmış.

Zaten bu teknolojiyi Gigabyte uzun bir süredir kullanıyor ve tercih ediyordu. Üst düzey oyunlarda gerçekten başarılı işler ortaya koyduğunu söyleyebilirim.

Kartın temel saat hızları ise şu şekilde olacak:

Overclock Modu: Hız aşırtmalı: 1771 MHz / Temel Frekans: 1683 MHz

Oyun Modu: Hız aşırtmalı: 1683 MHz / Temel Frekans: 1607 MHz

Şuanda Gigabyte GTX 1070 Ti AORUS ekran kartının Türkiye'deki satış fiyatı henüz netleşmedi. Ancak tahmini olarak 2500 TL ve civarında satılacağını düşünüyorum. Eğer aklınızda Gigabyte'ın yeni modeli ile ilgili soru işaretleri varsa, aşağıdaki yorum bölümünden sorularınızı iletebilir veya fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

İlgili Etiketler
/* steel başla */
/* steel bitiş*/