Google, Project Stream’i Deneyenlere Assassin’s Creed Odyssey Hediye Ediyor

Arama devi Google, bulut tabanlı organizasyonlarında biri olan ve çevrimiçi video oyun platformu hizmeti sunan Project Stream'ı kullananlara Assassin's Creed Odyssey hediye ediyor. 

Son dönemde gelişen oyun pazarı bu alanda farklı fırsatlarında ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bildiğiniz gibi her yeni oyun, artık onu oynatabilecek güçlü sistemlere ihtiyaç duyuyor. Dünya üzerinde de her yeni oyunu oynatabilecek çok güçlü PC sahibi kullanıcı sayısı pek de fazla sayılmaz.

Oyun üreticileri ve Google gibi büyük firmalar da bu sorunu ortadan kaldırmak amacıyla bulut tabanlı oyunculuk üzerine çalışıyor. Sistem, internet hızı yeterli her kullanıcı için donanım özelliği farketmeksizin belirli bir tarayıcı ya da program üzerinde, bulut ağındaki güçlü bir sistemde oynatılan oyunun aktarılmasına dayanıyor. Yani siz çok eski bir bilgisayarınızdan buluttaki bir PC'ye bağlanıyor ve oradaki PC üzerinde oynadığınız oyunu anlık olarak sahip olduğunuz sistemde görüntüleyebiliyorsunuz.

Henüz çok yeni olan bu teknolojiyi Google, Project Stream olarak denemeye başlamıştı. Yalnızca ABD içerisinde aktif olan sistem, şu sıralar kullanıcı deneyimini ölçebilmek adına oyuncuları sevindirecek bir kampanya düzenliyor. Kampanyaya göre sisteme giriş yaparak sistem üzerinde 1 saat Assassin's Creed Odyssey oynarsanız, oyunun tam sürümüne PC üzerinden  ücretsiz sahip olabileceksiniz.

Ancak sistem yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde çalıştığı için, ülkemizden katılım sağlamak mümkün değil. Ekim ayında hayata geçen Project Stream'in ülkemize gelebilmesi için öncelikle kendi sistemini geliştirmesi sonrasında ülkemizdeki internet alt yapısının gelişmesi gerekiyor. (Sabit internet için pek umudumuz olmasa da 5G için umudumuz var.)

Öte yandan Google haricinde birçok firmanın, bulut tabanlı oyun deneyimi üzerinde çalışmalar yaptığını da biliyoruz. Konsol tarafında Playstation Now ve Xbox xCloud biliniyorken, PC tarafında da NVIDIA GeForce NOW mevcut. Ancak her platform için geliştirilmesi gereken birçok sorun var. Bu yüzden 2020 yılından önce bu sistemi hazır bulmamız pek de olası değil.

Sizler bulut tabanlı oyunculuk hakkında ne düşünüyorsunuz? 

İlgili Etiketler