reklam
Ana SayfaAndroidGoogle Tarafından Geliştirilen Fuchsia OS Android Uygulamalarını Çalıştırabilecek!

Google Tarafından Geliştirilen Fuchsia OS Android Uygulamalarını Çalıştırabilecek!

Google’ın bir süredir üzerinde çalıştığı kendi çekirdeğine sahip mobil işletim sistemi olan Fuchsia OS, Android uygulamalarını çalıştırabilecek. 

Google bir yanden Linux tabanlı Android işletim sistemini geliştirirken bir yandan da Linux dışında Google tarafından geliştirilen çekirdeğe sahip olan Fuchsia OS üzerinde bir süredir çalışıyor. Daha önceden Android Geliştirme Başkanı, Fuchsia OS’un deneysel bir işletim sistemi olduğunu ve daha emekleme aşamasında olduğunu söylemişti. 

Fuchsia OS daha gelişme aşamasında ve haliyle çıktığı zaman Fuchsia OS için geliştilen uygulama sayısı az olacaktır. Birçok geliştirici Fuchsia OS’un Android uygulamaları çalıştırıp çalıştırmadığını merak ediyordu. Google yaptığı açıklama ile Fuchsia OS’un Android uygulamaları çalıştırabileceğini söyledi. Böylelikle geliştiriciler Android uygulamalarını kolayca Fuchsia OS’a geçirebilecekler. Android’in dosya uzantısı “.apk” iken Fuchsia OS’un dosya uzantısı “.far” olacak. 

Android Casus Uygulamaları, 2019 Yılında %373 Oranında Artış Gösterdi

Google’ın Fuchsia OS’u Geliştirme Sebebi Ne?

Zaten telefon piyasasının büyük kısmı Google tarafından geliştirilen Android’e ait. Peki Google neden yeni bir mobil işletim sistemi üzerinde çalıştığını merak edebilirsiniz. Fuchsia OS, Android gibi Linux tabanlı olmayacak. Bunun yerine Google tarafından geliştirilen çekirdek kullanılacak. Android’in kökünde birçok sorun bulunuyor ve bunları düzeltmek çok çok zor. Üstelik bunları düzelteye kalkarsa Android’de ve Android uygulamalarında sorun çıkma ihtimali var. Üstelik Android’in güncelleme sistemi sebebiyle güncellemeler 3. parti cihazlara daha geç geliyor. Fuchsia OS ile birlikte cihazlar hem daha hızlı güncelleme alacak hem de Android’in düzeltilmeyen birçok hatası bu şekilde düzeltilmiş olacak. İleride Fuchsia OS’un Android’in yerini alması bekleniyor. 

Sizce Google’ın sıfırdan mobil işletim sistemi geliştirmesi sizce mantıklı mı? Yorumlarda belirtiniz. 

Etiketler