GTX 10 Serisi Ekran Kartı Stokları Tükenmek Üzere

Nvidia'nın Pascal mimarisine sahip güçlü ekran kartı serisi GTX 10 grafik kartları, CEO Jensen Huang'ın açıklamalarına göre stok kayıtlarında tükenmek üzere. 

Geçtiğimiz günlerde bir etkinliğe katılan Nvidia CEO'su Jensen Huang, Nvidia'nın bir önceki ekran kartı serisi GeForce GTX 10 ekran kartlarının, tükenmeye yaklaştığını belirtti. GTX 1060 ile stokları eriten Nvidia, aynı erimeyi GTX 1080Ti, GTX 1080, GTX 1070Ti ve GTX 1070 ekran kartlarının da yaşayacağını belirtiyor.

Geçen yıl büyük patlama yaratan ve hızlı bir şekilde çöken kripto para madenciliği, özellikle yaz aylarında firmaya ve oyunculara ciddi sıkıntılar yaratmıştı. AMD'nin geri kaldığı yarışta Nvidia ekran kartlarına yönelen oyuncular ne yazık ki yetersiz arz ve yüksek oranlı talep nedeniyle ekran kartlarına ulaşamamış, ulaşanlar ise yüksek ücretler ödemişti.

2018 yılının sonunda tanıtılan RTX serisi ekran kartları ise, yüksek fiyatları ve satın almaya ikna edecek geliştirmeler sunamaması nedeniyle ikinci planda kalmıştı. Bu yüzden birçok kullanıcı, ekran kartlarını RTX serisi yerine GTX serisine yükseltmeyi tercih etti. Her ne kadar Nvidia, RTX serisi kartların satılmasını istiyor olsa da, önceki seriye olan talebin stokları eritmesini iyimser karşılıyor.

Şu anda RTX serisi bir ekran kartı almak oldukça zor zira satış fiyatları üst düzeyin üzerinde seyretmekte. Her ne kadar Nvidia orta sınıfı yeni seriye çekebilmek adına RTX 2060 kartını duyurmuş olsa da, 350 dolarlık fiyat etiketi kartı orta sınıf bir ürün olarak gösteremiyor. Bununla birlikte Nvidia'nın RT çekirdeği içermeyen ancak Turing mimarisini kullanan daha uygun fiyatlı GTX 11 serisi üzerinde çalıştığı biliniyor.

Artık Pascal serisi ekran kartları emekli olmaya yaklaştı. Stokların da eridiğinin paylaşılması kartın piyasada bulunurluğunu azaltacak. Bu bağlamda yeni bir GTX 10 serisi ekran kartı satın alacaksınız, elinizi çabuk tutmanızı öneririz. Zira bir kaç ay sonunda kutusu açılmamış GTX 10 ekran kartı bulmak zorlaşacak.