Güneş’in Dünyaya 1 cm yakınlaşması dünyanın sonunu getirir mi ?

 
- PC HOCASI

Bilim Adamları bu konuyu yıllardır ele aldıkları gibi, "Dünya eğer Güneş'e 1 cm yakınlaşırsa, ortada dünya diye bir şey kalmaz." yorumları yapılmıştı. Aslına bakarsanız Bilim Adamlarını mantıken anlamak çok zor. Çünkü onlar teori ile hareket ediyorlar. Peki gerçekten bu teori doğru mu ?

Bilim Adamları tarafından iddia edilen durum gerçekten çok vahim. Eğer Dünya, Güneş'e 1 cm yakınlaşırsa, sıcaktan beynimizin yanacağı ve yok olacağımız söyleniyor. Bu konuda araştırmalar halen devam ettiği gibi, durumun aslında öyle olmadığı ortaya çıktı.

Şöyle düşünelim; öncelikle bu iddianın tamamen yersiz ve yalan olduğu kesin. Güneş'in gezegenimize 1 cm yakınlaşması hiçbir şeyi değiştirmeyeceği gibi, 1 metre yakınlaşması da bir şey değiştirmeyecektir. Zira bu iddiayı sallayan Bilim Adamları, "Güneş ile Dünya arasında bulunan mesafe her zaman aynıdır." diyerek yanılgıya düşüyor.


Güneş zaten yıl içerisinde Dünya'ya sürekli yaklaşıyor ve uzaklaşıyor. Eliptik yörünge denen bir şey var. Bu yörüngede kış mevsiminde Güneş'e yakınlaştığımız gibi, yaz mevsiminde de uzaklaşıyoruz. Zaten bu yakınlık ve uzaklık mesafeleri arasında tam 5 milyon kilometre fark oluşuyor. Bu da bölgelere göre 10-15 derece, bazı bölgelerde ise 40-50 derecelere kadar artan sıcaklığı oluşturuyor. Mesela Ekvator buna en canlı örneklerden bir tanesidir.


Yani Güneş'in Dünya'ya yaklaşması bir şeyi ifade etmiyor dostlar. Üstelik 5 milyon kilometre yaklaşması dahi. Aslına bakarsanız olay çok tartışıldı yazıldı ve çizildi. Sonrasında  bu iddiayı ortaya atan Bilim Adamları "kardeşim tamam biz de onu diyoruz. O 5 milyon kilometre 5.000.001 olursa dünya denen bir şey kalmaz" diye bir açıklama yapıyorlar. Fakat bu da doğru olmadığı gibi, her yıldızın çevresindeki gezegeni yakmayacağı veya donduramayacağı bir yörüngesi bulunuyor. Bunu biz demiyoruz, Bilim söylüyor.


Özet olarak Dünya şimdiki konumunda sürekli dönüp duruyor. Güneş'in 1 metre yaklaşması bir şey ifade etmediği gibi, 30 milyon kilometre yakınlaşsaydı veya uzaklaşsaydı Dünya yine olmaya devam edecekti. Bakalım ilerleyen zamanlarda daha neler göreceğiz.

 

 

BUNLAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 • Kez Okundu
 • 2 Yorum
 • 0 Beğeni
 • 0 Google +

Etiketler

YORUM YAP

YORUMLAR
  • PCH Okuru

   10.12.2016 - 6:59
  • Belkde farklı açıdan bakmamız gerekiyor.Belkide bilim adami bunu derken evrendeki duzende küçücük bir bozukluk olursa hersey yokolur demek istemistir. Buda benim fikrim.
   *Bu arada hocam yukarda dunya gunese yaklasmasiyla kis olur demissin. O tersi olmucakmi.

   Cevapla
   • PCH Okuru

    15.01.2017 - 7:11
   • Dünya 3 ocak tarihinde güneşe en yakın konumdadır. Bu kuzey yarım küre için kış ayına, güney yarım küre için yaz ayına denk gelir. Örneğin güneşe en uzak olduğumuz tarih 4 temmuz da kyk yaz ayını yaşar. Önemli olan mesafe değil güneş ışınlarının geliş açısı

    Cevapla


 • ads

  EN ÇOK OKUNANLAR

  POPÜLER İNCELEMELER

  ads