PC HocasıDonanımHDCP Nedir, Ne İşe Yarar ?

HDCP Nedir, Ne İşe Yarar ?

   

Genellikle bilinçli kullanıcıların ekran kartı ayarlarını kurcalarken HDCP adında bir terim ile karşılaşırlar. Bu terimler sadece bilgisayarlarda değil, PS4 veya Xbox One konsollarında da sıkça rastlanabilir. HDCP aynı zamanda etkinleştirip kaldırılabiliyor. Peki sürekli karşımıza çıkan bu HDCP terimi nedir, ne işe yarar ?

HDCP Kavramı Nereden Geliyor ?

HDCP aslında bir içerik koruma algoritmasına verilen isimdir. Bu terimin açılımı High-Bandwidth Digital Content Protection olarak bilinir. Bu algoritma sayesinde dijital içeriğin korsan yollar ile kopyalanmasını önlemek amacı ile yazılmıştır. Ekran kartlarında veya diğer konsollarda bunu görmeniz bu durum için alınmış önlem olduğunu gösterir. Eğer HDCP‘ye tıklarsanız ekranınızın da bu duruma uyumlu olup olmadığını görebilirsiniz.

HDCP‘ye uyumlu olmayan ekranlarda orjinal film izlemeye kalktığınız zaman, görüntü ya çok kötü gelir ya da hiç gelmez. Onun için HDCP algoritması biraz da korsan kullanıcıların önüne geçmek ve dijital içerikleri daha doğru yönetebilmek amacı ile kodlanmıştır.

hdcp-dvi-input

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/hdcp-nedir-ne-ise-yarar-22071-12950/ linkinden 17.08.2022 23:08:09 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

2 Yorum

    • HDCP’nin amacı, dijital bir içeriğin genellikle bir HDMI veya DVI bağlantısı yoluyla bir cihazdan televizyonunuza aktarılması sırasında içeriğin telif haklarını korumaktır. Doya doya izlersin filmini.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video