PC HocasıYazılımGüvenlikİETT ‘Ekber Was Here’ İle Hacklendi

İETT ‘Ekber Was Here’ İle Hacklendi

 

Bugün saat 06:00’dan itibaren İETT‘ye ait toplu taşıma araçları ‘Ekber was here‘ yazısı ile çalkalandı. Hacklenerek bildirim ekranında görünen bu yazı kısa sürede sosyal medyada trend oldu.

İETT Ekranları Nasıl Hacklendi ?

İETT’ye ait olan toplu taşıma ekranları Genel Müdürlük Merkezi tarafından yönetilmektedir. Burada yer alan bir açıktan faydalanan kişi sistemden yazı ve durakları değiştirerek ‘Ekber was here‘ yazdı.

Muhtemelen gece yapılan bu hackleme olayı sabah saat 09:00 gibi düzeltilerek normale döndürüldü. İstanbul Elektrikli Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü (İETT)’ye ait olan Metrobüs ve Otobüslerde görünen yazı kısa süreliğine paniğe de neden oldu.

ekber-was-herea
Ya Başka Bir Şey Yazsaydı ?

Açıkçası ‘Ekber was here‘ yazısı İncici bir kişinin oyununa benzese de, o ekranlarda “bomb”,”patlama” veya farklı türdeki yazılar yazsaydı ne olurdu hiç düşündünüz mü ?

Her gün 4 milyona yakın insan toplu taşıma araçlarını kullanarak işlerine erişim sağlamaya çalışıyorlar. Tüm otobüs ve metrobüslerde bu olayın gerçekleştiğini düşünmek gerçekten büyük bir paniğe neden olurdu.

İşte Sosyal Medya’dan Gelen Tepkiler

iett-hack

 

ekber-was-here-5

 

ekber-was-here-4

 

ekber-was-here-2

 

ekber-was-here-3

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/iett-ekber-was-here-ile-hacklendi-21440-5844/ linkinden 28.10.2021 21:10:56 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

3 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad