İnternet, Siber Suçlar ve Hacker Konulu Film ve Diziler

Kimi zaman internette veya televizyonda beyaz perdede yayınlanmış internet, siber suçlar ve hack konulu filmleri izleyerek büyüleniyoruz. Filmlerin içerisinde geçen sahnelerin hikayeleri ve yaşanan olaylar da kimi zaman gerçek olabiliyor. Biz de bu hafta film tavsiyelerinde siber suçlar, hacker girişimleri ve internet dünyasını baz alan film ve dizileri bir araya getirdik. İnternet konulu dizi ve filmlerin detayları haberimizde.

Siber Suçlar, Hack ve İnternet Konulu Film ve Diziler

Film tavsiyelerinde bulunurken IMDB üzerinde en fazla puan almış filmleri yüksekten düşüğe göre sıraladık. Bu hafta sonu mutlaka bu filmlerden birisini izlemeyi unutmayın. İşte hazırlamış olduğumuz internet ve bilişim konulu film tavsiyeleri:

1-) MR Robot

 

Şizofreni bir kişinin merak uyandırıcı hikayesi ile bilinen MR Robot, genç bir bilgisayar programcısının hikayesini anlatıyor. Sosyal anksiyete hastalığına yakalanmış olan programcı, Hack dünyası ile ilgili başına geleceklerden habersiz bağlantılar kuruyor. İçinde kendinden başka kişilerin de olduğunu söyleyen Elliot Alderson, kafasındaki soru işaretlerini bir türlü gideremiyor. MR Robot, her bir bölümünde meraklı ve akılda kalıcı sahneleri ile 2015 yılında yayınlanmıştı. 2016 Haziran ayında 2.sezonu ile devam edecek olan MR Robot‘u mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

 

* IMDB puanı: 8.8

* Tür: Dizi

 

MR Robot

2-) The IT Crowd

 

İki çılgın IT çalışanının başına gelen olayları konu alan dizi, bilgisayar manyakları için düşünülmüş bir yapım. Genellikle bulundukları çevrede sürekli birileri tarafından istekler alarak mahallenin “bilgisayar destekçisi” kişilerine dönüştüğünü hisseden arkadaşlarımıza bu diziyi izlemelerini tavsiye ediyoruz. Baş rollerinde Roy Trenneman ve Maurice Moss başarılı bir dizi çıkartmış.

 

* IMDB Puanı: 8.6

* Tür: Dizi

The IT Crowd

 

3-) The Silicon Valley (Silikon Vadisi)

 

2014 Nisan ayında yayınlanmaya başlayan ve IT Crowd tarzı bir dizi. Aslında bizler için de örnek olabileceğini düşündüğümüz Silicon Valley dizisinde genç bir arkadaşımızın yapmış olduğu yazılımını dijital dünyaya tanıtmak için girmiş olduğu çabaları anlatıyor. Eğlenceli olduğu kadar, hareketli bir dizi diyebiliriz. Genç yazılımcı Richard Hendricks, geliştirdiği veri sıkıştırma algoritması ve yazılımı ile Silikon Vadisi‘ne gidiyor. Devamında ise kahkaha ve hareket hiç eksik olmuyor.

 

* IMDB Puanı: 8.5

* Tür: Dizi

Silicon Valley

4-) Person of Interest (Şüpheli Şahıs)

 

Yapay zeka ve bilgisayar güçleri konusunu başarılı bir şekilde işlemeyi hedeflemiş önemli dizilerden bir tanesi. Aksiyon, ciddilik ve dahi yazılımcı konusu ile her bölümünde farklı aksiyonlar sizleri bekliyor olacak. Sıkıcılıktan uzak ve gelişmiş hikayesi ile Person of Interest başarılı yazılımcısı MR Finch ve eski CIA çalışanı Reese ile güçlerini birleştiriyor.

 

* IMDB Puanı: 8.4

* Tür: Dizi

 

Person of Interest

 

5-) Her (O)

 

Mutsuz bir metin yazarı olan The Odore‘un ilk defa geliştirmiş olduğu akıllı işletim sistemini konu edinen film. Üstelik geliştirilmiş olan işletim sistemi bizim kullandıklarımızdan ziyade isteklere karşılık veren, düşünceleri okuyabilen ve geliştirebilen türden. Bilgisayar ile adeta aşk yaşayan metin yazarının enteresan hikayesini film edinen bu yapıyı izlemenizi tavsiye ederiz.

 

* IMDB: 8.0

* Tür: Film

 

Her film

6-) The Social Network (Sosyal AĞ )

 

Facebook’un kuruluş hikayesini baştan aşağıya baz alan The Social Network filminden öğreneceğimiz çok şey var. Oldukça eğlenceli ve gerçekçi olarak beyaz perdede uyarlanmış olan filmde, Mark Zuckerberg‘i canlandıran kişi ilk olarak Harvard Üniversitesi’nde öğrencilik hikayesi ile başlıyor ve Facebook‘un doğuşuna kadar devam ediyor. Girişimciler için ilham olabilecek türdeki bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

 

* IMDB: 7.7

* Tür: Film

 

The Social Network

7-) Who Am I (Ben kimim)

 

Önermiş olduğumuz film ve diziler içerisinde belki de en çok etkilendiğimiz ve açık ara en iddialı hacker konulu filmlerden birisidir. Benjamin adındaki bilgisayar kullanıcısının hayatını konu alan filmde profesyonel hackerlik üzerine tek bir kişinin nasıl çalıştığı ve neleri başarabildiğini konu edinmiş. Hackerlik konusunda aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldıracak olan 2014 yapımı Alman film Who Am I, bir diğer adı ile Kein System ist Sicher (Hiçbir sistem güvenli değildir) olarak da biliniyor. Bu keyifli ve bir o kadar iddialı hacker filmini kaçırmayın.

 

* IMDB: 7.7

* Tür: Film

 

Ben kimim ?

8 -) Revolution OS

 

Linux işletim sistemlerine farklı açıdan bakmamıza olana sağlayan Revolution OS filmi aslında filmden çok belgesel tadında diyebiliriz. Açık kaynaklı yazılım dünyasını merak edenler ve bu konuda bir şeyler geliştirmek isteyenler için bu filmi tavsiye edebiliriz.

 

* IMDB: 7.4

* Tür: Film/Belgesel

 

Revolution OS

9-) Steve Jobs

 

Yine bir kuruluş hikayesine örnek olarak çekilen Steve Jobs filmi aslında biyografi bazlı ilerliyor. Apple şirketinin nasıl kurulduğu ve hangi zorluklardan aşılarak bugünlere kadar geldiği konu edinmiş. Özellikle Steve Jobs‘un kızı ile olan ilişkisi filmde ön plana çıkarken, başarı ve başarısızlıklardan ders almak için önemli bir film diyebiliriz.

 

* IMDB: 7.3

* Tür: Film

 

Steve Jobs

10-) The Intern (Stajyer)

 

Şirketlerde bir oraya bir buraya savrulan stajyerlerimizi en iyi anlayabileceğimiz filmlerden birisi olan The Intern, 70 yaşına gelmiş ve emeklilik vaktinin geçtiği amcamızın stajyerlik yapmasını konu alan film. Onu işe alan ise Jules Ostin adında başarılı moda sitesinin sahibi güzel bir bayan. Şirkete orta yaşlı stajer almak için düğmeye basan güzel oyuncu, Robert De Niro‘nun başrolünü aldığı bu ilginç filmi izlemenizi tavsiye ederiz.

 

* IMDB: 7.2

* Tür: Film

 

The intern

 

İlgili Etiketler