PC HocasıiOSiPhone’larda DFU Mod ile Temiz Kurulum Nasıl Yapılır?

iPhone’larda DFU Mod ile Temiz Kurulum Nasıl Yapılır?

 

Merhaba değerli hocalar, yeni bir rehber ile sizlerle birlikteyiz. Bu rehberimizde iPhone, iPad, iPod cihazları yavaşlayan, yeni bir sürüme güncellemek isteyen veya telefonunu ilk günkü gibi sıfırlamak isteyen okuyucularımıza DFU mod ile temiz kurulum nasıl yapılır bundan bahsedeceğiz. 

DFU mod ve iPhone sıfırlama?

Rehbere giriş yapmadan önce DFU mod nedir ve iPhone’larda sıfırlama nasıl yapılır ondan bahsedelim. DFU mod dediğimiz şey “Device Firmware Update”in kısaltmasıdır ve iPhone cihazlarda iOS sistemi üzerinde sınırlı değişiklikler yapmaya olanak tanıyan bir istemcidir. Bu mod ile yazılımsal problemler formatlama işlemi ile çözümlenir ve cihaza yeni bir yazılım kurulumu gerçekleştirilir.

Sıfırlama ise cihaz ayarlarında bulunan fabrika ayarlarına geri döndürme özelliği olarak karşımıza çıkmakta. Bu da telefonlarda bildiğimiz tüm ayar ve içeriklerin silinmesi işlemi olarak gerçekleşiyor.

DFU mod hangi amaçlarla kullanılır?

 • Yazılımsal sıkıntıları çözmek için (şarj sorunları, sistem performansında kayıp)
 • Cihazda mevcut bulunan iOS sürümünü daha eski bir sürüme düşürmek için
 • Jailbreak uygulamalarını kaldırmak için
 • Süresi dolmuş bir iOS Beta sürümünden ayrılmak için
 • Güncel bir iOS sürümüne yükseltmek için

 

Cihazı DFU moduna almak?

 • iPhone 7 modeline kadar olan tüm modellerde cihazı kapatın. Cihaz kapalı konumdayken Güç tuşu ve ana ekran tuşuna basılı tutarak cihazın açılmasını bekleyin. Apple logosu göründüğünde elini güç tuşundan çekin ve ana ekran düğmesine basmaya devam edin. Ekranda iTunes logosu göründüğünde DFU moduna girmiş olacaksınız.
 • iPhone 7 ve sonrası modellerde ise cihazı kapatın. Cihaz kapalı konumdayken Güç tuşu ve ses kısma tuşuna basılı tutarak cihazın açılmasını bekleyin. Apple logosu göründüğünde elinizi güç tuşundan çekin ve ses kısma tuşuna basmaya devam edin. Ekranda iTunes logosu göründüğünde DFU moduna girmiş olacaksınız.
 • DFU modundan çıkmak için cihazı kapatıp normal şekilde açmak yeterlidir.

 

iOS yazılımını temiz olarak kurmak

Geldik rehberimizin ana kısmına yani cihazı temiz bir kurulum ile güncellemeye. Temiz kurulum dediğimiz, bilgisayarlarımıza attığımız format gibi düşünülebilir. Hatta tam olarak kendisi. Normal sıfırlamada var olan sistem dosyaları kalır ve sadece ayarlar ile uygulamalar silinir. Temiz kurulumda ise sistem yazılımı komple indirilir ve cihaza bu yazılım sıfırdan kurulur. Böylelikle kalıntı dosyalar olmaz ve sistem daha yeni ve stabil çalışır.

Anlatılan adımlardan dolayı ortaya çıkabilecek olumsuz durumlardan sorumlu olmayacağımızı belirtiyoruz ve kurulum nasıl yapılır buna geçiş yapıyoruz.

 • Uygun iOS yazılımını indirmek

Burada bulunan bağlantıyı kullanarak listelenmiş cihazlardan kendi cihazınızı seçin. Gelecek olan iOS yazılım listesinde yeşil renkli gördükleriniz, Apple tarafından imzalanan ve yüklenmesi mümkün görünen yazılım dosyalarıdır. Apple cihazların her zaman güncel olmasını sağlamak amacıyla yeni sürüm yayınladığında bir önceki sürümün imzasını kapatır ve bu sürümlere hiç bir şekilde geçiş yapılamaz.

 • iTunes yazılımını kurma

Cihazımıza uygun iOS yazılımını indirdikten sonra bu yazılımı cihaza yükleyecek olan iTunes yazılımını indireceğiz. Yazılımı burada bulunan adresten indirip kurduktan sonra sıradaki adıma geçebiliriz.

 • Cihazı bilgisayara bağlama

Gerekli iOS yazılım dosyamızı indirdik ve iTunes yazılımını kurduk. Şimdi cihazımızı orijinal bir kablo kullanarak bilgisayara bağlayalım. Bağladıktan sonra telefonumuzu kapatalım ve cihazımızı yukarıda bahsettiğimiz DFU modunda başlatalım. iTunes programını çalıştıralım. iPhone ekranında iTunes logosu göründükten sonra sıradaki adıma geçebiliriz. 

 • Seç ve yüklemeyi başlat

Gelen iTunes ekranında bizlere sunulan iki seçenek var. Birincisi güncelle, diğeri geri yükle. Biz cihazımıza sıfırdan bir yazılım yüklemesi yapacağımız için geri yükle diyeceğiz. Ancak düğmeye tıklamadan önce klavyede Shift tuşuna basılı tutmalı ve Geri yükle butonuna öyle tıklamalıyız.

Shift tuşuna basılı tutarak tıkladığımız geri yükle butonu önümüze bir pencere açacak. Açılan pencerede ilk adımda indirdiğimiz iOS yazılım dosyamızı buluyor ve seçiyoruz. Tamam dedikten sonra iTunes, yazılımı ayıklayacak ve cihaza yüklemeye başlayacaktır. Bu işlem birkaç dakika sürebilir.

 • Yükleme sonu ve yedekleme

Yükleme işlemi sona erdiğinde cihazımız iki kez yeniden başlatılacaktır. Eğer bilgisayarda daha önce yaptığınız bir iPhone yedeklemesi varsa bunu iTunes üzerinden seçip yükleyebilirsiniz. Bizler en temiz sonucu almanız için her şeyi ile sıfırdan kurulumu önerdiğimiz için cihazı ayarlarken “yeni bir iPhone olarak ayarla” seçeneğini tercih etmenizi öneriyoruz. Daha sonraki adımlarda cihazınızı kurabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Evet değerli hocalar, bir rehberin daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu rehberimizde sizlere iPhone cihazlara DFU mod kullanarak sıfırdan yazılım nasıl kurulur onu gösterdik. Aklınıza takılan noktaları yorumalarda belirtebilirsiniz. Yeni bir rehberde görüşmek üzere, güncel kalın!

 

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/iphonelarda-dfu-mod-ile-temiz-kurulum-nasil-yapilir-35740/ linkinden 15.10.2021 21:10:42 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Muhammet Enes CANSIZ

Teknolojiyi ve getirdiği ürünleri çok seven Enes bu ürünleri incelemeyi, onlarla ilgili çalışmalar yapmayı çok seviyor. Memleketi Trabzon'da ikamet ediyor ve PC Hocası için yazılar yazıyor.

8 Yorum

 • iphone 7 sim kartı görmüyor bazıları basebant hatası diyor ama bunun yazılımla çözülme durumu varmı,lakin şuan sıfırdan kurulum işimi yapmaya çalıştım ama en sonunda sihaz simkartı görmediği için yazılım başarısız yüklenmiyor,tşkler

 • benimkinde yazılım çıkartılıyor dedikten sonra ıphone yazılım için hazırlanıyor a geçerken 2009 hatası veriyor ne yapmam lazım

  • bende de aynı hatayı veriyor. bi 4013 bi 2009 hatası veriyor. Bir kaç yerde nand flash arızası demişler. tamiri için 300 lira istiyorlar. garantisiz olarak

 • iphone restore ekranında takılı kaldı benim de. dosyalar çıkartıldıktan sonra ekran kararıyor o şekilde daikkalarca bekliyor telefonu açıp kapatmaya kalkınca tekrar restore ekranı açılıyor. kapatınca tabi programla da ilişkisini kopartmış oluyorum. kısır döngü içinde kaldım

 • **** sizin bu ***** tanıtımınız yüzünden telefona recovey modda yükleme yapmaya çalışıyorum kaç saattir uğraşıyorum telefon dfu modda iken ekranında hiç bir ibare olmamalı kapalı gibi gözükmeliymiş madem bişe bildiğiniz yok milleti yanlış yönlendirmeye de hakkınız yok

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad