İzlenmesi Gereken Hacker Konulu Filmler

  Google News

Karantina günlerinin verdiği sıkıntı ile birlikte bir çoğumuz filmlere ve dizilere kaptırdı kendini. Son günlerin en moda konusu ise Siber Dünya. Bilmeyenler ya da yeni girenler için, içinde yaşadığımız Dünya’dan daha zor bir ortam olduğunu söylemeliyim.

Bu konu hakkında bilgi edinmek de, bu Dünya’nın bir parçası olmak için en önemli maddelerden birisi. Geçmişte yaşanan olaylar ya da gerçekleşme potansiyeli olan olayları anlatan filmleri ya da dizileri izlemek, çok etkili bir bilgi edinme yöntemidir.

Diğer ülkeler bu konuda bizden daha önce atağa geçtikleri için, Siber üzerine konularda yabancı kaynak sayısı çok fazla. Sizlere bilgi edinme ve bir şeyler öğrenme fırsatı verecek bir kaç filmi derledim. İzleyin pişman olmayacaksınız.

1)  Who Am I?

Film, bir hackerın sosyal mühendislik kullanarak bir devleti bile kandırabileceği üzerine kurulu. Filmi ilk izlediğimde çok etkilenmiştim. İlk sıraya koydum çünkü  siber güvenlik alanına ilgisi olanlar için kesinlikle izlenmesi gerekli film.

Not: Filmler hakkında çok fazla bilgi vermek istemiyorum. İpucu vermek hoş olmayacaktır.

2) Snowden

Snowden’i bilen kişiler elbette çıkacaktır. Kendisi, ABD’nin elektronik cihaz kullanan tüm insanların mahrem bilgilerine erişebileceğini belgelerle kanıtlamıştı. Snowden’in yaptıklarını ve hayatını anlatan güzel bir film.

3) The Imitation Game

Bir sistem nasıl kırılır, temeliyle anlatan bir film. İngiliz istihbaratının, 2. Dünya Savaşında, Almanları durdurmak için çalıştırdığı bir grubun hikayesini anlatıyor. Çok etkileyici bir film, izlemenizi öneririm.

4) Eagle Eye

Günümüzde, insanların bir çoğu tarafından ciddiye alınmayan yapay zekaların neler yapabileceğini anlatan bir film. Bir sistemin neler yapabileceğini merak ediyorsanız ve birazda hayret etmek istiyorsanız, Eagle Eye izlemeniz gereken bir film.

5) Takedown [Kevin Mitnick]

Bir çok hackerın idolü olan Kevin Mitnick’in, hayatını ve gerçekleştirdiği eylemleri anlatan bir film. Filmin kapağı için düzgün bir görsel bulamadım çünkü film eski. Eski olmasına rağmen izlenmesi gerekiyor diyebilirim.

6) Mr.Robot [Bonus]

Bilmeyen sayısının çok az olduğunu düşünüyorum. Bir dizi, film değil fakat aynı şekilde izlenebilirlik olarak gayet iyi durumda diyebilirim.

Keyifli seyirler dilerim. #EvdeKalTürkiye

Yazar Hakkında

Zeliha Yılmaz

Teknoloji dünyasının içerisinde kaybolmuş, Radyo Televizyon bölümü mezunu yazmaya sevdalı bir girişimci.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video