Lenovo Legion Y530 Laptopta GTX 1160 Ekran Kartı Kullanıldı

Lenovo yeni geliştirmiş olduğu Legion Y530 dizüstü bilgisayarını çok yakında piyasaya sürecek. Ancak bir farklılık ile.. İçerisinde NVIDIA'nın yeni GTX 1160 ekran kartı bulunuyor. Dizüstü bilgisayar piyasasının ilk yeni ekran kartlı modeli olarak karşımıza çıkan bu detay, piyasanın nabzını yoklayacak.

GTX 1160 Ekran Kartlı Lenovo Legion Y530

Her ne kadar masaüstü bilgisayar kullanıyor olsam da, ülkemizde pek çok kullanıcı laptop tercih ediyor. Hem pratik, hem de taşınabilirliği bu konuda ön plana çıkarken, bir de içerisine dahil edilen yeni ekran kartları insanları cezbetmiyor değil. Misal biz hala masaüstü yeni ekran kartı modellerin ne zaman geleceği konusunda her gün araştırma yaparken, Lenovo çoktan laptoplarına dahil etmiş bile.

Not: Şuanda Lenovo'nun hali hazırda Legion Y530 modelinde GTX 1050 ve 1050 Ti ekran kartı bulunuyor. Yeni geliştirilen modeller için konuştuğumuzun altını çizelim.

Şuanda kesin olmamak ile birlikte ekran kartı modeli GTX 1160 olarak nitelendiriliyor. Yani bu GTX 2060'da olabilir. İsim konusunda henüz net bir bilgi bulunmuyor. Fakat GPU olarak laptopta NVIDIA'nın yeni ekran kartı olduğu kesin. Ancak 3 GB modelinden bahsediyoruz. Laptop'ın diğer teknik özellikleri ise şu şekilde;

  • İşlemci: i7 8750H
  • Ekran: 144 Hz IPS
  • RAM: 16 GB DDR4 2666 MHz
  • SSD: 256 GB NVMe
  • HDD: 2 TB
  • Ağırlık: 2.3 KG

Yeni NVIDIA Ekran Kartı Serisi Ne Zaman Çıkacak?

Size net bir tarih vermeyi çok isterdim. Fakat şuan için mümkün değil. Peki bu gelmeyecek anlamına mı geliyor? Tabii ki hayır. Şuanda NVIDIA yeni ekran kartları için partner firmalar ile de görüşmeye devam ettiği gibi, isminin ne olacağı konusunda da gelişmeler yakından takip ediliyor.

Şuan ki muhtemel verilere göre 20 Ağustos tarihinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. En çok merak edilen nokta ise, NVIDIA bu sene referans tasarımı değiştirecek mi? Şahsi fikrim değişeceği yönünde. Zira rakamlar, veriler ve teknik özellikler artık değişiyor. Tasarımın da yavaştan değişmesi gerektiği kanaatindeyim.

İlgili Etiketler